Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych

Okładka książki Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych Janet S. Klosko, Jeffrey Young
Janet S. KloskoJeffrey Young Wydawnictwo: Zielone Drzewo nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Reinventing Your Life. The Breakthrough Program to End Negative Behavior... and Feel Great Again
Zielone Drzewo
2012-01-01
2012-01-01
Anna Jagielska
psychologia autoterapia

Okładka książki Terapia schematów. Przewodnik praktyka Janet S. Klosko, Marjorie E. Weishaar, Jeffrey Young
Terapia schema... Janet S. Klosko, Ma...
Okładka książki Psychoterapia skoncentrowana na schematach David P. Bernstein, Eshkol Rafaeli, Jeffrey Young
Psychoterapia ... David P. Bernstein,...

Książka świadomościowa, zmieniająca życie. Dla każdego zainteresowanego zmiana i rozwojem osobisty. Najlepsze rezultaty daje z terapią. Polecam! Nie jestem zaskoczona wysokimi ocenami.
Choć czasami się zastanawiam, czy to pułapka izolacji społecznej, czy introwertyzm albo wysoka wrażliwość.
Dzięki tej książce również odkryłam z czym się wiąże moja notoryczność zrywania z facetami. Uświadomienie sobie tego po tylu latach jest niesamowite.

Książka, która przyspieszyła proces terapii. Z jej pomocą mogłam zobaczyć i zrozumieć postawy pewnych mechanizmów działania zarówno walsnych, jak i otoczenia z mojego dzieciństwa.

Książka, która zmienia życie.

Książka, która zmienia życie.

To jest pozycja, którą należy przeczytać dwukrotnie. Raz przed podjęciem terapii, a drugi raz podczas terapii. Pokazuje często jak mało o sobie wiemy. Otwiera oczy i serca.

Świetna pozycja psychologiczna, która w zwięzły, przystępny sposób przedstawia schematy postępowania, jakimi kierują się ludzie kroczący przez życie drogą podświadomych motywacji wyrastających na gruncie sfrustrowanych potrzeb oraz deficytów. Lektura pomaga uświadomić sobie te mechanizmy, jakim człowiek podlega i wdrożyć pierwsze zmiany celem uleczenia schematów. Książka odpowiedzialnie zapoznaje czytelnika z zagadnieniami dotyczącymi psychologicznych motywów postępowania, dlatego uważam, że będzie odpowiednia zarówno dla osób będących już w procesie terapeutycznym (wówczas może stanowić pomocne uzupełnienie w postaci pracy własnej),jak również dla tych dopiero chcących rozpocząć przygodę z terapią.

Bardzo dobry podręcznik, jednak nie zastąpi terapeuty.

Bardzo dobry podręcznik, jednak nie zastąpi terapeuty.

Na początek należy sobie uzmysłowić, że to nie jest kolejny poradnik pseudopsychologiczny, który w lekki sposób podsunie Ci rozwiązania Twoich życiowych problemów. To podręcznik terapeutyczny do pracy z pacjentem w ramach terapii schematów. Jestem na początku terapii poznawczo-behawioralnej z elementami terapii schematów i fragmenty dotyczące moich pułapek życiowych, zadała mi do poczytania psychoterapeutka.
O ile niektóre pułapki, przy mniej utrwalonych schematach jesteśmy w stanie sami zacząć zmieniać, o tyle przy innych zalecana jest praca z terapeutą - wszystko zależy od tego jak silny/utrwalony jest schemat.
Pamiętajmy, że sama książka niekoniecznie może zmienić nasze myślenie, a w efekcie zachowanie, ale dopiero połączenie psychoterapii i fachowej literatury jest w stanie to zrobić (nie wspominając o ciężkiej pracy nad sobą i ćwiczeniach).
Tak jak ktoś pisał niżej - samo uzmysłowienie sobie schematów, w których tkwimy to już krok naprzód! To jak wystawienie głowy po latach z mętnej wody i dostrzeżenie, że tam, dalej jest czysty ocean. Ocean Twoich możliwości.
Życzę sobie i wszystkim powodzenia w pracy nad swoimi pułapkami życiowymi!

Warta czasu. Wydaje się ze każdy bardziej lub mniej ma pułapki psychologiczne i dobrze jest zrozumieć że odtwarzamy bezmyślnie, zaprogramowane scenariusze utartych zachowań i choć na dłuższą metę sprowadzają na nas nieszczęście, to nie dostrzegamy alternatywy. Wszystko wynika z naszego mechanizmu obronnego gdzie unikamy bólu, zranienia, dyskomfortu. Cały trik polega na tym by zamienić długofalowy ból spowodowany schematem na krótki, czasem nasz, czasem cudzy (choć empatia kopie też nas),ale potrzebny do zamknięcia konfliktu, który inaczej będzie narastać i rozszarpie nas na strzępy zanim zrozumiemy co się właściwie stało.

Bardzo dobra książka, która rzeczywiście pozwala na zrozumienie rzeczy, których nie byliśmy lub nie jesteśmy świadomi. Świetna pozycja dla "zadaniowców" - każda pułapka życiowa jest poprzedzona testem, który pozwala określić jej istnienie lub stopień nasilenia. W rozdziałach jest również opisana ich charakteryzacja, jak sobie z nią radzić oraz zagrożenia z nią związane. Lektura sprawdzona, polecana przez psychologów i psychoterapeutów, więc każdy, kto czuje, ze jest w kropce lub chce zagłębić się nieco w tajniki psychologii interakcji międzyludzkiej powinien dodać tę pozycję do swojej biblioteczki :)

Zastanawiające jak przeżycia z dzieciństwa (często takie, które myślimy, że mamy dawno za sobą) potrafią rzutować na nasze dorosłe życie i sprawiać, że ciągle odtwarzamy schematy, które z logicznego punktu widzenia nie mają żadnego uzasadnienia. Książka w prosty i zrozumiały sposób opisuje rodzaje schematów i zawiera program pracy nad nimi w oparciu o przykłady z praktyki autorów.

W mojej opinii jest to dobry materiał na zapoznanie się z tematem, ale nie jest wystarczający do samotnej pracy nad schematami. Kilkanaście stron na schemat + 2-3 strony opisu sposobu radzenia sobie z nim to jednak zdecydowanie za mało.

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Psychologiczne
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych