Pająk z góry Katsuragi

Okładka książki Pająk z góry Katsuragi Mirosław M. Bujko, Waldemar Dziak
Okładka książki Pająk z góry Katsuragi
Mirosław M. BujkoWaldemar Dziak Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2009-01-01
2009-01-01
Korea Północna Kim Dzong Il komunizm totalitaryzm szpiegostwo wywiad

Okładka książki Niepodległy Kurdystan. Wyzwania dla stabilizacji regionu i świata Waldemar Dziak, Małgorzata Rudź
Niepodległy Ku... Waldemar Dziak, Mał...
Okładka książki Korea Północna - atomowe mocarstwo Jerzy Bayer, Waldemar Dziak
Korea Północna... Jerzy Bayer, Waldem...
Okładka książki Mao Zedong. Ontologia władzy Jerzy Bayer, Waldemar Dziak
Mao Zedong. On... Jerzy Bayer, Waldem...

Ciekawa książka, przybliża i ukazuje nam świat Korei Pn. Przeczytać warto.

Ciekawa książka, przybliża i ukazuje nam świat Korei Pn. Przeczytać warto.

Dobra książka zarówno pod względem fabuły jak i wtrąconych faktów (chociaż czasem lekko naciągniętych i warto wiedzieć o co chodzi,żeby nie dać się wciągnąć w nieprawdziwe informacje). Ciekawe połączenie akcji, sensacji i literatury faktu. Nie powiem, że wyszło to idealnie, ale przyjemnie się to czyta.

oj, długo nie mogłam pozbyć się natrętnego towarzystwa Pająka. Czasami jego aksamitnie, czarne, włochate odnóża fascynowały i wtedy nie mogłam oderwać od nich oczu. Innym znów razem, kiedy odwracał się do mnie ohydnie miękkim odwłokiem, przechodziły mnie ciarki i miałam nieodpartą ochotę zdusić go kolejną pozycją ze swojego kwietniowego stosika. Chwilami stukot ośmiu kosmatych nóżek po posadzce, nieodmiennie tuż za moimi plecami, nudził mnie i męczył. Zdarzało się jednak i to całkiem często, że kiedy odwracałam się na pięcie, a on zastygał w groteskowej postawie, rozbawiał mnie do łez. I musiało minąć 22 długich dni, nim nasze ścieżki wreszcie się rozeszły. Bez zbędnych pożegnać podążyłam dalej sama, w stronę Imperium Świateł. On pozostał w tyle, szukając towarzystwa pośród innych Czytelników.
Nie cierpię pajęczaków! Mimo to, muszę przyznać, że tego nawet polubiłam. I z sympatią, choć bez żalu, długo jeszcze wspominać będę wspólnie spędzony czas podczas tej żmudnej literackiej podróży.

za powieścią sensacyjną nie przepadam chyba bardziej jeszcze, niż za kryminałami. Co jednak nie przeszkodziło mi sięgnąć po „Pająka z góry Katsuragi”. Wystarczyło tylko, że hasło "Korea Północna" rozbrzmiało w zagraconym pokoiku mojego fandomskiego umysłu i już biegłam do Biblioteki, z szerokim uśmiechem psychopaty znęcającego się nad swoją ofiarą. I na samym końcu tej podróży z kosmatym ośmionogim towarzystwem zmuszona jestem przyznać, że wątek sensacyjny, choć poprowadzony niezwykle precyzyjnie i ciekawie, nużył mnie najbardziej. Po tym, jak mój filozoficzno-humanistyczny duch został poczęstowany przez panów Bujko i Dziak skondensowanym przecierem z nukleoniki, wraz z naparem ze współczesnej międzynarodowej polityki jądrowej, zdążyłam już niemal zapomnieć, dlaczego właściwe sięgnęłam po tę pozycję. I byłabym zapomniała o tym całkowicie, i rzuciła książkę w kąt, gdyby nie rząd wielkich, skrzących się hipnotyzującą zielenią, pajęczych oczu.
Po pierwsze, trzeba przyznać, że panowie (albo jeden z panów) mają niezwykłe poczucie humoru. Dystans, z jakim podchodzą do Wielkiej Polityki, potrafi wywołać nie jeden uśmiech na ustach Czytelnika. Współczesna historii Japonii oczami samych Japończyków. Niuanse chińskiej polityki zagranicznej względem północnokoreańskich sąsiadów. Amerykański polityczny spóźniony zapłon. I wreszcie groteskowy Orwell w wykonaniu tłuściutkiego szaleńca z Północy. To, w jaki sposób rozprawiają się z mitem Ukochanego Przywódcy... po prostu cud, miód i orzeszki. ♥
Już samo to ironiczne poczucie humoru wystarczyłoby, by złagodzić nieco moją arachnofobię. Jednak Autorzy najwyraźniej nie należą do mężczyzn, którzy szybko osiadają na laurach. Oto bowiem wytoczyli przeciw mnie działo większego jeszcze kalibru - przeogromną wiedzę na temat Korei Północnej. Cała powieść upstrzona jest przeróżnymi ciekawostkami zza północnej linii demarkacyjnej. Dla fanów tematu, jest to nie lada gratka! Po takim szturmie ciężko było mi się pozbierać.
Jeśli dodacie to tego wszystkiego charakternych bohaterów, którzy zapadają w pamięć, trochę polityki międzynarodowej na linii Japonia - Korea Południowa - Chiny - USA - Rosja - Korea Północna, nieco romansu ze szczyptą syndromu sztokholmskiego i ładnych panów Azjatów w mundurach, będziecie mieć mniej więcej wyobrażenie tego, co może was spotkać podczas podróży z Pająkiem.

słowem... polecam! Zarówno miłośnikom sensacji z międzynarodowym skandalem w tle, jaki i fanom Korei. Niby powieść sensacyjna, a jakby fantasy czy s-f. Jak to u północnych Koreańczyków bywa.

