Walt Disney. Potęga marzeń

2014-01-15
Teresa Rutkowska
Teresa Rutkowska Walt Disney film animowany Myszka Miki

"WALT DISNEY. POTĘGA MARZEŃ" - BOB THOMAS

Była to bardzo ciekawa, acz trochę inna niż się spodziewałam biografia. Z każdą stroną poznajemy kolejne lata życia Disneya. Największy nacisk położony jest na proces zakładania i rozwijania firmy przez Walta. Trochę zabrakło mi większych wzmianek o życiu prywatnym.

Fragmenty, które naprawdę mnie zainteresowały to projektowanie i budowanie Disneylandu. To jak Disney miał wszystko zaplanowane, żeby to miejsce miało sens i podobało się każdemu jest niesamowite.

Ciekawe dla mnie były też opisy spotkań odnośnie filmów. Szczególnie, gdy w książce pojawia się zapis wypowiedzi Disneya 1:1 jak on widzi daną bajkę. Potem możemy porównać z tym co ujrzeliśmy jako efekt końcowy. Po prostu WOW, jego kreatywność nie zna granic🥰

Dużą część książki stanowią opisy problemów finansowych z jakimi mierzył się Walt Disney. Czasem mnie to przytłaczało, bo ile można czytać o suchych faktach i liczbach.
Zabrakło mi też trochę większej ilości zdjęć.

Życie Walta Disneya nie było usłane różami. Pomimo trudności udało mu się osiągnąć sukces, o którym większość osób może tylko pomarzyć. Był człowiekiem niezwykle ambitnym i dążącym do perfekcji.

Walt Disney - postać niezwykle inspirująca i pokazująca że warto marzyć oraz ciężko pracować.
7/10⭐

Do zobaczenia następnym razem!💜
Miłego czytania!💜

"WALT DISNEY. POTĘGA MARZEŃ" - BOB THOMAS

Fragmenty, które naprawdę mnie zainteresowały to projektowanie i...

Niestety, jest to jedna z gorzej napisanych biografii jakie miałam okazję czytać. Pełna liczb, suchych faktów i niepotrzebnych dygresji - mam wrażenie, że większa część książki opisuje problemy finansowe studia (bardzo, bardzo szczegółowo), a nie osobę Walta Disneya.
Żeby zmieścić to wszystko na 400 stronach zastosowano mikroskopijny font, przy czytaniu polecam mieć pod ręką okulary.
Szkoda, że na rynku jest tak mało biografii Walta Disneya, był przecież taką ciekawą postacią.

Jak dla mnie zbyt wyidealizowana laurka na cześć Disneya. Historia wybitna ale przez to jak przedstawiona straciła bardzo dużo na klimacie. W pewnym momencie coraz trudniej czytać i iść dalej w tą historię. Nawet wady są przedstawiane jako plusy, a wybuchuly Disneya pracownicy tak naprawdę lubili :) Dla mnie to za dużo amerykańskiego lukru i to zabiera wiarygodność książce. Wszyscy mamy zalety i wady, nikt nie jest idealny. Wielcy tego świata też :)

To co najciekawsze dla mnie zajęło w książce mniej miejsca niż się spodziewałam. Ale wielkim człowiekiem Walt Disney był zdecydowanie.

