Blondynka na językach – Francuski

Okładka książki Blondynka na językach – Francuski Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka na językach – Francuski
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J Seria: Blondynka na Językach popularnonaukowa
popularnonaukowa
Blondynka na Językach
G+J
2011-01-01
2011-01-01

Niestety trudno mi jest polecić tą książkę. Tak nieprofesjonalnego samouczka do nauki języka obcego nigdy wcześniej nie spotkałam.
Autorka powołuje się na naturalną zdolność do uczenia się języków obcych poprzez słuchanie, powtarzanie i otaczanie się danym językiem. Tak jak uczymy się języka ojczystego. Zapomina jednak, że tą naturalną zdolność tracimy jako kilkuletnie dzieci. Nie bez powodu lekcje języka obcego inaczej wyglądają w przedszkolach, a już inaczej w szkołach.
Ktoś kto nigdy wcześniej nie uczył się danego języka obcego po opanowaniu tego kursu będzie w stanie się porozumieć, ale nie będzie potrafił zastosować reguł np gramatycznych w innych przypadkach, bo nie są one wytłumaczone. Poza tym w kursie jest całe mnóstwo błędów, które z łatwością wyłapie ktoś, kto choćby liznął wcześniej języka obcego.
Jeśli ktoś potrzebuje na szybko nauczyć się kilku podstawowych zwrotów na nadchodzącą podróż, proszę bardzo. Ale stanowczo odradzam opieranie swoich umiejętności językowych na tym kursie. Poza tym język to ni tylko mowa, ale również pisownia. Bez pisanie nigdy nie nauczymy się dobrze języka obcego. Pani Beata traci również wiarygodność tym, że zdania czyta po polsku, w języku obcym jest lektor, hm, może i lepiej, ale chwalenie się znajomością wielu języków obcych nie, nierówna się z ich rzeczywistą znajomością. Konkludując: laikom odradzam, tym którzy język znają i chcieli by odświeżyć, jako ciekawostkę przyrodniczą do sprawdzenia się, osłuchania z brzmieniem i wyłapywania błędów.

Świetna jako uzupełnienie.
Zanim sięgnęłam po kurs Pani Pawlikowskiej, uczyłam się języka francuskiego przez kilka miesięcy, wobec czego byłam już trochę zaznajomiona ze słownictwem i gramatyką. Najtrudniejszym elementem nauki była dla mnie fonetyka oraz wykorzystanie zasad gramatycznych do komunikacji. Mimo iż korzystałam z nagrań cd oraz ze stron internetowych zawierających odsłuchy to jednak nigdy nie miałam pewności jak przeczytać podobne wyrazy, kiedy należy zastosować łączenia.
Właśnie na te problemy odpowiedzią okazała się książka Pani Pawlikowskiej. W każdym z działów tematycznych nauka rozpoczyna się od wprowadzenia wyrazów/ krótkich fraz, z których następnie tworzy się zdania. Są one podobne do siebie, dzięki temu można wywnioskować zasadę ich konstrukcji oraz znaleźć subtelne różnice w wymowie np. między liczbą pojedynczą a mnogą (CD).
Książka bardzo pomogła mi usystematyzować słownictwo, które w większości znałam, ale bez umiejętności wykorzystywania go do budowy poprawnych zdań. Teraz tworzenie wypowiedzi przychodzi mi swobodniej i płynniej co jest krokiem milowym w nauce tego pięknego języka. Według mnie jest to rewelacyjny kurs dla osób w podobnej sytuacji, nie wiem jednak jak dla całkowicie początkujących.

Pozdrawiam wszystkich

Świetna jako uzupełnienie.

