Wyzwanie czytelnicze LC

Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata

Wydawnictwo: Zwierciadło
podróże, lit. podróżnicza
joly_fh

Kacper Godycki-Ćwirko był człowiekiem, który marzył i który umiał swoje marzenia spełnić. Była w jego marzeniach pasja i odwaga, a w nim samym – siła, która pozwoliła je zrealizować. Ruszył w świat prosto zza biurka korporacji, po zaledwie 9 dniach przygotowań, by uczynić swoje życie szczęśliwszym i lepszym. Dotarł do najdalszych zakątków świata, korzystając z możliwych dostępnych środków...

Dotarł do najdalszych zakątków świata, korzystając z możliwych dostępnych środków transportu. Odwiedził cztery kontynenty oraz szesnaście krajów (USA, Meksyk, Peru, Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Chile, Boliwia, Wyspy Wielkanocne, Polinezja Francuska, Nowa Zelandia, Australia i RPA).
"Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata" to książka, która pokazuje, że marzenia są po to, żeby je spełniać. I że każdy z nas może wyruszyć w drogę ku swoim pragnieniom.
Kacper Godycki-Ćwirko - manager. Podróżnik. Zmarł w roku 2012 podczas podróży po Afryce.

źródło opisu: Wydawnictwo Zwierciadło, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

disorder | 2013-11-01

Lubię literaturę podróżniczą i zdecydowanie omijam szerokim łukiem biura podróży, więc jeśli oczekujesz obiektywnej opinii, to odpuść sobie czytanie. A więc, przechodząc do rzeczy, fajnie napisana, zdjęcia niektóre są rzeczywiście mistrzowskie, inne nie, ale cóż, pan fotografem nie był, pisarzem zresztą też nie. Jeśli oczekujecie, że jest to książka, która zmieni wasze życie i zapali w was nagłą chęć do odkrywania świata to się mylicie. Żadna relacja z podróży tego nie zrobi. To jest coś, z czym trzeba się urodzić. Albo ruszyć się z domu i zacząć podróżować. A dla mnie, która już kawałek świata zwiedziła, cóż mogę powiedzieć, podoba mi się, gdyż w tak wielu momentach gdy autorowi dosłownie brakuje słów, ja go rozumiem. A raczej rozumiem to, że nie jest w stanie tego opisać. Może niekoniecznie sprzedawajcie lodówkę, to akurat nie zmieni was w podróżników, poczujcie w sobie to. Lubię tę książkę również za to, że autor pisze, że wasze życie jest tylko wasze, nikogo nie obchodzi wasza...

Avalarte | 2014-05-16

„Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata” to opowieść o tym, że marzenia nie są po to by je snuć, ale by je spełniać.

Książka niezwykle barwna, pozytywna, zachęcająca do odwiedzenia miejsc, które zostały w niej opisane, a co najważniejsze pełna przepięknych fotografii. Jak na debiut literacki napisana bardzo sprawnie.

Kacper Godycki-Ćwirko emanował niezwykle pozytywną energią, która spoziera z niemal każdej karty opowieści, którą po sobie zostawił. Myślę też, że to co przeżył podczas podróży, uczyniło go człowiekiem niezwykle szczęśliwym i spełnionym. Jest to wyczuwalne podczas lektury. To piękny pomnik osoby głodnej świata i nowych wyzwań, która miała wystarczająco dużo siły, by realizować swoje marzenia.

Polecam.

Jeden deszczowy wolny dzień i po książce. Wciągnął mnie pomysł na nią i początkowo wciągnęła mnie forma oraz idea porzucenia szarej metropolii na rzecz poszukiwania własnego "ja". Niestety nie dotarłam nawet do połowy kiedy zaczął mnie irytować chaos, brak jakiejś podstawowej konstrukcji i prawie dogmatyzm z jakim autor powtarza co trzecią stronę, że do tej pory nie wiedział, co to znaczy żyć. Rozumiem przekaz, ale ta książka opiera się głównie na powtarzaniu tej samej myśli w podobnych formach. Choć opisywane miejsca, ludzie, zwyczaje, jedzenie i przygody są niesamowite, robią wrażenie i z pewność zaszczepiają chęć przekonania się o wszystkim na własnej skórze.

Kinga | 2016-03-27
Przeczytana: 20 marca 2016

"Marzycielem może być każdy. Ale nie każdy ma odwagę, żeby spełnić swoje marzenia. Zaryzykować. Działać. Zmieniać. Widzieć więcej.I widzieć więcej. Ruszyć w świat. Poznać. Poczuć. Doświadczyć. Uwierzyć, że wszystko jest możliwe."

W tej książce znaleźć można bardzo barwne opisy, które bez wątpienia zachęcają do odwiedzenia niektórych miejsc na naszej planecie. Mnie lektura pozwoliła również poszerzyć swoją wiedzę na temat turystyki i poznać miejsca, o których wcześniej nie słyszałam, jak na przykład niebezpieczna skała w Acapulco, czy realia Kuby. Pozycja obejmuje także porady praktyczne odnośnie planowania podróży dookoła świata. Podobał mi się rozdział o jedzeniu, który ukazał mi wiele smakowitych nowości. Książka to także skarbnica motywujących cytatów!
Mnie brakowało większej liczby zdjęć, które część tekstu pokazałyby w formie magicznej fotografii. Poza tym książka wydała mi się także zbyt chaotyczna. Przeszkadzało mi przeskakiwanie w czasie - raz teraźniejszość, za chwilę...

