Book of Souls

Okładka książki Book of Souls Glenn Cooper
Okładka książki Book of Souls
Glenn Cooper Wydawnictwo: Arrow Cykl: Will Piper (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Will Piper (tom 2)
2010-02-04
2010-02-04
biblioteka dusze tajemnica zagadka

Pierwszy tom czytałam kilka lat temu i pomysł uznałam za rewelacyjny, niestety tom 2 mnie rozczarował. Tak naprawdę bohaterowie szukają informacji, które czytelnik już zna, więc nic nowego się nie dowiadujemy. Nie urzekła mnie ta książka, a szczerze na to liczyłam. Szkoda...

Książka mi się podobała, wydaje mi się, że jest warta polecenia. Jednak najbardziej podobały mi się fragmenty niewspółczesne dotyczące zagadki księgi dusz... Szekspir, Kalwin i Nostradamus.
Książka pasowałaby do mojej prezentacji na temat "Człowiek i przeznaczenie".

Książka pasowałaby do mojej prezentacji na temat "Człowiek i przeznaczenie".

Will Piper znowu wkracza do akcji w kontynuacji Biblioteki Umarłych. Były agent FBI jest teraz przykładnym ojcem i wiedzie spokojny żywot z żoną u boku. Wszystko jednak do czasu.

Rodzinne życie agenta FBI na emeryturze zakłóci człowiek, któremu zostało już niewiele życia – Henry Specne. Prosi on Willa, aby pojechał do Anglii i kupił zaginioną książkę z biblioteki – z 1527 roku. Początkowo niechętny, godzi się w końcu na podróż na drugi kontynent, nie wiedząc, że jego wyprawa odbije się bardzo szerokim echem i spowoduje wiele kłopotów.

Tym sposobem nasz bohater ląduje w starym domostwie Atmorsów, gdzie wraz z potomkinią rodu Isabelle próbuje rozwikłać zagadkę księgi. Nie jest to łatwe, ponieważ na trenie posiadłości poukrywano wskazówki prowadzące do jej rozwikłania. Szukając poszlak Will i młoda kobieta nie zdają sobie sprawy, że agent wysłany ze Strefy 51 ma ich na oku.

W bazie na pustyni w Nevadzie panuje napięta atmosfera. Brakującej księgi nie udało się przechwycić w trakcie aukcji, agent wysłany w teren wpakował się w kłopoty, a za chwilę ma ruszyć przygotowywana przez dwa lata akcja „Pomocna Dłoń”. Nic jednak nie idzie zgodnie z planem, ponieważ w sprawę wmieszały się angielskie służby specjalne domagające się biblioteki. Kłopoty i problemy z odzyskanie księgi piętrzą się, a niczego nieświadomi bohaterzy próbują rozwikłać tajemnicę, która przepadła kilkaset lat temu.

Rozwiązanie wydarzeń znajdzie jednak miejsce na ziemi amerykańskiej. W międzyczasie jednak na Willa będzie prowadzone polowanie, które można określić jednym hasłem: po trupach do celu. Zacznie się wówczas zabawa w kotka i myszkę, ponieważ rząd amerykański nie może sobie pozwolić na to, aby wielka tajemnica państwowa o bibliotece i Strefie 51 trafiła do mediów i dotarła tym samym do obywateli.

Podobnie, jak w pierwszej części aktualne wydarzenia przeplatają się ze zdarzeniami z Wyspy Wight i innych części Anglii, przez które wędrowała księga. Dzięki temu pojawiają się odpowiedzi na niewyjaśnione wątki z „Biblioteki umarłych”: jak to się stało, że brakło tylko jednej księgi? Co się stało z tą księgą? Kim był trup w podziemiach? To jednak nie koniec niespodzianek, a dopiero początek: na kartach spotkamy także m.in. Szekspira, Jana Kalwina oraz Nostradamusa.

„Nostradamus skinął głową. Zaciągnął zasłony, by w pokoju zrobiło się ciemno, napełnił misę wodzą z dzbana. Zapalił świecę, usiadł nad misą i naciągnął na głowę kaput peleryny.
- Edgarze Atmors – odezwał się – będzie pan ważnym człowiekiem, bogatym człowiekiem, i stanie się to szybciej, niż pan myśli.”

Akcja jest warta i wciąga. Wydarzenia są trudne do przewidzenia, co stanowi dużą zaletę. Na plus zasługuje także fakt, że fabuła książki nawiązuje do poprzedniej części, ale jej nie powiela – jest kontynuacją i dopełnieniem. Dostajemy tu dalsze losy bohaterów i rozwinięcie zagadki biblioteki. Całość zmierza do zaskakującego i głośnego finału całej sprawy. Trzeba oddać autorowi jedno: wykazał się pomysłowością na połączenie wątków i postaci fikcyjnych z historycznymi.