Spodobał mi się fakt, że Pawlikowska wybrała najważniejsze zwroty, niezbędne w opanowaniu języka w stopniu komunikatywnym, nie rozdrabniając się nad ich budową. Chociaż z początku dość sceptycznie podchodziłem do takiego sposobu nauczania, moje obawy zniknęły już na samym początku kursu. Jeżeli sami żywicie pewne wątpliwości co do skuteczności wchłaniania wiedzy w ten sposób, to oto jestem ja - żywy dowód na to, że ta metoda jest bardzo dobra. Dla najdociekliwszych autorka umieściła na końcu publikacji niezbędnik gramatyczny, w którym tłumaczy zasady, o których powinniśmy pamiętać przy budowie zdań. Dla mnie jest to strzał w dziesiątkę!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/10/est-ce-que-tu-parles-francais.html

Wydaje mi się, że podręczników do języków nie powinno się oceniać na równi z powieściami (może się mylę) dlatego nie ma oceny. Jednak jeśli chodzi o tz. "kursy nauki języków obcych" zdecydowanie wyróżniają się te pani Pawlikowskiej. Są czasochłonne, to prawda, ale SKUTECZNE. I dlatego wszystkim, którzy NAPRAWDĘ chcą znać język obcy, polecam te pani Pawlikowskiej. Czytałam i korzystałam z wielu poradników i te są zdecydowanie najlepsze (a przynajmniej ten dotyczący języka francuskiego, bo /une livre c'est tre bien!/
Jeżeli ktoś ma słomiany zapał to raczej "Blondynka na językach" nic go nauczy, ale dla osób o silnej woli będzie to wspaniały poradnik (zresztą ja nie mam specjalnie silnej woli, a i tak poradnik dużo mnie nauczył). BARDZO POLECAM NAUKĘ JĘZYKA Z BLONDYNKĄ (jak to brzmi: "z blondynką...") mała poprawka:
BARDZO POLECAM NAUKĘ JĘZYKA Z BEATĄ PAWLIKOWSKĄ (no, trochę lepiej).

Z książki rzeczywiście fajnie się uczy, chociaż osobiście uważam, że bardziej skierowana jest do osób, które już znają język, niż dla zaczynających od zera. Pomaga powtórzyć wiele zwrotów i zdań przydatnych w życiu codziennym. Zdania są skonstruowane od prostych do coraz trudniejszych form, dzięki czemu dodajemy kolejne elementy i sami potrafimy potem złożyć trudniejsze wyrażenia.
Zawiodłam się jednak na jednej, podstawowej rzeczy. Błędy językowe i gramatyczne! Korektor książki nie powinien do tego dopuścić. Książka do nauki języka sama zawiera wiele błędów, głównie w użyciu nieodpowiednich rodzajników czy zaimków. Wyłapałam pomyłki na tak wielu stronach, że zaczęłam wątpić w skuteczność tej metody. Mimo wszystko daję ocenę dobrą. Jednak odradzam osobom początkującym, ponieważ nauczą się mówić z błędami...

Książka Beaty Pawlikowskiej jest książką do słuchania i do czytania.Podzielona jest na kilka działów, np.:
- szukać i znajdować
- u lekarza
- pogoda
- emocje
- sport i muzyka

Do książki "Blondynka na językach" dołączona jest płyta.
Beata Pawlikowska mówi dane zdanie po polsku, potem następuje chwila przerwy, w czasie której my mamy to samo zdanie powiedzieć po francusku. Po tej krótkiej przerwie następuje wypowiedź lektora po francusku.
Książka może się przydać osobom wyjeżdżającym za granicę opanować niektóre przydatne zwroty.

"Zero gramatyki, zero wykuwania słówek, zero odmian czasowników, które trzeba na pamięć wbić sobie do głowy".

Metoda Callana jest fajna. Niemniej jednak warto znać zasady gramatyki. Pomoże to zrozumieć użycie czasów - a jest ich w tym języku sporo.

Ostatnie strony książki to krótki niezbędnik gramatyczny. Zajmuje on 18 stron.

- szukać i znajdować
- u lekarza
- pogoda
- emocje
- sport i muzyka

Do książki "Blondynka na językach" dołączona jest płyta.
Beata Pawlikowska mówi dane zdanie po polsku,...

wszedzie szukam i nie moge znalezc!

wszedzie szukam i nie moge znalezc!

Aktualnie usilnie staram się nauczyć francuskiego :))

Aktualnie usilnie staram się nauczyć francuskiego :))

super

super

Bardzo pomocny dodatek do nauki języków obcych.

Bardzo pomocny dodatek do nauki języków obcych.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Blondynka na językach – Francuski