Walt Disney. Potęga marzeń

Tłumaczenie: Teresa Rutkowska
Wydawnictwo: Dream Books
Walt Disney: An American Original
Ag2S

"Walt Disney. Potęga marzeń" to książka znanego biografa Boba Thomasa, poświęcona jednemu z największych marzycieli i wizjonerów ubiegłego wieku! Jak udało się biednemu chłopakowi z małego miasteczka, stworzyć jedną z największych korporacji rozrywkowych na świecie - The Walt Disney Company? To przemawiająca do wyobraźni opowieść o tym, jak ważne są w życiu marzenia i determinacja by dążyć do ich spełnienia. Wydanie biografii zbiega się z premierą filmu "Ratując Pana Banksa" - opartej na faktach opowieści o kulisach powstawania jednej z oscarowych produkcji Walta Disney'a "Mary Poppins"; Walt Disney, zabiegał o prawa do ekranizację postacji stworzonej przez P. L. Travers prawie 20 lat!

źródło opisu: http://www.dreammusic.pl/newsy/premiera-biografii-walta-disneya/

źródło okładki: http://www.dreammusic.pl/newsy/premiera-biografii-walta-disneya/

eduko7 | 2017-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Biografia wizjonera, kreatora zmian w wielu dziedzinach, człowieka, dla którego nic chyba nie mogło uzyskać statusu "niemożliwego do zrealizowania". Łączył marzenia, fantazję ze skrupulatnym planowaniem, odkrywaniem talentów i umiejętnym delegowaniem zadań. Mniej szczęścia, zwłaszcza w początku swojej kariery miał z partnerami finansowymi.
Biografia ukazuje dzieciństwo Waltera Disneya, przedstawia sylwetki jego przodków, relacje w rodzinie oraz pierwsze doświadczenia zawodowe. Autor rzetelnie, lecz nie monotonnie opracował opowieść o wielokierunkowej działalności Walta Disneya, jego znaczeniu dla rozwoju: filmu animowanego, fabularnego, szkoły animacji filmowej. Pokazuje go jako syna, brata, męża, ojca. Uświadamia czytelnikowi problemy, z jakimi borykał się jako uczeń, pracownik, pracodawca, producent, kreator. Dostarcza wiedzy nie tylko o okolicznościach powstania Disneylandu, ale też projektu osiedla przyszłości. W wyważony sposób splótł fakty z anegdotami, fragmentami...

Patrycja | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Ta biografia zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Twórczość Walta Disneya zna chyba każdy, ale to jakim był człowiekiem i ile pracy wkładał w każdy kolejny projekt nie jest już chyba tak powszechnie znane.

Walt pochodził z wielodzietnej rodziny i zaczynał od zera. Wszystko co osiągnął zawdzięczał jedynie sobie i swojemu uporowi. Studio założył wraz z bratem Royem i prowadzili je w zgodzie przez lata, co jest dość niebywałe jak na Hollywood (przeciwieństwo np. założycieli Warner Bros.). Był perfekcjonistą, stawiał jakość "produktu" znacznie wyżej niż zyski, był innowatorem i do końca życia pozostał dzieckiem w tym pozytywnym znaczeniu i chyba właśnie dzięki temu tworzył tak dobre filmy.

Nie dałam tej biografii maksymalnej oceny z paru powodów - o ile na początku autor opisywał "walkę" Disneya z konkurencją, tak później zabrakło mi takich porównań (np. ze studiem Warner Bros., które tworzyło Zwariowane Melodie). Zabrakło też odniesienia do obecnej sytuacji całego imperium...

PonuryDziadyga | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z mieszanymi uczuciami sięgnąłem po książkę Thomasa. Z jednej strony ciekawiła historia życia człowieka- legendy, którego bajki dawniej się oglądało, ale z drugiej miałem spore obawy, czy nie wyjdzie z tego laurka. No i niestety, przeczucie mnie w pewnym sensie nie myliło, choć jest to chyba jedyny poważny zarzut, jaki bym słał pod adresem tej publikacji.
Książkę czyta się bardzo dobrze, rozdziały i podrozdziały są sensownie rozmieszczone, a całość zgrabnie poukładana, dzięki czemu czytanie jej, to sama przyjemność. Mała uwaga co do ilustracji: szkoda, że autor nie porozrzucał ich po całej książce, tak aby historia czytana łączyła się bezpośrednio ze zdjęciem ilustrującym tamten okres. W tym wypadku mamy zbitkę sporej ilości zdjęć w jednym miejscu, na których widać sceny od roku 1913, do połowy lat 50-tych.
Nie chcę zbytnio zdradzać przebiegu zdarzeń, ale byłem mocno zaskoczony tym, jak bardzo kariera Disneya przypominała popularny mit "od pucybuta do milionera" - ten...

Dominika Rygiel | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 19 maja 2014

Walt Disney. Nazwisko, które znane jest wszystkim już od najmłodszych lat. Myszka Miki, Kaczor Donald, Pluto, Królewna Śnieżka, Bambi, Dumbo, Zakochany Kundel... Disneyland. Świat naszego dzieciństwa, marzenie wielu dzieci i dorosłych, marzenie, które było kiedyś marzeniem samego Walta Disneya.