Jak tylko zobaczyłam tę książkę, to chciałam ją przeczytać. Halo! W końcu to Walt Disney! To tam u niego były tworzone te wszystkie filmy animowane, które za dzieciaka pokochałam i które lubię sobie od czasu do czasu obejrzeć nawet teraz.
Bob Thomas prowadzi nas przez historię Waltera, gdzie nie tylko poznajemy jego dzieciństwo i życie prywatne, ale przede wszystkim razem z nim zaczynamy podróż pod tytułem: budujemy markę Disney - a to właśnie na ten drugi aspekt jest kładziony największy nacisk w tej książce. A same początki pracy nad rozkręceniem firmy nie należały do najprostszych (zresztą, która praca jest łatwa?).
Czasami przez zachowanie Waltera i jego sposób bycia miałam wrażenie, że ten sympatyczny i miły człowiek jest też dużym dzieckiem, które utknęło w ciele dorosłego. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Miał marzenia i ciągle dążył do tego, aby osiągnąć wyznaczony cel. I był przy tym zawzięty i uparty. Dla niego nie było rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Wiadomo, że nie był w tym wszystkim sam, bo u boku miał swojego starszego brata - swoją prawą rękę - a także masę utalentowanych osób, które pomagały mu urzeczywistnić i zbudować to, co wymyślił.
Książka najbardziej skupia się na tym, w jaki sposób i w jakich etapach Walt dochodził do całego wielkiego biznesu. Mamy wgląd w to, co działo się "od zaplecza" - i jest to opisane szczegółowo. Nieraz gubiłam się pod masą imion i nazwisk, terminologii i działania, czy to maszyn, z których korzystali, czy koncepcji, nad którymi pracowali. Jednak pomimo tego książkę czytało się naprawdę przyjemnie. I ciekawie!

Wow, to była książka jakiej potrzebowałem. Jako że ostatnio czytałem raczej ciężkawe książki historyczne, ta biografia weszła mi jak po maśle. Wcale nie cienka pozycja, a i czcionka drobna, a czytało się to tak lekko i przyjemnie, że szok. Bardzo wciągająca lektura, Disney jawi się w niej jako wizjoner, marzyciel, który pokazuje że uporem, talentem i wiarą w siebie można wejść na najwyższe szczyty. Jedna z najbardziej inspirujących postaci w historii jak dla mnie i równie inspirująca książka. Polecam. Wspaniała pozycja motywacyjna, historia amerykańskiego snu - od zera do milionera. Walt Disney był czarodziejem a jego magia działa do dziś, niemal 60 lat po jego śmierci. To dopiero czary!

To nie jest biografia Walta Disneya tylko jego studia. O życiu prywatnym Disneya są tylko wzmianki, np. informacja o tym, że jego młodsza córka została adoptowana jest tylko w informacji wstępnej, uzupełniającej nowe wydanie. O ślubie, pojawianiu się córek w życiu Walta i innych, ważnych prywatnych wydarzeniach jest raptem po jednym zdaniu. Nie wiadomo kiedy dorastają dzieci państwa Disney i jakie są. O śmierci Walta też są tylko 2 zdania (!). Za dużo nazwisk i tytułów produkcj, za mało informacji biograficzych. Nie jestem pewna czy sumarycznie wiadomości o życiu prywatnym Walta uzbierałoby się na opis z tyłu okładki.

Wydaje mi się, że nie mogłam przeczytać lepszej ani dokładniejszej, przedstawionej w szczegółach biografii Walta Disneya jako osoby w życiu prywatnym, ale przede wszystkim jako największej ikony XX wieku w świecie animacji i filmu, która wpisała się w kulturę popularną.

Książka w sposób naprawdę rzetelny i skrupulatny przedstawia tematy, począwszy od historii pochodzenia i sam życiorys rodziny Waltów, po lata młodości i kształtowanie ścieżki życiowo-zawodowej, po podejmowanie pierwszych prac zarobkowych, czy doświadczenie w wojsku. Dalej idąc, Czytelnik pozna i odkryje, jak wyglądała prawdziwa, długa i trudna ścieżka rozwoju kariery w kierunku produkcji filmów i chęci stania się szacownym i uznawanym artystą w swoim fachu. Jak każde przedsięwzięcie, nie obyło się bez momentów wzlotów i upadków, chociaż tych drugich było początkowo znacznie więcej zwłaszcza w kwestii deficytów i zadłużeń finansowych. Czytelnik dowie się, jakie drogi pokonywał Walt Disney, aby stworzyć wielkie imperium, pozna kulisy biznesów i strat finansowych, wchodzenia w spółki czy dowie się o nielojalności i wewnętrznych konfliktach wśród pracowników.