Przeczytana: styczeń 2014

Kacper Godycki-Ćwirko zawarł w swoim quasi-pamiętniku z podróży, szczególnie we wprowadzeniu i na koniec, kilka ciekawych, głębokich przemyśleń, które skłoniły i mnie do refleksji, zastanowienia się nad życiem, jego sensem, celem podróży, czasem, codziennością... Za to jestem autorowi wdzięczna.

Niestety część książki, gdzie opisuje swoje podróże, zrobiła na mnie gorsze wrażenie; brakuje lekkości pióra, przemyślanej struktury i uporządkowania wydarzeń, doświadczeń. Niektórych detali jest aż za dużo, niektórych brakuje; część krajów doczekała się szczegółowej relacji, a niektóre - żadnej, co mnie rozczarowało.

Niestety, mimo że podobno książka jest po korekcie, to nadal jej wymaga, bo nie dość, że są podwójne przecinki, podwójne spacje, to nagminnie są mylone imiona i występują też literówki. Bardzo kiepsko wydana książka, szybko i niedbale.

Ale piękne zdjęcia troszkę rekompensują te braki:)

Karolina | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 07 lipca 2014

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Po pierwsze: jakiejś fabuły. Po drugie: dokładniejszego opisu zwiedzanych krajów i więcej historii z nimi związanych. A po trzecie: mniej moralizowania i uduchowienia. Większość książki poświęcono na peany o tym jak należy rzucić wszystko i wyruszyć w świat. Jakie to uduchowione i rozwijające. Przy takiej dozie przekonywania jakie to proste i wyzwalające liczyłam na uchylenie rąbka tajemnicy jak to zrobił sam Kacper, ale próżno było szukać jakichkolwiek wskazówek.
W dodatku najrzetelniejszym przytoczeniem jego podróży była sama mapa podróży. W tekście było dużo pominięć i skakania w czasie. Trudno było się zorientować w gąszczu tych wszystkich wspomnień.

Natomiast zdecydowanym plusem są wspaniałe zdjęcia i kilka naprawdę ciekawych historii. Ale to zdecydowanie za mało, żeby tę książkę nazwać dobrą książką podróżniczą, bo akurat te aspekty są punktem obowiązkowym u każdego obieżyświata.

bibi | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

"Żeby tak wyruszyć w drogę, trzeba być szalonym". Wróć:) "Trzeba być szalonym, żeby tak dalej żyć". Brak odwagi, wygoda, obrośnięcie w "życiowy tłuszcz", przyzwyczajenia nie pozwalają nam na ryzykowne, szalone działania, na życie z dobrze pojętym rozmachem, poznawanie, smakowanie, czucie tego, co najlepsze w świecie. Niby chcemy gdzieś pojechać, ale gdzie ten zapał, pomysłowość, organizacja? Więc może jednak lepiej popracować, wrócić do bezpiecznego domu, ponarzekać na rozkopane drogi, korki, paskudne wiadomości, nieużyteczne informacje, szarą rzeczywistość. "Każdy ma to, na co się odważy".

Aleksandra | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka o tym, ze warto marzyć i spełniać swoje marzenia.Piękne zdjęcia, ale treści podane zbyt chaotycznie. mimo wszystko polecam.

Aśka | 2014-07-28

„Marzycielem może być każdy. Ale nie każdy ma odwagę, żeby spełnić swoje marzenia. Zaryzykować. Działać. Zmieniać. Widzieć więcej. I wiedzieć więcej. Ruszyć w świat. Poznać. Poczuć. Doświadczyć. Uwierzyć, że wszystko jest możliwe”. Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata to swego rodzaju dziennik podróży. Pozornie nic specjalnego ani oryginalnego. Wyjątkowość tej książki polega na tym, że oto stoi przed nami zwykły facet, pracownik wielkiej międzynarodowej korporacji, który nie tylko objechał Ziemię dookoła, ale zrobił to w pojedynkę, bez korzystania z usług biur podróży – rezygnacji z których wielu z nas nie wyobraża sobie nawet podczas planowania tygodniowych wakacji we Włoszech. Stoi i opowiada o tym wszystkim jak o najprostszej i najbardziej oczywistej rzeczy na świecie.

Godycki-Ćwirko maluje przed czytelnikami całą swoją podróż: od zrodzenia się samej idei wyjazdu, przez pospieszne przygotowania, po ostateczną realizację pobieżnego planu i powrót do Polski z nowym pomysłem na...

Ana | 2015-02-07
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Sprzedaj lodówkę, komputer, smartfona, zostaw korpo i jedź w podróż. Jak najdalej, najwyżej, najgłębiej, bo tylko takie życie jest prawdziwe. Przynajmniej tak uważa autor i powtarza jak mantrę, jakby czasami sam siebie musiał przekonywać, że życie w drodze jest życiem prawdziwym. Tylko życie w drodze jest życiem prawdziwym.

Ta ortodoksja pozostawiła we mnie pewien niesmak. Wszyscy gardzimy turystami-ciepłymi kluchami, wygrzewającymi się nad basenem w hotelach all inclusive. Jednak każdy z nas w podróży poszukuje innych doznań. Dla jednych będzie to kontakt z naturą, dla innych – z człowiekiem, jeszcze ktoś poszukuje smaków albo adrenaliny. I chwała nam, podróżnikom wszelkiej maści, za to.

Mimo to, „lodówka” zasługuje na uwagę, przełożyłabym ją jedynie na półkę „literatura motywacyjna”. Bo tym właśnie autor się zajmuje. Propaguje filozofię „życia w drodze” w sposób, któremu trudno się oprzeć.

Kacper Godecki – Ćwirko był jednym z tych, co szybko zaczynają realizować swoje plany....