Zgon Oliwiera Becaille

Tłumaczenie: Zygmunt Niedźwiecki
Wydawnictwo: Armoryka
opowiadanie francuskie

Inne wydania

Emile Zola (ur. 2 kwietnia 1840 w Paryżu, zm. 29 września 1902 tamże) - francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu. Tom zawiera opowiadania: ZGON OLIWIERA BECAILLE. ATAK NA MŁYN. POWÓDŹ. JAK LUDZIE UMIERAJĄ - Znakomicie opisane ludzkie dramaty. Opowiadania trzymające w napięciu. Zaskakujące, trudne do odgadnięcia zakończenia. Książka powinna się znaleźć w bibliotece każdego, kto uważa się za inteligenta.

źródło opisu: Wydawnictwo Armoryka, 2009

źródło okładki: http://armoryka.otwarte24.pl/

boziaczek | 2012-06-18

Świetny zbiór opowiadań.Polecam!

Shino11 | 2016-08-08

Opowiastka niedługa, ale dająca do myślenia. Tytułowy zgon jest przenośnią, ale każdy odczuje ją inaczej.
Mi monolog bohatera przypomniał dawne refleksje, które zaowocowały kilkoma przemyśleniami. Człowiek dla człowieka może być martwy za życia. Człowiek umiera, gdy staje się dla innych przeszkodą, ciężarem i zawadza na drodze do realizacji pragnień. Ale złe jest to, że mało kto jest w stanie powiedzieć prosto z mostu, że chce końca znajomości, podając skonkretyzowane argumenty, dlaczego (wtedy człowiek zrozumie i nie cierpi), a daje tylko delikatne sygnały, które pogrążają tego człowieka w zimnym grobie obojętności i odrzucenia.

Morf3usz | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Po raz kolejny przekonuję się, jakim geniuszem pióra był Zola. Zastanawiam się, jak bym żył, gdybym przypadkiem w liceum nie trafił na Germinal i nie poznał tego autora. Ech... szkoda mówić. Wspaniałe, poetyckie niemal opisy, dramaturgia, niebanalna fabuła to już znaki firmowe Zoli. Niestety w niektórych opowiadaniach kompletnie padło zakończenie, jakby pan Emil nie miał pomysłu, co dalej, albo na siłę szukał jakichś zwrotów akcji. Daję 8/10, z zastrzeżeniem, że jestem wielkim miłośnikiem Zoli od co najmniej 10 lat i z tego powodu pozwalam sobie być też jego (może już nie tak wielkim) krytykiem.

Komediantka | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Krotka forma, których zwykle nie czytuję, ale stwierdziłam, że Zola mnie nie zawiedzie. No i nie pomyliłam się. Genialna!!! Kilka dnia z życia mężczyzny, który zmarł. Ciekawy pomysł i cudowna narracja.

jurdzi | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016