Walt Disney. Potęga marzeń

2014-01-15
2014-01-15
Teresa Rutkowska
Teresa Rutkowska Walt Disney film animowany Myszka Miki

Czy jest na świecie ktokolwiek kto nie zna Disney'a lecz czy życie jego było bajkowe, czy może jednak było takie właśnie jak jego bajki, jak historie w nich opowiedziane.

Blog o książkach | BookaLove

Nie wiem czy to już mówiłam, ale biografia to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, po który często sięgam.

Historie ludzi, których zna cały świat. Ich życie na świeczniku i w kuluarach, osiągnięcia, sukcesy i porażki, wzloty i upadki są dla mnie niesamowicie interesujące i pochłaniają mnie do reszty.

Walta Disney’a nie trzeba nikomu przedstawiać - każdy przynajmniej raz w życiu widział nazwisko Disney napisane charakterystyczną czcionką i ukazane na tle kultowego, bajecznego zamku.

Dla mnie Disney istnieje od zawsze. Wychowałam się na jego bajkach i oczywistym faktem było dla mnie kupienie jego biografii jak tylko zobaczyłam ją w Internecie.

I z bólem serca muszę stwierdzić, że zmęczyła mnie ta książka okrutnie.

Disney bezapelacyjnie był człowiekiem z ogromną wyobraźnią. Miał wielkie idee w świecie filmowym-animowanym, szalone pomysły jak na tamte czasy i nigdy się nie poddawał.
I naprawdę nie wiem jak biografia twórcy bajek o Kopciuszku, Bambi, Królewnie Śnieżce, ojca Kaczora Donalda i Myszki Mickey może być tak “sucha”.

Zabrakło mi w tej historii magii bajkowego świata jaki stworzył Disney. Trudno było mi przebrnąć przez tę książkę i skończyłam ją chyba tylko z sentymentu do ulubionych bohaterów z dzieciństwa.

Blog o książkach | BookaLove

Walta Disney’a nie trzeba...

Dobra, aczkolwiek nieco beznamiętna i rutyniarska biografia Walta Disneya. Na plus - ilość faktów, niestety podawanych w gęstym sosie dygresji - autor ma tendencje do wplatania niepowiązanych z głównym wątkiem rozdziału, mniej lub bardziej interesujących, informacji.

Ta niekoherencja, w połączeniu z "suchym" stylem autora, sprawiają iż trudno uznać mi biografię tę za przystępną (zwłaszcza w zestawieniu z książką "Walt Disney. Wizjoner z Hollywood. Tom I. Narodziny legendy" Piotra Napierały).

I, może to nie zarzut, bo wiadomo, jak wielkim marzeniem Disneya było zbudowanie jego słynnego parku rozrywki, ale jako kinoman, wolałbym dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania jego filmów (spokojnie, o nich też tu jest sporo, ale proporcjonalnie mało),niż o drodze do powstawania Walt Disney World.

Jakkolwiek, ilość zebranych informacji i źródeł, do których dotarł Bob Thomas, imponują i jako kompendium wiedzy o postaci Walta Disneya książka ta spełnia swoje zadanie. Więc, jeśli nie przeszkadza Wam nieporywający styl i swoisty bałagan, w jakim wiedza ta jest przekazywana, to zdecydowanie warta poznania pozycja.

"WALT DISNEY. POTĘGA MARZEŃ" - BOB THOMAS

Była to bardzo ciekawa, acz trochę inna niż się spodziewałam biografia. Z każdą stroną poznajemy kolejne lata życia Disneya. Największy nacisk położony jest na proces zakładania i rozwijania firmy przez Walta. Trochę zabrakło mi większych wzmianek o życiu prywatnym.

Fragmenty, które naprawdę mnie zainteresowały to projektowanie i budowanie Disneylandu. To jak Disney miał wszystko zaplanowane, żeby to miejsce miało sens i podobało się każdemu jest niesamowite.

Ciekawe dla mnie były też opisy spotkań odnośnie filmów. Szczególnie, gdy w książce pojawia się zapis wypowiedzi Disneya 1:1 jak on widzi daną bajkę. Potem możemy porównać z tym co ujrzeliśmy jako efekt końcowy. Po prostu WOW, jego kreatywność nie zna granic🥰

Dużą część książki stanowią opisy problemów finansowych z jakimi mierzył się Walt Disney. Czasem mnie to przytłaczało, bo ile można czytać o suchych faktach i liczbach.
Zabrakło mi też trochę większej ilości zdjęć.

Życie Walta Disneya nie było usłane różami. Pomimo trudności udało mu się osiągnąć sukces, o którym większość osób może tylko pomarzyć. Był człowiekiem niezwykle ambitnym i dążącym do perfekcji.

