Mazurek dla dwóch nieboszczyków

Okładka książki Mazurek dla dwóch nieboszczyków
Camilo José Cela Wydawnictwo: TMM Polska Seria: Dzieła Najwybitniejszych Noblistów literatura piękna
literatura piękna
Dzieła Najwybitniejszych Noblistów
Mazurca para dos muertos
TMM Polska
2007-01-01
1990-01-01
978-83-60717-78-3
Elżbieta Komarnicka
mazurek czarny humor komizm groteska camilo cela

Okładka książki Antologia współczesnych opowiadań hiszpańskich Camilo José Cela, Javier Marías, Antonio Muñoz Molina, Manuel Vázquez Montalbán, Enrique Vila-Matas
Ocena 6,4
Antologia wspó... Camilo José Cela, J...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11/1990 (232) Camilo José Cela, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 0,0
Literatura na ... Camilo José Cela, R...

Bardzo ciężka lektura. Tylko żelazna samodyscyplina kończenia zaczętych książek, którą sobie sam narzuciłem, skłoniła mnie do skończenia tej książki. Uważam, że każda, książka to wartość dodana. Nawet ta która nie do końca trafia w nasze gusta. I zawsze można coś z niej wynieść.
Chaotyczny opis Hiszpanii, a ściśle Galicji z czasów wojny domowej. Sam nie wiem na ile jest to historia prawdziwa a na ile fikcja literacka...
Rozwiązłość obyczajowa,wulgaryzmy i zemsta. Tak po kròtce bym ją opisał.
Wiele sobie po niej obiecywałem, bo to mój ulubiony temat, ale odłożyłem ją nieco zawiedziony.

Powieść orkiestra, idąca ulicami hiszpańskiej prowincji. Autor to dyrygent, który bywa bardzo chaotyczny, jakby tracił kontrolę nad strumieniem sprośnych, wojenno-socjalnych faktów i postaci, co do których potrafi być przesadnie zdawkowy. Niestety jest to wszystko w jednym, nieprzerwanym ciągu narracyjnym i to wymaga predyspozycji umysłowych na poziomie mnicha-pustelnika. Na szczęście Piotrek pojechał z dzieckiem w rodzinne strony, ja wzięłam urlop domowy i mogłam sobie być mnichem-pustelnikiem. Inaczej to by mnie ta książka z pewnością zmęczyła. Nie nadaje się na lekkie czytanie do popołudniowej kawy. Trzeba się jej poświęcić, oddać jej czas. Kto nie może sobie na to pozwolić, niech lepiej wstrzyma się z lekturą na lepszy moment.

Dziwna i trudna książką. Dzieje się w niej bardzo dużo, wszystko jest mocno "podziabane", przez co ciężko skleić jest fakty i bohaterów. Jest ich zresztą w tej książce od groma. To co jest mocne to ciekawe myśli, które trzeba jednak "wyłowić" z tego chaosu. Ciężka to jest lektura, ale bardzo dobrze oddaje klimat hiszpańskiej Galicji (piszę to jako osoba, która żyła tam ponad rok).

Na półkach: , , , ,

Książka autorstwa hiszpańskiego noblisty, Camilo Jose Cela. Autor o nietypowym życiorysie, jak na XX-wiecznego pisarza z kraju Cervantesa. W czasie wojny domowej walczył bowiem – aczkolwiek z poboru – w armii Franco, a nie rządowej. Do tego pochodził z Galicji, jednego z najbardziej konserwatywnych politycznie regionów Hiszpanii, gdzie też rozgrywa się akcja powieści. Na szczęście brak w niej jakichkolwiek śladów apoteozy frankizmu i jego „wartości”.
To nie jest książka dla każdego. Treścią fabuły jest zemsta, co do której nie mamy wątpliwości że nastąpi. Zaskoczeniem jest tylko sposób jej urzeczywistnienia. Ale to w zasadzie pretekst do czegoś w rodzaju chaotycznej gawędy autora, ocierającej się o groteskę. Pojawia się mnóstwo postaci, z krwi i kości, uwikłanych z dziwne relacje, często seksualne. Nazywający się nacjonalistami i popierający Franco mieszkańcy Galicji wcale nie okazują się klerykałami ani strażnikami konserwatyzmu obyczajowego. Tej ostatniej cechy – jak wynika z wielu opowieści zamieszczonych w książce – nie posiadał też lokalny kler, chciałoby się powiedzieć, że było wręcz przeciwnie. Konstrukcja powieści może wydać się trudna i zawiła, bowiem do celu podążamy zapętlając się i poznając kolejne postacie i wydarzenia. Język powieści jest w zasadzie rozdwojony. Bogate, zawiłe, gawędziarskie i dosadne opisy narratora przeplatają się z prostszymi dialogami, nie brakuje wulgaryzmów. Trzeba uchwycić konwencję, aby dać się wciągnąć. A dalej wszystko idzie jak z płatka – albo czytamy dalej nie zauważając upływu czasu i stron, albo - jak niektórzy autorzy opinii – odkładamy, do czego nie zachęcam.
Bardzo dobra powieść, napisana w zaskakująco nowoczesny sposób, z ciekawym „załącznikiem”.

2/10 - bardzo słaba. Ta książka to odpowiednik zapisu ględzenia koła gospodyń wiejskich po niedzielnym kościółku. Styl pisania przywodzący na myśl plotkarską gawędę z początku daje nadzieję na powiew świeżości, ale po chwili staje się nużący nie do opisania (tylko jedna książka w życiu wywoływała u mnie większą senność niż ta pozycja). Chaotyczny słowotok, zostawiający wrażenie że prawie połowa tekstu to rwący ciąg imion, przezwisk i aliasów, nieskładnych opisów koligacji i drzew rodowych nad którymi zapewne ledwo był w stanie zapanować sam autor. A te niegdyś kontrowersyjne, dosadne opisy i sprośności, na współczesnym czytelniku nie zrobią większego wrażenia. Dla mnie duże "nie".

Śmierć to kpina z życia, małżeństwo to kpina z wierności. Literatura - narzędzie kpiny z czytelnika. Kpiny, której "ofiara" wyśmienicie się bawi.

Jakbyś czytał spisane ploty pewnej wulgarnej ale i spostrzegawczej wieśniaczki. Powieść zacznie się tak jak się skończy, czuć to od razu i bardzo dobrze. O to w tym wszystkim chodzi.

Na półkach: , , , ,

Trudna pozycja, jak to co przydażyło się społeczeństwu hiszpańskiemu w trakcie wojny domowej. Zlepek historyjek, bohaterów nurzających się w turpistycznej narracji.

Narracyjnie trudna, pełna powtórzeń, poszatkowana, wulgarna, irytująca... a jednak coś w tej powieści jest, chociaż trudno to coś uchwycić.

Groteska, czarny humor, makabreska, wysmakowany język. Na pewno nie wszystkim spodoba się taka konwencja, ale jest to pozycja ze wszech miar godna przeczytania.