Gobseck

Okładka książki Gobseck Honoré de Balzac
Okładka książki Gobseck
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Wolne Lektury literatura piękna
29 str. 29 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
29
Czas czytania
29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328811416
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
Balzac Komedia Ludzka
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3810
3752

Na półkach:

Wszystko krąży wokół pieniędzy i lichwiarstwa, tematyka mnie nie porwała.

Wszystko krąży wokół pieniędzy i lichwiarstwa, tematyka mnie nie porwała.

Pokaż mimo to

avatar
889
587

Na półkach:

Tytułowy Gobseck był żydowskim lichwiarzem bowiem książka traktuje o potędze pieniądza, chytrości i lichwie, bardzo powszechnej w tamtych czasach .Aby przekonać pewną damę , sceptycznie nastawioną do planów matrymonialnych swojej córki, zaprzyjaźniony adwokat opowiada jej historię matki chłopaka , która ma ogromny wpływ na jego sytuację materialną . Nieco inny temat niż w poprzednich książkach Balzaca, choć nadal na drugim planie jest związek kobiety i mężczyzny.
Interesująca, warto przeczytać.

Tytułowy Gobseck był żydowskim lichwiarzem bowiem książka traktuje o potędze pieniądza, chytrości i lichwie, bardzo powszechnej w tamtych czasach .Aby przekonać pewną damę , sceptycznie nastawioną do planów matrymonialnych swojej córki, zaprzyjaźniony adwokat opowiada jej historię matki chłopaka , która ma ogromny wpływ na jego sytuację materialną . Nieco inny temat niż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Kolejna powieść Balzaka składająca się na cykl "Komedii Ludzkiej". Rzecz dzieje się w salonie pani de Grandlieu, w którym gospodyni rozmawia z przyjacielem domu, adwokatem Derville. Przedmiotem trosk kobiety jest związek jej córki, Kamili, z Ernestem de Restaud, którego nie pochwala. Partner rozmowy ma natomiast doń bardziej pragmatyczny stosunek. Podkreśla rolę pieniądza w ówczesnym Paryżu. Rozmowa schodzi na temat lichwiarza Gobsecka, którego Derville poznał lata temu i który był dla niego wzorem człowieka sukcesu.

W książce mamy do czynienia z "opowieścią w opowieści", gdzie najważniejsze przesłanie dzieła zawiera się podczas retrospekcji. Sytuacja fabularna z teraźniejszości nie ma większego znaczenia. Język jest, jak tu u Balzaka, bogaty, ale obywa się bez nużenia czytelnika przesadnością opisów, jak chociażby w "Banku Nuncingena". Można natrafić na wiele interesujących wywodów bohaterów jak m.in. wypowiadane przed Gobsecka słowa: "Zawsze przychodzi wiek, w którym życie uprawiane jest już tylko w pewnym wybranym kole.
Szczęście polega wówczas na użytkowaniu naszych talentów w zastosowaniu do realności" czy "Wszędzie człowiek jest taki sam. Wszędzie istnieje walka między ubogim a bogatym. Wszędzie jest nieunikniona".

W "Gobsecku" Honore de Balzac pragnie uzmysłowić czytelnikowi jak ważną rolę w ówczesnym świecie pełnili lichwiarze. Z jednej strony krytykuje ich chciwość, z drugiej pochwala ich postawę jako odpowiednią do czasów, w którym przyszło mu żyć.