Walt Disney - postać niezwykle inspirująca i pokazująca że warto marzyć oraz ciężko pracować.
7/10⭐

Do zobaczenia następnym razem!💜
Miłego czytania!💜

"WALT DISNEY. POTĘGA MARZEŃ" - BOB THOMAS

Fragmenty, które naprawdę mnie zainteresowały to projektowanie i...

Niestety, jest to jedna z gorzej napisanych biografii jakie miałam okazję czytać. Pełna liczb, suchych faktów i niepotrzebnych dygresji - mam wrażenie, że większa część książki opisuje problemy finansowe studia (bardzo, bardzo szczegółowo),a nie osobę Walta Disneya.
Żeby zmieścić to wszystko na 400 stronach zastosowano mikroskopijny font, przy czytaniu polecam mieć pod ręką okulary.
Szkoda, że na rynku jest tak mało biografii Walta Disneya, był przecież taką ciekawą postacią.

Jak dla mnie zbyt wyidealizowana laurka na cześć Disneya. Historia wybitna ale przez to jak przedstawiona straciła bardzo dużo na klimacie. W pewnym momencie coraz trudniej czytać i iść dalej w tą historię. Nawet wady są przedstawiane jako plusy, a wybuchuly Disneya pracownicy tak naprawdę lubili :) Dla mnie to za dużo amerykańskiego lukru i to zabiera wiarygodność książce. Wszyscy mamy zalety i wady, nikt nie jest idealny. Wielcy tego świata też :)

To co najciekawsze dla mnie zajęło w książce mniej miejsca niż się spodziewałam. Ale wielkim człowiekiem Walt Disney był zdecydowanie.

Jak tylko zobaczyłam tę książkę, to chciałam ją przeczytać. Halo! W końcu to Walt Disney! To tam u niego były tworzone te wszystkie filmy animowane, które za dzieciaka pokochałam i które lubię sobie od czasu do czasu obejrzeć nawet teraz.
Bob Thomas prowadzi nas przez historię Waltera, gdzie nie tylko poznajemy jego dzieciństwo i życie prywatne, ale przede wszystkim razem z nim zaczynamy podróż pod tytułem: budujemy markę Disney - a to właśnie na ten drugi aspekt jest kładziony największy nacisk w tej książce. A same początki pracy nad rozkręceniem firmy nie należały do najprostszych (zresztą, która praca jest łatwa?).
Czasami przez zachowanie Waltera i jego sposób bycia miałam wrażenie, że ten sympatyczny i miły człowiek jest też dużym dzieckiem, które utknęło w ciele dorosłego. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Miał marzenia i ciągle dążył do tego, aby osiągnąć wyznaczony cel. I był przy tym zawzięty i uparty. Dla niego nie było rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Wiadomo, że nie był w tym wszystkim sam, bo u boku miał swojego starszego brata - swoją prawą rękę - a także masę utalentowanych osób, które pomagały mu urzeczywistnić i zbudować to, co wymyślił.
Książka najbardziej skupia się na tym, w jaki sposób i w jakich etapach Walt dochodził do całego wielkiego biznesu. Mamy wgląd w to, co działo się "od zaplecza" - i jest to opisane szczegółowo. Nieraz gubiłam się pod masą imion i nazwisk, terminologii i działania, czy to maszyn, z których korzystali, czy koncepcji, nad którymi pracowali. Jednak pomimo tego książkę czytało się naprawdę przyjemnie. I ciekawie!

Wow, to była książka jakiej potrzebowałem. Jako że ostatnio czytałem raczej ciężkawe książki historyczne, ta biografia weszła mi jak po maśle. Wcale nie cienka pozycja, a i czcionka drobna, a czytało się to tak lekko i przyjemnie, że szok. Bardzo wciągająca lektura, Disney jawi się w niej jako wizjoner, marzyciel, który pokazuje że uporem, talentem i wiarą w siebie można wejść na najwyższe szczyty. Jedna z najbardziej inspirujących postaci w historii jak dla mnie i równie inspirująca książka. Polecam. Wspaniała pozycja motywacyjna, historia amerykańskiego snu - od zera do milionera. Walt Disney był czarodziejem a jego magia działa do dziś, niemal 60 lat po jego śmierci. To dopiero czary!

To nie jest biografia Walta Disneya tylko jego studia. O życiu prywatnym Disneya są tylko wzmianki, np. informacja o tym, że jego młodsza córka została adoptowana jest tylko w informacji wstępnej, uzupełniającej nowe wydanie. O ślubie, pojawianiu się córek w życiu Walta i innych, ważnych prywatnych wydarzeniach jest raptem po jednym zdaniu. Nie wiadomo kiedy dorastają dzieci państwa Disney i jakie są. O śmierci Walta też są tylko 2 zdania (!). Za dużo nazwisk i tytułów produkcj, za mało informacji biograficzych. Nie jestem pewna czy sumarycznie wiadomości o życiu prywatnym Walta uzbierałoby się na opis z tyłu okładki.

• Biografie
  • Biografia