Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu

Radek

źródło okładki: skan

Breaking_Bad | 2019-10-07
Przeczytana: 06 października 2019

Ciekawa książeczka, tytułem i stylistyką nawiązująca do "Łazika z Tormesu", klasycznego szesnastowiecznego opowiadania będącego prekursorem powieści łotrzykowskiej. Bohater Camilo Jose Celi również ma na imię Łazik i tak jak jego domniemany przodek tak samo doznaje mnóstwa niegodziwości od innych ludzi - poczynając od własnej matki: "Gdy tylko matka moja odkryła, że nosi mnie w łonie, zaczęła o mnie dbać, czego jak tylko znalazłem się na zewnątrz, nigdy nie robiła". Szybko zostając sierotą, wychowuje się wśród pasterzy, a następnie wędruje ze zmiennym szczęściem po kraju w poszukiwaniu pana, któremu mógłby służyć. Nieraz zostaje pobity, czy okradziony, a i on także zmuszony jest posuwać się do kradzieży: "[...] przyjęli mnie do swego grona zobowiązując do robienia wszystkiego, co mi kazano i dając mi prawo do nieposiadania niczego innego poza tym, co oni sami chcieliby mi dać, a czas pokazał, że gdybym sam nie przyznał sobie tego czy owego, tobym zginął".
W oryginalnym...

gggagg | 2014-10-17

Świeżo przeczytane, nawet nie zdążyłem zaznaczyć teraz czytam. Joł co za książka. Stylizowane na powieść łotrzykowską, jednym tchem. Zwroty akcji, śmieszne a ogólnie można powiedzieć, że jest to książka o kondycji człowieka. Godny następca hiszpańskich i angielskich klasyków. Ja gorąco polecam.