Ewangelia według szatana

Cykl: Marie Parks (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
L'Evangile selon Satan
Paola

Rok 1348. Mnisi działający z rozkazu tajnego bractwa kardynałów wyznających kult Janusa napadają na klasztor Matki Bożej z Cervin, dokonując rzezi pustelnic strzegących powierzonej im przez papieża ewangelii według Szatana. Manuskrypt przepada na wieki. Czasy współczesne. Ofiarą seryjnego zabójcy padają pustelnice w klasztorach rozrzuconych po krańcach globu. W USA znikają bez śladu cztery kobiety, wysłanniczki Watykanu, oraz prowadząca ich sprawę policjantka. Do śledztwa włącza się młoda agentka specjalna FBI Marie Parks, obdarzona zdolnościami parapsychologicznymi, które nabyła w wyniku tragicznego wypadku. Widzi zmarłych, potrafi czytać w myślach. Marie odnajduje ukrzyżowane ciała. Okrutny morderca Kaleb zostaje zastrzelony. Ale na tym sprawa się nie kończy - zabójstwa nie ustają, giną kardynałowie, a w końcu sam papież. Jaką straszliwą tajemnicę kryje zaginiona ewangelia według Szatana?

gwiazdka | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Dobrnęłam do jednej trzeciej książki i dałam sobie spokój. Spodziewałam się czegoś w rodzaju Kodu… Browna czy Glinianej Biblii Navarro, niby podobnie się zaczęło, ale potem wszystko zmierzało w kierunku tradycyjnego horroru, którego to gatunku nie trawię więc ostatecznie zrezygnowałam z lektury. Owszem, jest tajemnica, historia przeplata się ze współczesnością, jest wątek sensacyjny, tyle, że autor wmieszał we wszystko zjawy i demony, a te mnie nie interesują, nie przepadam też za krwawymi i brutalnymi opisami, dlatego doszłam do wniosku, że szkoda mi czasu na Ewangelię… Owszem rozumiem zamysł autora, najłatwiej zaistnieć szokując, najłatwiej zaszokować atakując Kościół i Ewangelię, nie zawsze jednak takie ataki szokują, czasem wywołują niesmak. Być może jednak przeczytałabym powieść, gdyby nie denerwująca narracja, powtarzanie po kilka razy tych samych zdań, całych opisów, króciutki, urywane zdania- mnie to bardzo irytowało. Rzadki przypadek, ale odkładam książkę nieoczytaną, a...

Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Znów mam problem z oceną. Ponieważ pomysł jest bardzo dobry, zebrane informacje rzetelne i przekonujące (przynajmniej na miarę książki o tego typu tematyce;) Ale wykonanie niestety bardzo przeciętne. Nie wiem czy jest to wina Autora, czy może Tłumacz nie potrafił zbyt lotnie oddać tego co w duszy Autorowi grało. Faktem jest, że do szału doprowadzał mnie brak konsekwencji w sposobie prowadzenia narracji. Tak jakby cała opowieść pisana była przez ucznia podstawówki, który nie do końca rozstrzygnął czy ma pisać wypracowanie w pierwszej czy może w trzeciej osobie. I nie jest to niestety jakaś konsekwentna metoda np służąca rozdzieleniu myśli, doświadczeń, czasu, czy choćby zwróceniu uwagi na różne sposoby widzenia świata przez bohaterów. Niestety nie. Tu w jednym akapicie zaczyna coś robić pierwsza osoba, a kończy trzecia. Szkoda, bo pomysł naprawdę nie jest zły - gdyby napisał to Dan Brown to pewnie mielibyśmy bestseller;)

Heathcliff1984 | 2015-01-12
Przeczytana: styczeń 2015

Sięgałem po tę pozycję z pewną dozą sceptycyzmu. Zupełnie niepotrzebnie.
Udana powieść, którą się fajnie czyta.
Jest intryga, która wciąga. Spisek wokół kościoła katolickiego, papieży, templariuszy a w tym przypadku także ingerencja szatana to zawsze ciekawy temat. Czytając ją odczuwałem napięcie. Trudno było mi się oderwać. Do tego wątki historyczne, które w książkach bardzo lubię, co już niejednokrotnie podkreślałem.

