Okładka książki W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem Troy Dufrene, Kelly G. Wilson
Troy DufreneKelly G. Wilson Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Życie bez nałogu. Uwolnij się od uzależnienia, wykorzystując techniki ACT Troy Dufrene, Kelly G. Wilson
Życie bez nało... Troy Dufrene, Kelly...
Okładka książki Terapia akceptacji i zaangażowania. Proces i praktyka uważnej zmiany Steven C. Hayes, Kirk D. Strosahl, Kelly G. Wilson
Terapia akcept... Steven C. Hayes, Ki...

Doceniam poczucie humoru i obrazowe przykłady. Czy jednak w pewnym momencie uderzyłam się w czoło, z głośnym okrzykiem "to klucz do mojego problemu"? Nie bardzo. Kilka ćwiczeń zapamiętam i postaram się stosować. Ogólnie na plus, ale nie spodziewałabym się oświecenia.

Warto przeczytać. Kilka cennych uwag.

Warto przeczytać. Kilka cennych uwag.

Nie jest to zła pozycja, ale raczej nie dla mnie. Tytuł mnie zwiódł. Oczekiwałam raczej dobrego studium genezy powstawania natrętnych myśli i sposobów radzenia sobie z nimi. To pozycja o terapii ACT i klinicznych rozpoznaniach lęku. Można w niej znaleźć klasyfikację lęków, choć jest już przedawniona.

Sporo ćwiczeń, które moim zdaniem powinny być wykonane z psychologiem, gdyż samoterapia u osoby bez odpowiedniego rozpoznania jest jak leczenie schorzeń lekami OTC.

Podumowujac jest to na pewno dobre wprowadzenie do terapii ACT, jednak polski tytuł może zwiesc wielu czytelników.

Sporo ćwiczeń, które moim zdaniem powinny być wykonane z psychologiem,...

Sięgając po książkę byłam ciekawa w jaki sposób Autorzy przedstawią problematykę i jego "rozwiązanie", z wykorzystaniem koncepcji ACT (terapia akceptacji i zaangażowania).
Lęki, obawy są wszechobecne, nieuniknione.
Autorzy nie odkryli cudownego leku na pozbycie się lęków, a raczej proponują dosyć wymagające rozwiązanie, które nie wyklucza lęków z naszego życia.
Mowa tutaj o koncepcji ACT, której istotą jest elastyczność psychologiczna, tj. zdolność do naginania się, rozciągania i poszerzania zasięgu w kierunkach, w których chcemy się zmieniać, nawet jeśli te wydają się najeżone niebezpieczeństwami.
Koncepcja ACT składa się z 6 filarów, które wzajemnie się uzupełniają, tj. kontakt z chwilą obecną, 2. defuzja poznawcza (dystans wobec myśli),3. akceptacja, 4. zaangażowane działanie, 5. określenie wartości, 6. ja jako kontekst, tj. postrzeganie siebie w perspektywie, charakteryzującej się dynamicznymi cechami poczucia przynależności, płynności i rozwoju.
Autorzy złapali świetny kontakt z czytelnikiem, język jest przystępny, angażujący, z dozą humoru i dystansu do tego trudnego tematu.
Niemniej sami autorzy wskazują, że niewiele może się zmienić po przeczytaniu jednej książki ani dzięki zdobyciu odpowiedniej wiedzy. Wiedza jednak często poprzedza działania. Dlatego samo przeczytanie pozwala spojrzeć na problem z nieco innej perspektywy, zdobyć narzędzia, które pozwolą na znalezienie przestrzeni do ruchu, tj. swobody działania pomimo lęku.
Zachęcam do lektury.

Lęki, obawy są wszechobecne, nieuniknione.
Mowa...