Trzecia część Strażnicy Biblioteki nie została jeszcze przetłumaczona na język polski.

"Księga dusz" Glenna Coopera to typowa książka kontynuacyjna. W tym przypadku jest to kontynuacja historii Strefy 51 oraz biblioteki opactwa Vectis zawartej w "Bibliotece umarłych". Ponownie stykamy z się z głównym bohaterem, emerytowanym już agentem FBI, Will'em Piper'em oraz agentką Nancy Lipinski, która tym razem jest już żoną głównego bohatera. Jak się okazuje historia tajemnicy biblioteki opactwa Vectis zostaje na nowo odgrzebana za sprawą tajemniczej księgi z 1527 roku, która pojawia się na aukcji i jest prawdopodobnie częścią biblioteki Vectis. Z jednej strony księgę chcą zdobyć strażnicy Strefy 51 i rząd amerykański, z drugiej strony mamy emerytowanych naukowców ze Strefy 51 tworzących klub 2027, którym udaje się zachęcić Pipera, by im pomógł. Książkę zdobywa klub 2027 i to dopiero początek historii, jako że w jednej z okładek odnaleziony zostaje nieznany sonet William Szekspira mówiący o tajemniczych czterech śladach prowadzących do tajemnicy powstania biblioteki opactwa Vectis.
Tym razem autor nie serwuje nam zagadki kryminalnej, lecz typową powieść sensacyjną z elementami historycznej zagadki. Cała historia nie jest zbyt wyrafinowana, aczkolwiek wplątanie w całość Kalwina, Nostradamusa i Szekspira jest dosyć ciekawym zabiegiem. Dodajmy do tego tajemnicę dnia ostatecznego oraz wartką akcję i mamy całkiem przyjemne czytadełko na jesienny wieczór. Muszę się także do czegoś przyznać. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i jak zazwyczaj nie lubię, gdy jest ona popisana, to tym razem ołówkowe dopiski czy to poprzedniego właściciela, czy też czytelnika sprawiły, że dodatkowo miałam całkiem niezłą komedyjkę. Dotyczyła ona głównie Willa Pipera i jego poczynań, a że główny bohater mnie zupełnie nie przekonuje (no, proszę was, blisko 50-letni (wg. książki) emerytowany agent FBI, lecący za każdą spódniczką i uwielbiający whisky w całkiem sporych ilościach jest na przemian James'em Bondem i Robertem Langdonem. A dodatek momentami przykładnym mężem i ojcem) bawiłam się setnie.
Generalnie: plus za wątek historyczny. Reszta jest miła, lekka, szybko się czytająca i właściwie nic po za tym.

Bardzo udana kontynuacja "Biblioteki umarłych"; czyta się szybciutko, wartka akcja plus zagadki rozwiązywane przez głównych bohaterów dają nam możliwość przyjemnego spędzenia czasu z tą książką. Jeśli ktoś postanowi sięgnąć po tą pozycję książkową, to bez przeczytania w/w "Biblioteki..." niech tego nie robi, bo "Księga dusz" będzie dla niego całkowicie niejasna i niezrozumiała; to klasyczny sequel.

Tom 2?
W życiu bym nie zgadła, że ta książka jest kontynuacją...

Ciekawy wątek główny.
Bo co jeśli istnieją księgi z datami narodzin i śmierci ;)?
Jak mógłby wykorzystać to rząd?
Ciekawe podejście do tematu.
Niestety trochę dłużyzn, suchych wiórów.
Oczywiście wplątany wątek religijny...

Tom 2?
W życiu bym nie zgadła, że ta książka jest kontynuacją...

Ciekawy wątek główny.
Bo co jeśli istnieją księgi z datami narodzin i śmierci ;)?
Jak mógłby wykorzystać to rząd?
Ciekawe podejście do tematu.
Niestety trochę dłużyzn, suchych wiórów.
Oczywiście wplątany wątek religijny...

Udana kontynuacja "Biblioteki umarłych". Wątek zaginionej księgi z 1527 całkiem ciekawy, szczególnie retrospekcje, które pozwalały lepiej poznać wydarzenia i stworzyły jednolitą historię bez niedopowiedzeń. Myślę, że bez nich czytelnik mogłby poczuć lekkie znużenie, albowiem akcji w tej książce jest najwięcej na początku i końcu. Na szczęście nie zniechęciło to mnie do niej. "Księgę dusz" czyta się szybko, język jest przystępny. Bohaterowie ewoluują, chociaż świadomość, że część z nich jest bezpieczna sprawia, że nie przeżywałam aż tak bardzo niektórych wydarzeń. Kolejna część, która ponownie daję do myślenia. Szczerze polecam.