* * *

można nie czytać i nic nie stracisz

brak opinii !!!!!! to też opinia - trudno mi ocenić
lubię sensację ale ta książka jakoś nie pozwala mi na ocenę
można nie czytać i nic nie stracisz

Dzięki wyzwaniu Trójka e-pik sięgam po książki, które normalnie pewnie nie szybko zagościłyby w moim stosiku do przeczytania. Tak samo było z książką "Pająk z góry Katsuragi". Powieść ta, traktująca o północnokoreańskim reżimie, jest dziełem duetu pisarzy, z których Mirosław M. Bujko pisze powieści sensacyjne, natomiast Waldemar J. Dziak jest autorem kilkunastu książek o historii najnowszej krajów bałkańskich oraz Dalekiego Wschodu, a za biografię Kim Jong Ila dostał od północnokoreańskiego przywódcy dożywotni zakaz wstępu na teren Korei Północnej.
Jest rok 1998, poznajemy przyrodnie, japońskie rodzeństwo: parę nastolatków Ayę i Yumę. Kiedy, podczas wypadu na plażę, Yuma na chwilę zostawia Ayę samą, ta znika nie zostawiając po sobie żadnych śladów. Rodzina Ayi nie ma pojęcia co się stało z dziewczyną, czy żyje czy nie, podejrzewa jedynie, na podstawie schematu porwania, że za wszystkim stoi Korea Północna. Mimo iż najbliżsi zaginionej nie mają żadnego potwierdzenia, ich przypuszczenia okazują się słuszne. Nastolatka porwana została przez pomyłkę, niestety nie ma szans na powrót do domu. Szczęście w nieszczęściu, że trafia na pułkownika Gima Ilsona, który sam nie wiedząc do końca dlaczego, zaczyna opiekować się dziewczyną. Trafia ona do ośrodka badawczego, w którym pracują również porwani przez służby północnokoreańskie specjaliści od energii atomowej, w tym rodak Ayi profesor Murakami.
10 lat później jesteśmy świadkami jak Yuma, jako japoński komandos służb specjalnych, przygotowuje się do spektakularnej akcji, która ma mieć miejsce na terenie Korei Północnej. Tylko czy działania te będą miały wpływ na spotkanie z utraconą siostrą oraz czy cała akcja zakończy się sukcesem?
W powieści zostały zastosowane rozdziały rodem z filmów akcji, podczas zaznajamiania się z poszczególnymi tytułami, wyobraźnia podpowiada obraz komputerowo uzupełnianych literek, mówiących nam w jakim miejscu i czasie się znajdujemy. Akcja nie jest chronologiczna, mamy do czynienia z cofnięciami się w czasie. Jeżeli ktoś nie ma dobrej pamięci, tak jak w moim przypadku, musi wracać do wcześniejszych rozdziałów, żeby sprawdzić kolejność zdarzeń.
Nie znam się za bardzo ani od energii atomowej, ani na reżimie północnokoreańskim, ale w ogóle tego nie odczułam. W książce jest dużo informacji oraz przypisów, które bardzo dobrze uzupełniają wiedzę, także czytelnik nie odczuwa zagubienia i niezrozumienia, dlaczego coś dzieje się w taki, a nie inny sposób. A to zasługa jednego z autorów, który jest specjalistą w zakresie Dalekiego Wschodu.
"Pająk z góry Katsuragi" jest dobrze skonstruowaną powieścią, którą czyta się z przyjemnością, dzięki niej możemy zapoznać się z tak osobliwym krajem, zwłaszcza że jeszcze jakiś czas temu Polska żyła w zbliżonym systemie. Książkę polecam zarówno fanom sensacji, jak i tym, którzy chcieliby się dowiedzieć jak wygląda życie w Korei Północnej i jak "Ukochany Przywódca" rządzi krajem.

Rewelacyjna książka. Łączy w sobie niebanalną fabułę uzupełnioną o kwestie historyczne oraz fakty dotyczące współczesnego świata. Nie jest obszernym zapisem historii, nie nudzi kilkustronicowymi wywodami na tematy zupełnie nieistotne. Jest wspaniałą powieścią, w którą pomysłowo wplecione są wątki historyczne, a nawet opisy innych filmów i książek na temat Korei Północnej, na które warto zwrócić uwagę (jedną z książek napisał jeden z autorów tej pozycji). Mimo lekkości pióra autorów, oraz bardzo prostych wątków "Pająk z góry Katsuragi" zwraca uwagę na to, co dzieje się w Korei Północnej. Bo warto przypomnieć, że dzieje się to naprawdę, iż takie sytuacje nie są fikcją literacką. Niestety.

To bardzo dobra lektura, warta polecenia.

• Sensacja
  • 2017