Biografia nietuzinkowego Walta, który nie zważając na profity finansowe ani na sceptyczne opinie otoczenia, zrealizował wiele (wielokrotnie wykraczających poza wyobrażenia ówczesnego świata rozrywki) marzeń jest lekturą niezwykle inspirującą. Po jej przeczytaniu chce się rzucić w wir pracy i nie zważając na jakiekolwiek ryzyko podążać za marzeniami, które są w zasięgu ręki. Mimo wielu faktów encyklopedycznych, licznych dat, nazwisk i tytułów, czyta się ją z przyjemnością, niejednokrotnie z niedowierzaniem.

Książka, tak wspaniale przedstawiając sylwetkę Disneya, jego upór w realizacji wytyczonych celów, brak jakichkolwiek zahamowań czy odwagę w podejmowaniu ryzyka, zachęca do ciężkiej...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Głównym bohaterem tej książki jest oczywiście Walt Disney, ale nie tylko na nim Bob Thomas koncentruje swoją uwagę. Biografia Disneya jest świetnym przykładem na siłę marzeń. Udowadnia, że nie warto się poddawać, a także staje się inspiracją.

Bez wątpienia Walt Disney był wizjonerem swoich czasów. Był osobą, która zmieniła sposób patrzenia na film animowane. Jest niezaprzeczalnym autorytetem - pokazuje, jak ciężką pracą można spełnić marzenia.

Książka podzielona jest na kilka ważnych okresów w życiu Disneya. Wszystkie zostały szczegółowo opisane, dlatego możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. jakie było pierwsze studio, problemy z prawami autorskimi. W biografii przeczytamy także o jego najbardziej popularnej postaci animowanej - Myszce Miki.

Do książki dołączone zostały także zdjęcia Walta Disneya w otoczeniu najbliższych. Do nich dołączony został także opis. Jedynym minusem książki jest mała czcionka, przez co wolno się ją czyta. Mogłoby być także większe...

Kuba | 2014-12-19

Ciekawa, ciepła i pełna optymizmu biografia jednego z najbardziej znanych twórców animacji na świecie. Jeśli ktoś jest fanem filmów Disneya lub Disneylandów i chciałby się dowiedzieć co nieco o ich ojcu założycielu to jak najbardziej musi sięgnąć po te książkę. Wyczerpuje ona temat o Walcie chyba w każdym calu i książka/ebook warte są "straty" czasu na ich przeczytanie. Wiele ciekawostek i jeszcze więcej faktów. Słyszałem opinię, że ta książka jest napisana tak by wyszło na korzyść Walta, ale jest tu wiele faktów które na pewno na plusy Waltowi nie idą a mimo to czuć w niej pewną "magię" jak rodem z jednego z filmów Disneya :)

DominikMateuszL | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: 25 stycznia 2014
Kamil | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Bardzo ciekawa biografia Walta Disneya. Człowieka, który był wielkim marzycielem aż do śmierci. Komunikował się ze światem za pomocą rozrywki. W historii jego życia da się wyczytać wszystkie drogowskazy za jakimi szedł. Tę historię czytałem z radością i otwartym sercem. Na końcu lektury człowiek czuję się lepiej.

Piotrek | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moją recenzję zacznę oczywiście od opowiedzenia prawdy o śmierci Disneya, która nurtuje chyba niejednego z nas - Czy faktycznie został zamrożony i czeka na lekarstwo na swą chorobę? Otóż muszę was zmartwić - zmarł na raka płuc i po kremacji został pochowany na cmentarzu w Kalifornii.
A teraz do rzeczy - jaka jest biografia Disneya, a za tym sam Walt. Dzieło Boba Thomasa to bardzo wartościowe i w wielu miejscach bardzo wyjątkowe. Pisane jest łatwym językiem, bez przebarwień głównego bohatera. Widzimy zarówno sukcesy jak i wpadki albo upadki Walta Disneya. Muszę przyznać, że ilość faktów, nazwisk i osób nie przytłacza, bo zostały one bardzo dobrze posegregowane i wprowadzone w określonych rozdziałach. Mało tego, są do bólu szczegółowe.

Oprócz relacji Walta z rodziną poznamy w specjalnych akapitach - jego myśli, pomysły ale i też wykonanie danego filmu czy bajki krok po kroku. Jest to spora gratka nie tylko dla fanów samego bohatera, ale i kinematografii w ogóle. Dowiemy się jak...

Lees | 2014-02-18

Ciekawa biografia o legendarnym i znanym praktycznie na całym świecie Walcie Disneyu. Myślę że wartość merytoryczna tej książki jest wyższa niż innych tego typu publikacji ze względu na fakt, że autor osobiście znał Walta oraz miał dostęp do prywatnych archiwów rodziny. Dużo materiałów źródłowych, dosłownych wypowiedzi, ogólnie bardzo interesująca pozycja, która zainteresuje nie jednego fana. Podaje dwa miażdżące cytaty z książki bo po prostu zniszczyły :D

"-Proszę spojrzeć panie Chruszczow, oto moja podmorska Disneylandowa flota. Jest ósma co do wielkości na świecie"

"-Czy ty nie odnosisz wrażenia, że Bóg wściekł się na Walta za to, że stworzył człowieka na swoje podobieństwo?"