Polacy i Niemcy. Historia - Kultura - Polityka

Okładka książki Polacy i Niemcy. Historia - Kultura - Polityka
Andreas LawatyHubert Orłowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Poznańska Biblioteka Niemiecka historia
710 str. 11 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Poznańska Biblioteka Niemiecka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2006-01-23
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-23
Liczba stron:
710
Czas czytania
11 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371775352
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersytet. Wspólnota różnorodności i różnicy Jan Barciszewski, Maria Beisert, Izabela Cytlak, Marek Figlerowicz, Marek Hendrykowski, Łukasz Kaczmarek, Hanna Kóčka-Krenz, Andrzej Legocki, Bogdan Marciniec, Roman Murawski, Wojciech Niedbała, Karol Olejnik, Hubert Orłowski, Tomasz Polak, Eugenia Potulicka, Kazimierz Przyszczypkowski, Tomasz Schramm, Wojciech Skrzydlewski, Ireneusz Stolarek, Justyna Wiland-Szymańska, Edwin Wnuk, Anna Wolff-Powęska, Sławomira Wronkowska
Ocena 0,0
Uniwersytet. W... Jan Barciszewski, M...
Okładka książki Dzieje kultury niemieckiej Czesław Karolak, Wojciech Kunicki, Hubert Orłowski
Ocena 6,5
Dzieje kultury... Czesław Karolak, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
91

Na półkach: , , , , , ,

Z tego tomu Wydawnictwa Poznańskiego, redakcji Andreasa Lawaty i Huberta Orłowskiego czytałam (na razie) jedynie artykuły nawiązujące do tematu planowanego przeze mnie licencjatu. (Przewiduję, że wrócę do tej publikacji w wolnym czasie.)

Należał do nich m.in. rozdział napisany przez Hansa Lemberga pt.: "Drang nach Osten - Mit i rzeczywistość". Autor wielokrotnie podkreśla, iż "Drang nach Osten" to pochodzące z romantyzmu pojęcie polityczne, tzw. z niem. "Ideologem". Czyli połączenie pewnych, konkretnych obrazów wynikających z np. historii. Połączenia, takie stanowią podstawy tworzenia ideologii.
Autor pisze o dwóch głównych podziałach czasowych możliwych do przyjęcia w analizie pojęcia "Drang nach Osten", a mianowicie o: średniowieczu oraz okresie XIX i XX wieku. Najciekawiej zabrzmiał jednak końcowy fragment o postrzeganiu tego terminu na obszarze państw socjalistycznych po II WŚ.
Ostatecznie jasno zaznaczone zostało, że hasła takie jak "Drang nach Osten" to jedynie narzędzia walki politycznej, a nie profesjonalne, naukowe terminy. Sądzę, że artykuł ten traktować można jedynie jako krótkie wprowadzenie do zagadnienia, zaznaczające ramy historyczne i główne korzenie sformułowania wywodzącego się z niemieckiej szkoły filozofii Herdera oraz Goethego.

Innym rozdziałem przeze mnie przeczytanym był napisany przez Markusa Mildenbergera tekst "Europa: Mit-Program-Reformy". Fragment ten napisany został jeszcze w trakcie kandydatowania Polski (i pozostałych 9 państw) do członkostwa w UE. Można więc stwierdzić, że jest to w większości tekst już niestety nieaktualny, choć na pewno wnoszący kilka ciekawych spostrzeżeń.
Mi osobiście najbardziej spodobały się wnioski związane z zarówno niemieckim, jak i polskim dążeniem do wyznaczenia okresów przejściowych już po przystąpieniu nowych krajów do UE. Autor podkreśla, iż oba narody chciały zabezpieczyć przed swym dużym sąsiadem w ten sposób to, co dla nich najważniejsze, czyli Niemcy pracę - Polacy ziemię.
Godnym uwagi powinien być też fakt, iż niemiecki Autor tekstu kilka razy podkreślił, że Polacy zawsze czuli się częścią Europy Zachodniej i że mają do tego jak największe prawo ze względu na swój dorobek kulturowy.

Ostatnim rozdziałem-esejem, który było mi dane przeczytać na razie, jest, chyba najbardziej dla mnie interesujący, "Mitteleuropa versus Międzymorze" autorstwa Leszka Żylińskiego.

Z tego tomu Wydawnictwa Poznańskiego, redakcji Andreasa Lawaty i Huberta Orłowskiego czytałam (na razie) jedynie artykuły nawiązujące do tematu planowanego przeze mnie licencjatu. (Przewiduję, że wrócę do tej publikacji w wolnym czasie.)

Należał do nich m.in. rozdział napisany przez Hansa Lemberga pt.: "Drang nach Osten - Mit i rzeczywistość". Autor wielokrotnie podkreśla,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2012
    1
  • 2014
    1
  • Stosunki mn
    1
  • Studia, czyli dokształcanie
    1
  • Moja biblioteka
    1
  • DAChL: NIEMCY
    1
  • 1.Myśl polityczna
    1
  • Do doczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polacy i Niemcy. Historia - Kultura - Polityka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne