Ewangelia według szatana

Cykl: Marie Parks (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
L'Evangile selon Satan
Paola

Rok 1348. Mnisi działający z rozkazu tajnego bractwa kardynałów wyznających kult Janusa napadają na klasztor Matki Bożej z Cervin, dokonując rzezi pustelnic strzegących powierzonej im przez papieża ewangelii według Szatana. Manuskrypt przepada na wieki. Czasy współczesne. Ofiarą seryjnego zabójcy padają pustelnice w klasztorach rozrzuconych po krańcach globu. W USA znikają bez śladu cztery kobiety, wysłanniczki Watykanu, oraz prowadząca ich sprawę policjantka. Do śledztwa włącza się młoda agentka specjalna FBI Marie Parks, obdarzona zdolnościami parapsychologicznymi, które nabyła w wyniku tragicznego wypadku. Widzi zmarłych, potrafi czytać w myślach. Marie odnajduje ukrzyżowane ciała. Okrutny morderca Kaleb zostaje zastrzelony. Ale na tym sprawa się nie kończy - zabójstwa nie ustają, giną kardynałowie, a w końcu sam papież. Jaką straszliwą tajemnicę kryje zaginiona ewangelia według Szatana?

słoneczko | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Przez przypadek wpadła w ręce w bibliotece.
Tytuł mnie zaintrygował.
Plusy:
- początek całkiem ciekawy, zaintrygował mnie, zakonnica która sama zamurowała się w ścianie, ale im dalej tym gorzej;
- spisek związany z kościołem katolickim, dodanie templariuszy to zawsze temat który mnie ciekawi;
- ciekawa postać agentki specjalnej FBI Marie Parks, obdarzonej zdolnościami parapsychologicznymi;
- koncepcja ewangelii zaginionej przed wiekami, a która demaskuje największe kłamstwa chrześcijaństwa;
- wątki historyczne, które lubię w tego typu literaturze;
- szczegółowe realne opisy zbrodni, czasami nawet zbyt makabryczne i krwawe;
- bardziej thriller fantastyczny lub horror niż współczesny thriller.
Minusy:
- temat ciekawy, ale wykonanie takie sobie, brak napięcia i tajemnicy;
- bazowanie na oklepanych schematach, Bóg - Szatan, dobro - zło;
- słabe (może nawet śmieszne) zakończenie.
Na fali popularności Dana Browna wielu pisarzy próbuje iść w jego ślady.
Jednak Panu Grahamowi nie do...

Anna | 2017-05-03
Przeczytana: 25 lutego 2017

Nie od dziś wiadomo, że dramatyczne wydarzenia mogą wpłynąć na ludzką psychikę. Doświadczyła tego m.in. agentka FBI Marie Megan Parks. W wypadku samochodowym ginie jej mąż i malutka córeczka, a ona sama zapada w śpiączkę. Uraz ten reaktywuje syndrom medium w jej mózgu, dzięki czemu kobietę nawiedzają różne wizje: z przeszłości, przyszłości i teraźniejszości Wykorzystuje je ona do łapania najgorszych ze wszystkich zbrodniarzy, ratuje życie ludziom. Teraz musi zrobić to ponownie. W Stanach Zjednoczonych działały cztery wysłanniczki Watykanu, wszystkie zniknęły bez śladu. Parks udaje się je znaleźć ukrzyżowane w krypcie w środku lasu. Morderca zostaje zastrzelony przez oddział FBI, ale kobieta czuje, że to jeszcze nie koniec.
„TO WRACA.
TO ZAWSZE WRACA.
MYŚLIMY, ŻE UMARŁO, ALE WRACA”
Na świecie dochodzi do coraz większej ilości zjawisk paranormalnych: krwawe łzy wypływające z figur Matki Bożej, krucyfiksy płonące w czasie mszy, cuda, uzdrowienia, objawienia a także seria...

Gumisiek | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Bardziej krwawy "Kod DaVinci".

Początek był genialny, autor zaczął mocno, co mi się bardzo spodobało. Czytanie pierwszych stron podszyte było strachem. Szkoda, że nie udało się autorowi do końca utrzymać tego napięcia, chociaż prawdę mówiąc, nawet się tego nie spodziewałam. Książka napisana prostym językiem, czyta się ją w miarę szybko. Sama fabuła - no co tu dużo mówić, to już po prostu było, brakowało mi elementu zaskoczenia, dość przewidywalna. Nie polecam ani nie odradzam - takie czytadło jak nie ma nic lepszego pod ręką.

Wojtek Matusiak | 2015-12-06

Ewangelia Wg Szatana to jedyny, jak dotąd, przeczytany przeze mnie horror, który spowodował ciarki na moich plecach. Co prawda tylko dwa pierwsze rozdziały ale zawsze. Są naprawdę mroczne. Dalej mamy na przemian raz lepsze, raz gorsze. Mimo wszystko, całość wypada napewno ponad przeciętnie. Polecam

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2015
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Znów mam problem z oceną. Ponieważ pomysł jest bardzo dobry, zebrane informacje rzetelne i przekonujące (przynajmniej na miarę książki o tego typu tematyce;) Ale wykonanie niestety bardzo przeciętne. Nie wiem czy jest to wina Autora, czy może Tłumacz nie potrafił zbyt lotnie oddać tego co w duszy Autorowi grało. Faktem jest, że do szału doprowadzał mnie brak konsekwencji w sposobie prowadzenia narracji. Tak jakby cała opowieść pisana była przez ucznia podstawówki, który nie do końca rozstrzygnął czy ma pisać wypracowanie w pierwszej czy może w trzeciej osobie. I nie jest to niestety jakaś konsekwentna metoda np służąca rozdzieleniu myśli, doświadczeń, czasu, czy choćby zwróceniu uwagi na różne sposoby widzenia świata przez bohaterów. Niestety nie. Tu w jednym akapicie zaczyna coś robić pierwsza osoba, a kończy trzecia. Szkoda, bo pomysł naprawdę nie jest zły - gdyby napisał to Dan Brown to pewnie mielibyśmy bestseller;)

sanctus | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Jak dla mnie, no coż... Zachwyciła mnie już od samego początku. Prolog wprost genialny, wprowadzający bardzo dobre napięcie, klimat horroru i thrillera.
Czytałem nieustannie wieczorami przez kilka dni. Ani przez moment mnie nie znudziła. Czasem faktycznie pogubiłem się w pewnych wątkach, kto jest dobry, kto zły i kto z kim spiskuje. Być może wynika to po prostu z nazwisk w języku włoskim, których zapamiętanie nie przychodzi mi łatwo, dlatego nie uznaję tego jako wadę książki.
Najdziwniejszy jest fakt, że pozycja ta wciągała mnie tak bardzo, iż momentami odnosiłem wrażenie odrealnienia, jakby historia opisana w "Ewangelii" była swego rodzaju reportażem i mogła wydarzyć się w rzeczywistości. To świadczy o kunszcie autora i bardzo dobrym pomyśle.
Polecam z pełną odpowiedzialnością. Ważne - trzeba mieć dość duży dystans do spraw związanych z religią, albowiem niejedna osoba może się najzwyczajniej oburzyć czy zniesmaczyć. Choć moim zdaniem jeśli przyjrzeć się klerowi, to nie zdziwiłbym...

Heathcliff1984 | 2015-01-12
Przeczytana: styczeń 2015

Sięgałem po tę pozycję z pewną dozą sceptycyzmu. Zupełnie niepotrzebnie.
Udana powieść, którą się fajnie czyta.
Jest intryga, która wciąga. Spisek wokół kościoła katolickiego, papieży, templariuszy a w tym przypadku także ingerencja szatana to zawsze ciekawy temat. Czytając ją odczuwałem napięcie. Trudno było mi się oderwać. Do tego wątki historyczne, które w książkach bardzo lubię, co już niejednokrotnie podkreślałem.

Polecam :)

Paula Gaworska | 2014-06-07

Książka ta jest naprawdę dobrze napisana. Czytałam ją z wielkim strachem, ponieważ nigdy nie zabierałam się za taki gatunek. Zostałam potwornie zaskoczona, a akcja powieści jest po prostu znakomita!

gwiazdka | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Dobrnęłam do jednej trzeciej książki i dałam sobie spokój. Spodziewałam się czegoś w rodzaju Kodu… Browna czy Glinianej Biblii Navarro, niby podobnie się zaczęło, ale potem wszystko zmierzało w kierunku tradycyjnego horroru, którego to gatunku nie trawię więc ostatecznie zrezygnowałam z lektury. Owszem, jest tajemnica, historia przeplata się ze współczesnością, jest wątek sensacyjny, tyle, że autor wmieszał we wszystko zjawy i demony, a te mnie nie interesują, nie przepadam też za krwawymi i brutalnymi opisami, dlatego doszłam do wniosku, że szkoda mi czasu na Ewangelię… Owszem rozumiem zamysł autora, najłatwiej zaistnieć szokując, najłatwiej zaszokować atakując Kościół i Ewangelię, nie zawsze jednak takie ataki szokują, czasem wywołują niesmak. Być może jednak przeczytałabym powieść, gdyby nie denerwująca narracja, powtarzanie po kilka razy tych samych zdań, całych opisów, króciutki, urywane zdania- mnie to bardzo irytowało. Rzadki przypadek, ale odkładam książkę nieoczytaną, a...

Ewa | 2013-12-28

dobre czytadło, czasami włos się jeżył ;)