Kolejna powieść Balzaka składająca się na cykl "Komedii Ludzkiej". Rzecz dzieje się w salonie pani de Grandlieu, w którym gospodyni rozmawia z przyjacielem domu, adwokatem Derville. Przedmiotem trosk kobiety jest związek jej córki, Kamili, z Ernestem de Restaud, którego nie pochwala. Partner rozmowy ma natomiast doń bardziej pragmatyczny stosunek. Podkreśla rolę pieniądza w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
215
216

Na półkach: ,

Bój się, który nie znasz mechaniki prawa, ani prawideł finansów! Bój się Gobsecka! To człowiek pozbawiony skrupułów, okrutny i... nieludzko przenikliwy. Fascynujący, ale... przerażająco bezwzględny. Dziewiętnastowieczny świat finansjery niczym nie różni się od dzisiejszego. Zalegasz w banku? jesteś niewypłacalny? spodziewaj się komornika i eksmisji na bruk. Dziś dokładnie to samo co wczoraj, czyni człowieka niewolnikiem i w oka mgnieniu - nędzarzem. A autor skupił się nie tylko na ofiarach lichwy, ale i na samym lichwiarzu. Kimże jest lichwiarz, jeśli nie niewolnikiem swojej profesji właśnie? Zwłaszcza lichwiarz taki jak Gobseck. Upaja się władzą nad najwyższymi – hrabiowie, baronowie... nikt mu nie podskoczy! Zdaje się zaczadzony swoim sprawstwem. To rodzaj nałogu. Cóż za podłe życie!
Narracja tej książki jest świetna. Znając myśli Gobsecka ma się wrażenie, że jest on niczym Sherlock Holmes – tytan intelektu, mistrz dedukcji ocierający się o jasnowidztwo. Trudno się dziwić, że robi wrażenie na młodym prawniku, dla którego jest dobroczyńcą, nauczycielem, mentorem a także klientem. Z czasem obraz Gobsecka w oczach młodego ucznia ciemnieje, by po śmierci pierwszego runąć niczym pałac z kart. Moralitet. Bardzo dobry. Polecam.

Bój się, który nie znasz mechaniki prawa, ani prawideł finansów! Bój się Gobsecka! To człowiek pozbawiony skrupułów, okrutny i... nieludzko przenikliwy. Fascynujący, ale... przerażająco bezwzględny. Dziewiętnastowieczny świat finansjery niczym nie różni się od dzisiejszego. Zalegasz w banku? jesteś niewypłacalny? spodziewaj się komornika i eksmisji na bruk. Dziś dokładnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1130
916

Na półkach:

Gobseck, tytułowy bohater to lichwiarz, który bogaci się udzielając pożyczek. Prowadzi się bardzo biednie, jednak sposoby jego postępowania i filozofia życia (umiłowanie złota) karzą sądzić, że Gobseck jest człowiekiem bardzo bogatym (gdzie w takim razie są zgromadzone przez niego bogactwa?). Sprawność w prowadzeniu interesów zawdzięcza niezwykłej przenikliwości cech psychologicznych swoich klientów, z którymi prowadzi interesy, a raczej, trzeba zaznaczyć, swoich ofiar...
Książka ma formę "opowiadanie w opowiadaniu". Gobseck jest raczej antybohaterem - bezwzględnym, znającym kruczki prawne człowiekiem, który nigdy nie działa bezinteresownie, nie waha się zniszczyć ludziom życia, jeśli może zarobić. Narracja jest mistrzowska, bardzo rzeczowa, konkretna, pozbawiona zbędnych słów, skupia się na wyłuszczeniu problematyki finansów tamtych czasów, pokazuje jak bardzo trzeba być obeznanym w prawie, mieć znajomości by wyciągnąć od ludzi zysk, a kto się nie zna i nie ma znajomości ten traci...
Książka ukazuje, że wystarczy mały błąd aby musieć położyć na szali swoje życie, na pastwę kogoś kto to sprawnie i bezlitośnie wykorzysta. Dobra, jest jakby ostrzeżeniem...