Z czasem, z kolejnymi stronami Czytelnik przyjdzie do tej bardziej intrygującej części i pozna poważną przygodę Walta w świecie filmu i związanymi z nim osiągnięciami globalnymi, wychodzącymi poza granice amerykańskiego kontynentu. Walt Disney i jego nazwisko zaczęło znaczyć coś więcej w świecie produkcji filmowej, stąd zaczęły napływać pierwsze osiągnięcia i nagrody za pełnometrażowe filmy fabularne i kreskówki.
Postać Myszki Miki stała się kultowym symbolem i rozpoznawalną na całym świecie wśród mniejszych i dorosłych postacią kreskówki utożsamianą z samym Waltem. Wielkim sukcesem cieszył się film animowany "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Niestety, czas wojny nieco zahamował artystyczną twórczość studia produkcyjnego. Walt Disney poniekąd został zmuszony do podjęcia współpracy z rządem amerykańskim i wojskowymi przedstawicielami. Wówczas realizował produkcje związane z instruktażem i obsługą maszyn wojennych czy filmiki szkoleniowe lub zachęcające do udziału w wyborach.
Dopiero po zakończeniu wojny Walt mógł powrócić do zamrożonych wcześniej planów produkcyjnych. Przerwa związana z działaniami wojennymi, ale także rozwój technologiczny umożliwił Disneyowi rozwój na większą skalę, telewizja zrobiła furorę i zaczęła pochłaniać kina. Tak powstał pierwszy film rysunkowy z elementami animacji i gry aktorskiej "Pieśni Południa", czy "Beztroskie symfonie", których seria stanowiła pomost ku filmom fabularnym. Disney zaczął tworzyć filmy edukacyjne, ale łączące elementy zabawy. Powstał film "Wyspa Skarbów", czyli pierwszy film aktorski adaptacji powieści Roberta L. Stevensona.

Wielkie sukcesy na ekranie rozbudziły ogromny apetyt na więcej. W dalszych rozdziałach Czytelnik poznał niejako samego Disneya, nie tylko jako dyrektora produkcji, szefa, osobowości i animatora w pracy, ale jako członka rodziny, w roli męża, brata i ojca. Disney zapragnął czegoś więcej. Osobista pasja związana z budową miniaturowego pociągu między innymi stała się inspiracją do stworzenia zupełnie nowego miejsca dla ludzi, którzy niezależnie od wieku, znajdą szczęście i wiedzę, spędzając miło czas. I tak rozpoczęła się budowa Disneylandu, miejsca tchnącego spokojem, przyjemnego, gdzie spełniają się radosne marzenia.

Niekwestionowanym faktem jest to, że Walt Disney posiadał ogromną wyobraźnię i determinację osiągnięcia sukcesu. Był pionierem w realizacji dźwiękowego filmu animowanego i animowanego filmu fabularnego, które charakteryzowały się artyzmem i wzruszającym urokiem i przemyconym morałem. Był jednym z największych twórców rozrywki na świecie, który nie bał się wprowadzić innowacji i przekazać pokoleniom tego, co od zawsze w jego sercu było pasją i motorem do działań. Był przedsiębiorcą z głową pełną pomysłów, niebojącym się ryzykować i stawiać wszystkiego na jedną kartę, wiedział, czego potrzebuje widownia, co pragną ujrzeć na ekranach ludzie. Wiedział, jak w prosty sposób za pomocą ruchomego i kolorowego obrazka poruszyć najczulsze połacie ludzkiego serca.

Lepszej lektury, dzięki której można było poznać Walta Disneya jako osoby, jak i całego stworzonego przez  niego imperium wytwórni filmowej, wydaje mi się, że nie znajdę.

Znakomita lektura. Niby biografia a czyta się jak dobrą książkę przygodową.

Znakomita lektura. Niby biografia a czyta się jak dobrą książkę przygodową.

Świetna książka, bardzo dobrze się przy niej bawiłam. Oglądałam na bieżąco opisywane kreskówki z Myszką Miki i Beztroskich Symfonii i to dodało wiele w odbiorze tej książki. Rzetelna pozycja, bardzo polecam wszystkim zainteresowanym życiem Walta Disneya.

Bob Thomas Walt Disney. Potęga marzeń Zobacz więcej
Bob Thomas Walt Disney. Potęga marzeń Zobacz więcej