Swego czasu w mojej głowie siedziało bardzo dużo negatywnych myśli i emocji. Stres zawładnął mą całkowicie przed obroną pracy magisterskiej a jego pozbywanie się z mojego organizmu było tak wykańczające, ze przechorowałam miesiąc. Teraz jednak zaczynam nad stresem panować coraz mocniej, uczę się tego jak wyciszać siebie i swoje ciało by żyło mi się lepiej.
Jedną z książek, po które sięgnęłam w tym celu było "W sieci natrętnych myśli". Książka ta przedstawia kilkanaście praktycznych zadań do wykonania by obyć się ze swoimi lękami. Uczy także ważnej rzeczy - stresu i lęków się nie pozbędziemy, ale musimy nauczyć się z nimi lepiej współpracować i żyć. Z początku wydawało mi się to trochę dziwne - ale że jak, to ja mam rozmawiać z moimi lękami? To nienormalne! Ale spróbowałam raz, drugi i...to na prawdę działa. Oswajanie lęków, próba wyobrażenia ich sobie jako ludzi, z którymi się właśnie spotkaliśmy i rozmawiamy.
Książka bardzo fajnie prowadzi nas poprzez różne etapy wykorzystując tzw. terapię ACT czyli Terapię akceptacji i zaangażowania (acceptance & commitment therapy). Praktyczne porady pomagają wybrać dobre dla nas narzędzia do pracy nad sobą, ale także dają poczucie, że nie tylko my możemy mieć z tym problem (co dla mnie osoby którą mogę uznać za cierpiącą na przewlekły stres i swego rodzaju nerwice) było bardzo budujące.
Polecam wszystkim, którzy borykają się z myślami, które nie dają im żyć, a także tym cierpiącym na różnego rodzaje nerwice i stresy. Ta książka może być bardzo pomocna w przygotowywaniu narzędzi do walki.

Jedną z...

Jeśli zamartwiasz się, bo masz dużo problemów i tendencję do ich roztrząsania. Jeśli martwisz się bliżej nieokreśloną rzeczą, odczuwasz ciągły lęk, niepokój i stosujesz czarnowidztwo ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Może nie będziesz chcieć robić zawartych w niej ćwiczeń. Może jej treść wyda Ci się miejscami za bardzo psychologiczna, ale między wierszami wyniesiesz z niej sporo treści. Polecam.

7/4k/52/2021
Ufff... Ale się cieszę, że ta książka się skończyła. Sięgnęłam po nią w momencie, kiedy przez 2 tygodnie nie mogłam pozbyć się niejasnego przeczucia, że coś się stanie, kiedy mój mąż ogłosił swoją wyprawę na Elbrus. Liczyłam, że książka w jakiś sposób oswoi mój lęk, podsunie pomysły jak sobie radzić z tym niepokojem. Niestety po jej przeczytaniu dochodzę do wniosku, że w niczym mi ona nie pomogła. No, może jedynie stwierdzić, że moje obawy są całkowicie normalne i powinnam się mierzyć z problemami dopiero jeśli one się pojawią. Być może ta pozycja będzie dobra dla osób z klinicznymi objawami lęku, paniki, ale nie umiem tego ocenić. Z mojego punktu widzenia nie umiem polecić tej książki, ale doceniam pracę włożoną przez autora na zebranie badań i ćwiczeń w jedną całość.

7/4k/52/2021

Kończyłam tę książkę trochę po łebkach (patrzy na datę),więc tych ćwiczeń nie robiłam, co pewnie byłoby mi w życiu pomocne. But oh well.

Uważam, że książka upraszcza sporo rzeczy i konceptów, więc jest raczej pierwszą książką, po którą się powinno sięgać w temacie i to raczej z pozycji poradnika, niż analizy podejścia ACT. Jednak wydaje mi się, że jako wsparcie dla osób lękowych może się sprawdzić. Wiadomo, że nie sprawi to cudów, ale możliwe, że ktoś nieco zmieni swoje podejście.

Książka nie zmienia życia, natomiast w ułożony sposób wprowadza do terapii ACT

Książka nie zmienia życia, natomiast w ułożony sposób wprowadza do terapii ACT

Sporo ćwiczeń, kilka naprawdę dobrych wskazówek ale i momentami dużo lania wody.

• Psychologia
  • Psychoterapia