Gobseck, tytułowy bohater to lichwiarz, który bogaci się udzielając pożyczek. Prowadzi się bardzo biednie, jednak sposoby jego postępowania i filozofia życia (umiłowanie złota) karzą sądzić, że Gobseck jest człowiekiem bardzo bogatym (gdzie w takim razie są zgromadzone przez niego bogactwa?). Sprawność w prowadzeniu interesów zawdzięcza niezwykłej przenikliwości cech...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

Muszę przyznać, że na tle innych, znanych mi dzieł Balzaka, „Gobseck” wypada niezwykle optymistycznie. Kolejna część „Komedii ludzkiej” jest z jednej strony peanem na cześć rozumu i jednostki, która chce i umie działać w społeczeństwie, z drugiej strony pisarz nie ustaje w piętnowaniu ludzkiej głupoty. Stworzony przez autora obraz destrukcyjnej siły namiętności i tego, jak nieodpowiednio ulokowane uczucia są przyczyną zguby osób, które na to zupełnie nie zasługują, jest po prostu porażający. Specyficzna narracja Balzaka, której główną cechą jest dystansowanie się od prezentowanej historii, uwypukla nikczemność i podłość pewnych bohaterów, co sprawia, że nawet w momentach, gdy zasługują na współczucie, ciężko ich żałować.

Za to tytułowy bohater, Gobseck, mimo trudnego charakteru i niewdzięcznej profesji, zadziwia swoją przenikliwością i intelektem. Balzak w pewnym stopniu odczarowuje lichwę, choć piętnuje skąpstwo i niepohamowane pragnienie zysku. Pisarz doskonale prezentuje też wszelkie konwenanse i siły napędowe ówczesnego francuskiego społeczeństwa.

Niezwykle sympatyczny jest narrator historii – Derville, adwokat, który literą prawa działa na rzecz ludzi, a nie przeciw nim. Empatyczny i uczciwy, zdaje się być bez skazy. Wykazuje zaskakującą błyskotliwość, gdy chodzi o obejście przepisów, godzących w jego klientów.

I to właśnie Gobseck i Derville sprawili, że w moim odczuciu, niniejsza powieść jest czymś na kształt bajki, w której Kopciuszek swoje po grzbiecie musi dostać, ale przed naprawdę złym losem ocali go dobra wróżka. A że za wróżkę chrzestną w tym wydaniu robi akurat lichwiarz do spółki z adwokatem, tym bardziej polecam tę opowieść.

Muszę przyznać, że na tle innych, znanych mi dzieł Balzaka, „Gobseck” wypada niezwykle optymistycznie. Kolejna część „Komedii ludzkiej” jest z jednej strony peanem na cześć rozumu i jednostki, która chce i umie działać w społeczeństwie, z drugiej strony pisarz nie ustaje w piętnowaniu ludzkiej głupoty. Stworzony przez autora obraz destrukcyjnej siły namiętności i tego, jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2677
250

Na półkach:

http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balzac-komedia-ludzka-gobseck/audiobook/

http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balzac-komedia-ludzka-gobseck/audiobook/

Pokaż mimo to

avatar
715
627

Na półkach:

Żyd przejmuje majątek państwa de Restaud.

Żyd przejmuje majątek państwa de Restaud.

Pokaż mimo to

avatar
976
430

Na półkach:

Krótkie opowiadanie o chciwości. I piękny opis charakteru ludzkiego, sknerstwa, sprytu i wyrachowania. Na szczęście wszystko dobrze się kończy a młodzi żyli długo i szczęśliwie... Świetne studium postaci, jak to u Balzaca.

Krótkie opowiadanie o chciwości. I piękny opis charakteru ludzkiego, sknerstwa, sprytu i wyrachowania. Na szczęście wszystko dobrze się kończy a młodzi żyli długo i szczęśliwie... Świetne studium postaci, jak to u Balzaca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    98
  • Chcę przeczytać
    24
  • Posiadam
    5
  • Audiobooki
    4
  • 2022
    3
  • Klasyka
    3
  • Literatura francuska
    2
  • Audiobook
    2
  • Literatura francuska
    2
  • Literatura piękna
    1

Cytaty

Więcej
Honoré de Balzac Gobseck Zobacz więcej
Honoré de Balzac Gobseck Zobacz więcej
Honoré de Balzac Gobseck Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także