Kurs do Genewy

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-276-2
szpiegowska
mantra

Kraków, letnia deszczowa noc. Na tylnym siedzeniu taksówki Tomasza Bartela, stroniącego od kłopotów trzydziestoparolatka o szarej twarzy, siada młoda dziewczyna z plecakiem. Wszystko wskazuje na to, że taksówkarza czeka rutynowy kurs. Wkrótce jednak w lusterku pojawiają się światła innego samochodu. Dziewczyna najwyraźniej chce uniknąć spotkania z jego pasażerami i proponuje podwójną stawkę za zgubienie auta. Bartel, ku własnemu zaskoczeniu, podejmuje grę... Nie wie, że jego stary mercedes jest teraz być może najcenniejszym autem na świecie. I że historia, w którą się wplątał, zaczęła się bardzo dawno temu.

Kraków, Praga, Berlin i Genewa. Szpiedzy, gangsterzy, antykwariusze i bankowcy. Dwie wyjątkowe kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią dotrzymać im kroku. Taksówkarz to znakomita powieść sensacyjna z wątkiem historycznym. Bartłomiej Rychter debiutuje książką, jakiej nie powstydziliby się mistrzowie gatunku.

Tomek | 2013-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Książka trafiła akurat w mój kryzys czytelniczy. Ponadto niektóre wydarzenia, które zawarte zostały w fabule wydawały mi się wręcz nieprawdopodobne. Pomijając już fakt, że był kryzys (na szczęście już minął) oraz, że nie przepadam za powieściami związanymi ze... (no nie mogę powiedzieć z czym, bo zdradzę fabułę), książka nawet była dość dobra. Zaliczę ją jednak do najsłabszych, które stworzył autor i pozostaje mi jedynie cieszyć się, że kolejne, które poznawałem były lepsze.
Ocena: 4/6

Michał | 2010-06-05
Na półkach: 2010, Przeczytane

Interesująca książka sensacyjna. Bohater mimo woli, taksówkarz Tomasz Bartel wplątuje się w grę o dużej stawce. Powieść napisana ciekawym językiem, miejscami przewidywalna fabuła, ale bardzo ciekawa. Polecam zapoznać się z tą powieścią.

Marcin Napierała | 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

W pierwszej chwili tytuł nie zachęcał do sięgnięcia. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron, zmieniłem zdanie - wciągnęło do czytania. Historia dwóch przypadkowych osób, które splata tajemnicza książka sprzed 400 lat, która ma doprowadzić do poznania prawdy.

Aneta Krasińska | 2016-04-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Świetnie skrojona historia z niebanalnym tłem historycznym. Czyta się jednym tchem, a objętość nie przeraża, ilość wątków nie przytłacza, a sposób przedstawienia postaci sprawia, że można poczuć ich oddech obok siebie. Rewelacja

Erast | 2015-12-12

ABSOLUTNIE REWELACYJNY DEBIUT!!!
Nie wdając się w stylistyczne zawiłości i kwieciste składnie powiem krótko: Bartłomiej Rychter to od dziś moja pozycja obowiązkowa. Po przeczytaniu jego trzech powieści (omawiany Kurs do Genewy oraz Czarne Złoto i Złoty Wilk) nie mam złudzeń co do niesamowitego talentu i polotu pisarza.
Od czasu pierwszej książki V.Severskiego nie sądziłem, że w tak niedługim czasie jakiś polski pisarz znów aż tak mnie oczaruje. A jednak.
Kurs do Genewy to świetnie napisana, niebywale plastyczna i trzymająca w napięciu powieść, nie przesadzę jeśli porównam ją z uwagi na początek do Klubu Dumas Pereza-Reverte, a zakończenie do samego R.Ludluma!
Tajemniczy starodruk, krakowscy antykwariusze, zagadki z przeszłości, szpiedzy i mordercy. Piorunująca mieszanka.
Robię miejsce na półce na kolejne pozycję tego autora na które będę czekać z niecierpliwością i dreszczykiem.

katherine | 2012-10-21
Przeczytana: 12 września 2012

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu historia w historii. Maluje w wyobraźni czytelnika najdrobniejsze elementy, przedstawiając mu dokładnie życie, charaktery i cechy zewnętrzne postaci. Autor jest świetnym obserwatorem, nie obawia się zawiłych akcji ani analizy poszczególnych "elementów" społeczeństwa obecnego jak również tego "historycznego" - z czasów Żelaznej Kurtyny. Pewne rzeczy wydają się oczywiste, ale nie psuje to przyjemności oczekiwania na to kiedy dojdą do skutku. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Autorowi należą się brawa za tak spektakularny debiut.

dionizy | 2013-10-17
Przeczytana: 13 października 2013

Dość dobrze się czytało. A ze książki generalnie lubimy, to gdy staje się ona istotnym elementem akcji (która w dodatku nie nudzi), to odczucia mamy raczej pozytywne.

emindflow | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Dobra współczesna powieść sensacyjna z niezbyt odległą historią w tle.
Warto przeczytać

Blanka | 2016-04-29

Językowo, warsztatowo można wyczuć debiut. Ale powieść wciąga. Taka amerykańska historyjka w Polskim wydaniu ;)

Michal Kowalik | 2013-02-14

Wciągające i trzymające w napięciu czytadło. Do tego złapane w markecie za 10 złociszy