9788373841918

Inne wydania

Nowele i opowiadania Tomasza Manna Opisują przypadki zmieniającej się sytuacji duchowej człowieka, a powstając w różnych okresach jego twórczości, odwołują się do przebogatej palety konwencji i tradycji.

bibliofilka | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

PROZA, PROZA W MISTRZOWSKIM WYKONANIU!
"Opowiadania" to wybór 14 utworów, krótkich form w twórczości Manna.
1. Upadła
2. Młody pan Friedemann
3. Pajac
4. Luizka
5. Szafa. Historia pełna zagadek.
6. Tristan
11. Śmierć w Wenecji
12. Pan i pies
13. Nieład i wczesna udręka
14. Mario i czarodziej

Opowiadania w tłumaczeniu Marii Kureckiej Leopolda Staffa i Witolda Wirpsza). Powiem od razu, że lektura niełatwa, bo język Mistrza, w całej swej doskonałości, do przyjaznych czytelnikowi nie należy. Nie przebrnie przez opowiadania ktoś, kto poszukuje wartkiej akcji, zawiłej fabuły i napięcia. Nie na to postawił autor. Przedstawił plejadę postaci targanych wątpliwościami, namiętnościami. Bohaterowie Manna są postaciami tragicznymi, borykają się ze świadomością, że coś w życiu tracą, że przegrywają, ale wciąż poszukują. Nie ma tu prostych odpowiedzi ani nasuwających się rozwiązań. Nie ma też bezpośrednich pytań. Jest...

Melocotón | 2013-10-26

Uczta dla wielbicieli opowiastek, z cyklu "W takiej jednej miejscowości żył sobie taki pan...", mój Ojciec często opowiada mi różne takie historie o dziwnych ludziach i uwielbiam to. Świetnie napisane, fabuła opowieści toczy się wartko, postaci są nietuzinkowe i każda ma jakąś absurdalną cechę charakteru, która oczywiście "uprzygodowuje" mu życie. Czytanie to jak spotkanie fascynującej grupy ludzi na imprezie.

Luna | 2012-07-10
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Nadal pamiętam o tym postanowieniu- czytaj więcej ambitnej literatury. Podczas przeglądania moich skromnych zasobów w oczy rzucił mi się tom opowiadań. Zdecydowanie na miano "tomiku" nie zasługuje- około 600 stron prozy niemieckiego noblisty. A jeżeli to nie jest ambitne, to naprawdę nic już nie wiem...

W skład książki wchodzi 14 opowieści powstałych przed i po I wojnie światowej. Wielbicielom Manna znane będą chociażby "Tonio Kroger", "Mały pan Friedemann", "Upadła". Szukając jakiegoś wspólnego motywu pośród nich wszystkich, często powtarzała się obsesja, człowiek dochodzący do swoich granic moralnych i psychicznych. A jakże - bardzo często była też miłość, która (jak się ostatnio przekonuję) jest motorem większości działań w mniejszym lub większym stopniu.

Jak można krytykować mistrza literackiego takiego jak Mann? Noblisty poczytnego po dzień dzisiejszy? Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale jestem pewna, że próba negatywnej oceny od razu spotkałaby się ze sprzeciwem...

betelgeuze | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Jednoznaczny werdykt dotyczący tej książki musi być negatywny. Przy tylu innych możliwościach czytelniczych jest to murowany kandydat do odłożenia na później lub na nigdy. Natomiast śmiało mogę polecić dwa opowiadania: "Pan i pies" i "Mario i czarodziej", więc w zasadzie pół książki. Pierwsze z nich ma temat zawarty w tytule, a jego siłą jest styl opowiadania i język. Nie jest to Mann, z którym kojarzy pisarza wiele osób, bo nie ma tu wielkich tematów. W porównaniu do wielu innych opowiadań (np. Tonio Krogera), to właśnie ta cecha sprawia, że oparło się upływowi czasu i jest bardzo atrakcyjne w lekturze. Zestawienie wielkopańskiego stylu pisania i systemu wartości Tomasza Manna z pozbawionym rodowodu psem musi rodzić element humorystyczny i rodzi go w sporej ilości. Dla mnie dużo jest tutaj przede wszystkim żywiołu samej literatury, pasji i wielkiego talentu opowiadania i opisywania. Opisy psa, jego wyglądu i zwyczajów są doskonałe i można polecać je każdemu. "Mario i...

Gabrielle | 2013-05-18

Opowiadania Manna to prawdziwa uczta. Jego styl jest po prostu doskonały, a opowiadanie "Z rodu Walsungów" to prawdziwe mistrzostwo- jego dłuższą recenzję możecie przeczytać na moim blogu: lareinederetro.blogspot.com/2013/06/mann-w-swiecie-zmysow-mann-au-monde-des.html

Joanna Topolska | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Trudno oceniać książki które same w sobie mają status arcydzieła i klasyki.
Opowiadania od początku do końca napisane są kunsztownie i ze smakiem, z lekką dozą absurdu. Czasem z lekkim nadmiarem filozoficznych wynurzeń (ale to chyba odnosi się też do innych pozycji Manna), wszystko pozostaje jednak w granicach smaku i nie wypuszcza z rąk zainteresowania czytelnika.
Coś czego zwykle nie lubię i co zwykle mnie nie przekonuje, czyli opisy przyrody, są tak plastyczne, że czytałam je z przyjemnością.
Dla mnie poszczególne historie były nieco nierówne, ale zdecydowanie wszystkie warte przeczytania!

wiejskifilozof | 2011-11-15

Można poznać , jak się dawniej pisało .

To opowiadania o rozterkach artysty i mieszczanina, o konflikcie i krytyce społeczeństwa, w którym musi funkcjonować.
Tonio Kroger mówi:"... poszedł drogą, którą iść musiał, szedł trochę niedbale i nierówno, pogwizdując, z głową na bok przechyloną, patrząc w dal, a jeśli błądził, to dlatego, że dla niektórych ludzi nie ma w ogóle właściwych dróg"

Tomasz Hansen | 2013-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2013

wspaniała proza, zwłaszcza "Śmierć w Wenecji", "Pan i pies" czy "Tonio Kroger" bardzo mi się podobały. Mann, nic dodać, nic ująć, trzeba koniecznie przeczytać!

GabrielL Kamiński | 2010-11-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 września 1972

Świetna literatura mająca w sobie to wszystko czego brakuje naszym czasom: wzniosłość idei, rozterki intelektualisty w obliczu tragiczności naszego świata