Pamięć doskonała

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Albatros
The Disciple Of The Dog
978-83-7659-539-9

Disciple Manning obdarzony jest pamięcią absolutną. Zapamiętuje najdrobniejszy szczegół: każdą chwilę swojego życia, każdą kobietę, z którą spał, wszystko co usłyszy i zobaczy. To jego przekleństwo, ale też i dar ogromnie przydatny w pracy prywatnego detektywa. Do Manninga zgłasza się zamożne białe małżeństwo z New Jersey, Jonathan i Amanda Bonjour: zaginęła ich córka, 21-letnia Jennifer. Jakiś czas temu zrezygnowała ze studiów, opuściła dom rodzinny, by zamieszkać z sektą o nazwie Dzieci Słońca na przedmieściach prowincjonalnego miasteczka Ruddick w Pensylwanii. Przywódcą tej społeczności jest Xenophon Baars, były profesor filozofii na Uniwersytecie Kalifornijskim, wyznawca teorii, że właśnie nadchodzi koniec świata. Czy ma coś wspólnego z zaginięciem dziewczyny? To nie jedyna tajemnica, z jaką musi zmierzyć się detektyw. Podupadające Ruddick okazuje się siedzibą Kościoła Trzeciego Zmartwychwstania, neonazistowskiej organizacji wierzącej w supremację białej rasy. Jaki jest jej związek ze zniknięciem Jennifer i znalezionymi przez policję odciętymi palcami?

źródło opisu: Albatros Wydawnictwo A. Kuryłowicz, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1079/d_1584.jpg

Joanna | 2013-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

Ruddick w stanie Pensylwania. Lokalna policja otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu 21-letniej Jennifer Bonjour należącej do sekty religijnej o nazwie Dzieci Słońca. Przywódcą sekty jest były profesor filozofii Uniwersytetu Kalifornijskiego – Xenophon Baars . Człowiek ten przekonuje swoich zwolenników, że nadchodzi Koniec świata. Że zaszła pomyłka w obliczeniach i Układ Słoneczny jest pięć miliardów lat starszy niż w rzeczywistości więc niebawem Ziemia zostanie pochłonięta przez Słońce. Nastąpi koniec istnienia życia .
Dziewczynę widziano po raz ostatni wychodzącą z klubu w pobliskim miasteczku. Aby przyspieszyć poszukiwania jej rodzice kontaktują się z prywatnym detektywem Disciplem Manningiem .
Detektyw posiadający swoje biuro w podejrzanej dzielnicy, przesiadujący godzinami z powodu braku klientów w taniej kawiarni ma jednak cechę szczególną – pamięć fotograficzną, którą nie uważa jednak za dar, a traktuje jak przekleństwo. Umiejętność zapamiętywania i przechowywania każdego...

Kaka | 2013-02-13

Czasem trafia mi się załapać na taki "inny" kryminał, bez schematycznego śledztwa, bez typowego bohaterskiego detektywa, bez umazanych krwią trupów. I dobrze że się trafia! "Pamięć doskonała" czytała się świetnie, polecam nie zdradzając szczegółów.

Inez | 2016-03-10
Przeczytana: 01 marca 2016

"Pamiec doskonala" R.Scotta Bakkera jest dobrze napisana ksiazka, ale spodziewalam sie czegos zupelnie innego. Przewracajac kolejne kartki w ksiazce bylam rozczarowana. Czym dalej czytalam bylo jeszcze gorzej. Tytul "Pamiec doskonala" kojarzy mi sie z technologia i co za tym idzie takimi sprawami w jak niezwykly sposob uzyskac dostep do wszystkich wspomnien i zapamietywania najdrobniejszych szczegolow. Czytajac ksiazke mialam wrazenie, ze wiekszosc watkow wprowadzonych zostalo na sile. Nie wszystko zostalo przemyslane przez autora, a konsekwencje tego byly takie, ze sam autor przestal zaskakiwac czytelnika suspensami. Zniszczyl potencjal bohatera, ktorym jest Disciple Manning zaglebiajac sie w nudnej histori o sektach i rasistach z dziwacznym zakonczeniem. To pierwszy bohater z tak wielu ksiazek, ktore przeczytalam budzacy moja niechec i odraze, a gdyby Pan Bakker sie postaral lepiej glowny bohater i jego pamiec doskonala stalyby sie prawdziwymi gwiazdami.
Nikly watek kryminalny,...

Norberto | 2013-12-16

Wchodząc do biblioteki, moją uwagę przyciągnęła ciekawa okładka książki R. Scotta Bakkera. Przeczytawszy krótki opis, wyraziłem swoje zainteresowanie i chwyciłem za książkę.

W powieści autora poznajemy prywatnego detektywa "trzeciej kategorii" - Disciple'a "Dissa" Manninga. Dostaje on do rozwiązania nie lada zagadkę - ma odnaleźć zaginioną dziewczynę, a cała sprawa, kolokwialnie ujmując, śmierdzi sektą.

