Mazurek dla dwóch nieboszczyków

Tłumaczenie: Elżbieta Komarnicka
Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mazurca para dos muertos
8306020367
asia

"Mazurek dla dwóch nieboszczyków" powstał po niemal dziesięcioletnim milczeniu pisarza i jest to książka, którta zasługuje na szczególną uwagę. Jej osią fabularną jest zbrodnia i podyktowana zwyczajowym prawem zemsta; wszechobecnym, naczelnym tematem wojna domowa; tłem Galicia - jej ludzie, obyczajowość, język i jej niepowtarzalny klimat. Ta niezwykła powieść, pozornie chaotyczna, lecz trzymająca się swoistego logicznego porządku, jest jednocześnie utworem głęboko osobistym, odbiciem własnych przeżyć i bolesnej zadumy nad ludzkim losem. Wielowarstwowa, nie stroniąca od erotyki, wulgaryzmów i dosadności, a przy tym nasycona szczególnego rodzaju liryzmem, została przez krytyków uznana za kwintesencję "hiszpańskości".

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

"Mazurek..."to powieść specyficzna,dla której trzeba mieć czas i miejsce,ochotę i ciekawość.Jak już się zacznie,to skończyć trzeba,chociaż wymaga to czasu i uwagi.Przywołała mi "Sto lat samotności" -mnogość osób,co i rusz przywoływane inne,bliższe lub dalsze rodzinne koligacje,czasem można zazdrościć tych"plemiennych"powiązań.
Temat stary jak świat:zbrodnia i zemsta,język wspaniały ,jak nadmieniła Wiesia w opinii,charakteryzujący tamten galicyjski klimat,dla nas może trochę egzotyczny,ale ogromne wartości poznawcze oraz nierzadko dowcipne dialogi,jakie niesie ze sobą lektura są warte aby poświęcić jej kilka godzin.

Katarzyna Bartnicka | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Ta książka jest niezwykła i wyjątkowa pod wieloma względami. Nic dziwnego, że krytycy zachwycili się tą powieścią. Jest ona zupełnie inna niż to z czym ma się do czynienia, co nazywa się powieścią. Nie ma tu bowiem jakiegoś konkretnego narratora, wręcz przez część książki ma się wrażenie ogólnego chaosu, postacie i dialogi mnożą się jak grzyby po deszczu. Nie ma też tak zwanej akcji, ot tak zdanie wypowiadane są bez ładu i składu by w końcu z tych fragmentów, wyrwanych z kontekstów zdań ulepić jakąś całość, gdzie wspólnym mianownikiem jest śmierć, bo “Jedni umierają w taki sposób, a drudzy w inny, umiera się na wojnie i w czasie pokoju, na skutek choroby, wypadku czy nieuwagi, tu nie ma stałych norm ani też możliwości wyboru, nie może być ogólnych reguł.” Umiera się i koniec. Cela naśmiewa się ze śmierci, ale też w sposób groteskowy traktuje seks i relacje małżeńskie w sposób frywolny, a maż, “który nosi swoje rogi bez godności” nie jest tu postacią szanowaną.
Niektóre fragmenty...

wiesia | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 07 lipca 2014

Niesamowita książka! Początkowo trochę się gubiłam wśród kolejnych bohaterów i ich rodzinnych powiązań, jednak stopniowo zaczynałam się w tym orientować. Przede wszystkim dałam się uwieść niesamowitemu urokowi opowieści.

Postaci przybywało, pewne treści wracały kilkakrotnie, a ja nie mogłam oderwać się od czytania. Czego tu nie ma! Jest groteska, makabreska, absurdalny humor, wierzenia i zabobony.

Rozumiem teraz, dlaczego Małgorzata Rejmer wraca do tej książki "raz po raz". Też zaczęłam ją czytać po raz drugi.

Cela pisze tak zajmująco, że zainteresowałam się nawet bliżej wojną domową w Hiszpanii, o której miałam dość ogólne pojęcie.
Język noblisty jest dosadny, ale nie razi, seks i fizjologia są potraktowane w sposób naturalny, bohaterowie mówią wprost o swych potrzebach.

Można przy okazji lektury zapoznać się np. z przepisem na maść na latanie. Kilka jej składników: menstruacja wdowy, zmielone kości wisielca, kobiecy mocz, korzenie mandragory. Da się po czymś takim ulecieć?...

Buka | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Z niejaką przykrością chwilowo porzucam ten tytuł, przeczytawszy zaledwie 48 stron.

Nie jest to książka łatwa do czytania. Hiszpańskie imiona, nazwiska i przydomki okropnie mieszają w głowie. Brak rozdziałów, czy chociażby znikomych odstępów (jak to czasem bywa u litościwych autorów, którzy zrezygnowali z dzielenia swojego działa w jakikolwiek czytelny dla nas sposób ...) sugerujących zmianę wątku / nową historię ... Cóż. Wszystko jest w jednym, poplątanym ciągu.

Trzeba się naprawdę nagłowić i mocno skupić, żeby przyswoić treść, choć sama fabuła jest wcale niezła.

Niestety na ten tytuł trzeba czasu, świętego spokoju, wiele chęci, ciszy i skupienia. Aktualnie nie dysponuję żadnym z powyższych.