Wyobraź sobie, że znasz dokładną datę swojej śmierci...wiesz kiedy TO się stanie, jednak nieznany Ci jest sposób, w jaki pożegnasz się ze światem. Jak myślisz, co byś zrobił?
Księga dusz to kontynuacja przygód Willa i ciąg dalszy opowieści o tajemniczej bibliotece ukrytej w podziemiach Strefy 51, chronionej przez amerykański rząd niczym największy skarb. Na kartach powieści pojawiają się takie nazwiska jak Nostradamus, Kalwin, czy Szekspir, który ukrył w sekretnej księdze tajemniczy list wyjaśniający okoliczności powstania biblioteki. Rozszyfrowanie go, da gotową odpowiedź na wiele pytań nurtujących ludzkość. Co więcej, spis dat narodzin i zgonów kończy się w roku 2027...czyżby była to data końca świata?
Bardzo ciekawie skonstruowana, wciągająca powieść, która delikatnie przypomina styl Dana Browna. Znajdziemy tu ukryte symbole, wątek polityczny, trochę uczucia, zdrady i wielkie pościgi. Pytanie brzmi, czy jest to pogoń za czymś, co w gruncie rzeczy nie istnieje? Czy to, czym karmiono nas od pokoleń to fikcja? Jaką rolę w tworzeniu księgi odegrał Bóg? Czy możemy przewidzieć przyszłość? Gdzie miały swój początek wizje Nostradamusa i koncepcja predestynacji głoszona przez Jana Kalwina? Odpowiedzi nie są tak jednoznaczne i oczywiste, jak dotychczas myśleliśmy :)

Co byś zrobił,gdybyś znał datę swojej śmierci?
Co byś zrobił gdyby w twoje ręce trafił list napisany własnoręcznie przez Shakespear'a?
Czy zastanawiasz się czasem w jaki dziwny sposób powiązane jest nasze życie z innymi,, nawet nieznanymi osobami na świecie? Czy zastanawiałeś się co i w jaki sposób miało wpływ na myślenie , zachowanie i życie takich postaci jak Nostradamus czy Kalwin?
Myślisz,że jesteś religijny na tyle,by nie zmienić zdania na temat istnienia Boga i jego zamiarów wobec człowieczeństwa?
Takich pytań nasuwa się wiele po lekturze drugiej części trylogii o Willu Piperze i sekretnej bibliotece zamkniętej głęboko w podziemiach Strefy 51 , chronionej przez rząd jak największy skarb.
cd.http://cichyszeleststron.blogspot.it/2014/07/ksiega-dusz-glenn-cooper.html

Co byś zrobił,gdybyś znał datę swojej śmierci?

Jeżeli jest bóg, a bóg wie wszystko, to wie jaki jest nasz los. Jeśli wie jaki jest nasz los, czy to znaczy, że jest przesądzony zanim pojawimy się na świecie? Jeśli to prawda, to czy mamy wolną wolę? Czy mamy wpływ na to, co się wydarzy w naszym życiu? A jeśli nie mamy wpływu, to czy możemy odpowiadać za to co robimy?
Czy to, co stanowi podstawę religii pochodzi od boga? Na ile reguły wiary są wynikiem polityki kościoła jako instytucji?
Czy chcemy znać datę naszej śmierci? Czy jeśli jest z góry ustalona, to czy możemy wpłynąć na zmianę naszego losu?
Czy rzeczywiście są ludzie, którzy potrafią przewidzieć przyszłość? Czy to dar, czy przekleństwo? Kim był Nostradamus, jasnowidzem czy szarlatanem?
Jakie były korzenie szesnastowiecznej reformacji? Z czego wynikała koncepcja PREDESTYNACJI, głoszona przez Jana Kalwina?
A jeśli okaże się, że można uzyskać odpowiedzi na te pytania, to czy warto je znać? A może lepiej mieć nadzieję?
Nie, nie. W tej książce nie znajdziemy wszystkich odpowiedzi. To nie jest rozprawa filozoficzna. To tylko thriller. Sensacja...kryminał...
I wcale nie jakieś arcydzieło.
Ale okazuje się, że można się bawić i nie musi to być zajęcie odmóżdżające. Można czytając "taką" literaturę, pozwolić sobie na chwilę refleksji.
A przy tym mamy niezłą historię w tle, trzymającą w napięciu fabułę (chociaż z tym bym nie przesadzała),nieco seksistowskiego głównego bohatera, teorię spiskową o skali globalnej, wątek "romansowy", bo gwarantuje, że sięgną po książkę również kobiety.
A jeśli polubisz tę historię i jej bohaterów, to dorzucę gwarancję, że jest już ciąg dalszy. Ba, gdyby tego było mało, można troszkę cofnąć się w czasie i przeczytać co było wcześniej.
Zdając sobie sprawę, że jutro mogłabym powiedzieć zupełnie co innego...polecam.

Czy to, co stanowi podstawę religii pochodzi od boga?...

• Przeczytane 2014
  • 2015