Dosyć błyskotliwy, ciekawy pomysł został - na nieszczęście - zaprzepaszczony przez R. Scotta Bakkera. Bardzo szybko intryga i rozwój akcji zostają zepchnięte na plan dalszy, koncentrując się na głównym bohaterze, który jest najzwyklejszą świnią i tylko jedno mu w głowie.

Ciekawe dochodzenie, obejmujące taktyki stosowane w sektach oraz tematykę kościołów wieszczących zgoła odmienne od powszechnych wierzenia, zabija niesmaczny i, co tu dużo ukrywać, niewyszukany humor Manninga.

Bakker sprawiał wrażenie, jakby niektóre wątki były wprowadzone na siłę, bez przemyślenia, co w...

K-czyta | 2014-12-21
Przeczytana: grudzień 2014

Nie spodziewałam się, że tak szybko zaczytam się w powieści Scotta Bakkera i z taką ciekawością będę śledziła poczynania głównego bohatera. Problem tylko w tym, że pod względem fabularnym pojawiło się z czasem kilka znaczących rozczarowań. Brakowało mi naprawdę emocjonujących zwrotów akcji, a te które zaserwował autor były trochę za mało zaskakujące. Zresztą na przyspieszenie tempa wydarzeń przyjdzie czytelnikowi dosyć długo czekać. Wprawdzie przemyślenia detektywa są całkiem zajmujące, ale po tego typu książce spodziewałam się większego rozmachu w kreowaniu nie tylko głównego bohatera, ale i zagadki, którą przyszło mu rozwiązać. Ta chwilami schodzi na boczny tor, a nawet gdy wysuwa się na pierwszy plan – nie budzi wielkich emocji.

Pełna opinia na k-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2014/12/scott-bakker-pamiec-doskonaa.html

tajgula | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Według mnie autor zniszczył potencjał bardzo ciekawego bohatera jakim jest Disciple Manning na rzecz nudnej historii z dziwacznym zakończeniem. Czytając nie mogłam się w nią w ogóle wczuć. O wiele bardziej zainteresowała mnie złożona psychika głównego bohatera i jego przeszłość. To właśnie o tym powinna być ta książka, a nie o jakichś sektach, rasistach itd. Disciple i jego pamięć doskonała to prawdziwe gwiazdy, którym nie dało się możliwości zabłysnąć! ;)

ohuu | 2013-02-02

Swietna ksiazka, w sam raz na zimowy wieczor.
Chlonie sie ja w mgnieniu oka! zdecydowanie polecam

Jola | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Jestem bardzo, bardzo zawiedziona tą książką. Trylogia "Książę nicości" tego autora jest jedną z moich ulubionych powieści fantasy. Idąc za ciosem sięgnęłam po "Pamięć doskonałą" i niestety zmuszałam się, żeby ją dokończyć, jako że nie lubię porzucać książek w trakcie czytania.

Przede wszystkim, główny bohater ciągle myśli o seksie, co chwila popala trawkę, w myślach wygłasza głupio-mądre farmazony, a w sytuacjach stresowych puszcza bąki. Jest to protagonista zdecydowanie antypatyczny, odrzucający, seksistowski wręcz. Dawno nie natknęłam się w książkach na bohatera, do którego czułabym tak namacalną niemal niechęć.

Fabuła też na kolana nie powala. Mamy w powieści przedstawione zaspane, niewielkie miasteczko, w którym o władzę dusz walczy tajemnicza sekta oraz kościół, którego członkowie noszą wytatuowane swastyki... Jedni wieszczą koniec świata, drudzy wierzą, że Hitler był wcieleniem Chrystusa. A w środku tego wszystkiego w miasteczku zaczynają się pojawiać poucinane palce...

Ramzes1988 | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Główny bohater jest człowiekiem obdarzonym pamięcią "doskonałą" , celowo wziąłem to określenie w cudzysłów, gdyż coś co wydaje się być fenomenalną cechą staje się jego przekleństwem. Disciple Maning jest detektywem, który ma rozwiązać sprawę zaginięcia pięknej nastoletniej dziewczyny. W jej życiorysie pojawiają się sekty,wątki końca świata, antysemici. Czy posiadający niespotykane zdolności Disciple wyjaśni zagadkę zaginięcia?

Ta historia miała spory potencjał, ale uważam, że autor przekombinował. Ciągłe retrospekcje bohatera miały pokazać nam z czym ma on do czynienia na codzień, ale wg mnie było tego za dużo i autor zwyczajnie przynudzał. Szkoda, dla mnie małe rozczarowanie.

dorzynka | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane, #Wyzwanie 2016
Przeczytana: 24 czerwca 2016

w sumie to przeczytana w 90% :) Czytam i nagle jeden rozdział miałam wydrukowany x 3... brakowało kawałka kolejnej treści. jednak jakoś tragicznie nie wpłynęło to na moją wiedzę. książka całkiem w porządku