Polecam :)

wkwiatki | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Hi hi hi. Bałam się, że powieść ta oto zniszczy mój światopogląd, brutalnie wedrze się do poukładanych opinii i wywróci wszystko do góry nogami. Na to się zapowiadało. Po połowie zaglądałam do książki z pobłażliwym uśmiechem. Bliżej końca już tylko przewracałam oczami - "Wierzę w szatana, Ojca wszechmogącego..." itd. Zero polotu, bazowanie na modlitwach i Biblii, zamienianie faktów. Bóg stworzył piękne roślinki? To szatan kolce. Bóg stworzył zwierzątka. To szatan drapieżniki. Bóg stworzył ptaka? Szatan węża. Oklepane schematy, eee tam. W dodatku pseudo... chyba przerażające? tak, pseudoprzerażające zakończenie. A co było w książce najstraszniejsze? Że kiedy zostało tylko kilka rozdziałów do końca, coraz częściej padało zdanie "To nie koniec", brrr.
Książka bardzo ugrzeczniona, spodziewałam się czegoś naprawdę groźnego.
Dlaczego 6 gwiazdek? Bo mimo tych wad, mimo śmieszności, mimo wszystko - naprawdę dobrze się to czyta.

Mey-Mey | 2012-01-06
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Co z tego, że książka jest niedopracowana w 100%? Co z tego, że są fragmenty, które powtarzają się w nieskończoność, a inne trzeba czytać po kilka razy, żeby nie stracić wątku? To wszystko jest nieistotne, gdy weźmie się pod uwagę, że książka spełnia wszystkie zamierzone przez autora funkcje - budzi grozę tak wielką, że nie sposób pozbyć się gęsiej skórki z ciała.

Lilly_ | 2010-08-26
Przeczytana: 2009 rok

Ja wiem, że niektórzy zarzucili Grahamowi, to iż wprowadził spisek obejmujący pół świata a zamiast jednego morderstwa mamy tu zastępy trupów (dosłownie) Zbrodnie są tak przerażające, że włos się jeży...ale mi się to spodobało. Właśnie ten wielki spisek. Facet nieźle to wykombinował i świetnie opisał. Jedna z moich ulubionych pozycji.

| 2011-03-12

Niczego wielkiego się po tej książce nie spodziewałam ,ale taka najgorsza nie była,czasami bzdury na resorach,ale dało się wciągnąć.Napisać na jej podstawie scenariusz,trochę go podrasować i będzie się nadawać na kolejny odcinek (no,może dwa)przygód Muldera i Scully

ozięble | 2013-07-19

Kontrowersyjna książka, którą pochłania się jednym tchem.

schizma | 2010-09-21
Przeczytana: 26 października 2009

Z zasady nie czytam horrorów czy thrillerów fantastycznych. Nie sięgam po Kinga ani Mastertona. Nie lubię się bać. Ale tym razem sięgnęłam po coś z pogranicza tych gatunków.

Jeżeli "Kod da Vinci" był kontrowersyjny, to nie wiem jak nazwać tę powieść. Nikt jej jeszcze nie sfilmował - dlatego Kościół chwilowo nie podnosi larum. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć mojego zainteresowania postawą Kościoła - wystarczy przeczytać tytuł książki. Tak, dotyczy ona Ewangelii zaginionej przed wiekami, a która demaskuje największe kłamstwa chrześcijaństwa. Tylko ile razy można powtarzać, że "gdyby ta najstraszniejsza Księga ujrzała światło dzienne, świat powiłby mrok gęstszy niż smoła"? Może na początku buduje to napięcie, ale potem staje się śmieszne. To, co jeszcze, przykładowo, mi się nie podobało, to dokładne, szczegółowe opisy zbrodni. Pewnie miały wyeksponować makabrę. Tylko że niektóre fragmenty są tak odrealnione, że stały się groteskowe. Nie sądzę, żeby to było zamiarem autora.

Książka...

Marta | 2011-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Skusił mnie tytuł. Wyobrażałam sobie czegoś w stylu Dana Browna i kodu albo Aniołów, tymczasem zabrakło narastającego napięcia, intrygi i tajemnicy. Czytało się przyjemnie, pomysł na główną bohaterkę i jej zdolności jest oryginalny. Minusem jest to, że czytając ją, nie czułam tego dreszczyku emocji, a samo zakończenie... no cóż.