Chciałabym kiedyś to przeczytać do końca. Niemniej jednak obawiam się, że te niecałe 300 stron odczuje jak co najmniej 600 ;)).
Gratuluję i podziwiam każdego, kto przeczytał i zrozumiał.

| 2014-01-19
Przeczytana: styczeń 2014

Niewykluczone, że gdyby Kurt Vonnegut (junior, rzecz jasna) urodził się w Hiszpanii, mógłby napisać "Mazurka". I odwrotnie - niewykluczone, że gdyby Cela urodził się w USA, pisałby jak Vonnegut (junior, a jakże). Jest jakieś, instynktownie wyczuwane, powinowactwo formy/treści między twórczością obu panów. Niewykluczone (oczywiście), że jestem w błędzie. Jeśli jednak miałbym polecać "Mazurka" przez porównanie go do czegoś/kogoś, w pierwszej kolejności odwołałbym się do Vonneguta właśnie (tak, tak, juniora), a w drugiej - do Jean-Pierre'a Jeuneta - mimo że to inne medium, inne kategorie. W każdym razie konia z rzędem każdemu, kto bez notatek i ciągłego wertowania książki rozezna się w genealogii, jaką Cela prezentuje w "Mazurku".

Błażej Kopera | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Niestety, dla mnie ta książka to była katorga i naprawdę miałem ochotę po prostu przerwać lekturę i odłożyć Mazurka na półkę. Książkę czyta się po prostu źle, trzeba być ciągle skupionym i skoncentrowanym, na co w dzisiejszych czasach nie każdy kto czyta w wolnej chwili może sobie pozwolić :) Jeżeli masz przynajmniej godzinkę dziennie na regularne czytanie, śmiało możesz siegać po tę pozycję, jeżeli poczytujesz w tramwaju, w wannie czy przerwie na kawę, lepiej nie próbuj :D
Cela nie połasił się o jakikolwiek podział treści na coś więcej niż akapity... Sprawy nie ułatwia też mnogość bohaterów i wszelkie powiązania między nimi zachodzące. W dodatku, przynajmniej dla mnie żartobliwy, rubaszny sposób opisywania bohaterów - czyli ciągłe czytanie o ich przyrodzeniach, piersiach i innych sprawach łóżkowych ze szczerego uśmiechu na mojej twarzy szybko przerodziło się w uśmiech politowania, po prostu zaczęło mnie to nudzić...
Po kilkunastu stronach i przerażeniu mnogością bohaterów i...

Sowaldez | 2017-01-06

Pierwsze co mi się nasuwa po przeczytaniu tej książki, to istny chaos. Wiele powtórzeń, zapewne zamierzony efekt autora, ale po co to i dlaczego? Drugie: niezliczona ilość postaci, wywody genealogiczne, łatwo się w tym wszystkim pogubić. Książkę nie tylko dlatego czyta się ciężko, autor nie dzieli jej na żadne rozdziały, akapity, nic, po prostu jeden, długi ciąg, od pierwszej strony do dwieście osiemdziesiątej piątej. Książka mocno kontrowersyjna, ociekająca pornografią, wulgarnym słownictwem i niemoralnymi rzeczami czy wydarzeniami. Wydarzenia opisywane w książce dzieją się podczas Wojny Domowej w Hiszpanii, a autor przedstawia nam obraz kilku rodów (rodów? Ich jest tam tysiące, a każdy ze sobą spokrewniony) wpleciony w lata 30’ XX wieku. Przedstawione historie, opisy są wręcz niesmaczne i najprawdopodobniej nieprawdziwe, bo, z całym szacunkiem, ale takiej patologii to chyba nigdzie nie ma i nie było. Sporo w niej nieprzyzwoitości, śmiechu, groteski, postacie opisane są barwnie,...

Czarna_Sarna | 2012-05-07

Pełna niewybrednego humoru i erotyki powieść na pierwszy rzut oka chaotyczna i pozbawiona przesłania, jeśli jednak czyta się miedzy wierszami, spośród nagości i sprośności wyłoni się bardzo smutna historia...

Noemi | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2014

Jeśli patrzy się tylko na to, co unosi się na powierzchni zdań, mamy groteskowy obraz opisanej w książce społeczności, dużo nieprzyzwoitych fragmentów i bełkotu (kogo nie nużą wielokrotnie złożone zdania, w których zmienia się temat po kilka razy?).
Nie o to jednak chodzi w "Mazurku dla dwóch nieboszczyków". W tej powieści trzeba nie tylko dać się pokropić deszczowi, który pada od śmierci Lazara Codesala, ale i zanurkować głęboko między słowa. I wtedy dopiero widzimy gorycz, smutek, ból, zniechęcenie i samotność.
W jednej z recenzji pojawia się porównanie do Marqueza - prawda to, mnóstwo tu postaci i wątków, ale także niezwykłych elementów - nie można nie zwrócić uwagi na ten półbaśniowy świat, w którym grasuje wampir, a z karmelowo barwionych muszli wydobywają się czarownice.

zoska111 | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

Zabrałam się za nią, bo to dzieło noblisty, ale dawno nie czytałam niczego tak bzdurnego. Anatomia chorego umysłu? Ładny język i to by było na tyle.