Sekrety geniuszu. Poznać i zrozumieć człowieka

Seria: Focus Cywilizacje
Wydawnictwo: G+J
popularnonaukowa
Kasia

Wydaje nam się, że typowy wynalazca to szaleniec z rozwianym włosem na głowie. Czy tak jest w istocie? Na łamach „Focusa” często piszemy o geniuszach, są bowiem równie fascynujący jak dzieła, które przeszły do historii. Kim są ludzie, którzy zmienili świat i w czym tkwi tajemnica ich geniuszu? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania: – Skąd wynalazcy czerpią pomysły? – Czy geniusz i...

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania:
– Skąd wynalazcy czerpią pomysły?
– Czy geniusz i dziwactwo zawsze idą w parze?
– Jakie eksperymenty przeprowadzają na sobie naukowcy?
– Kto zbił fortunę na cudzych odkryciach?
– Jaki wynalazek zawdzięczamy lenistwu?

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,1,29,312,sekrety-geniuszu.html

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,1,29,312,sekrety-geniuszu.html

kinkiet | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Kolejny raz się nie zawiodłam na zbiorze artykułów z popularnej gazety "Focus". Chyba każdy, przynajmniej raz w życiu, zastanawiał się czym jest geniusz i czy może uważać się za osobę inteligentną. W książce tej nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Dowiemy się jednak z niej, jak złożone są to zagadnienia i jak wiele jest sposobów ich interpretacji. Ponadto zawarto tu wiele biografii znanych i mniej znanych naukowców, wynalazców i ludzi cenionych za swoje możliwości intelektualne. Są to bardzo budujące rozdziały, bowiem wielu z nich w początkowych latach życia klepało biedę, miało problemy z nauką, bądź było uznawanych za ociężałych umysłowo. Książka jest bardzo ciekawa i odkrywa sekrety geniuszu na różnorakie sposoby, nawet te nie do końca poważne (np. Ig Noble- czemu ja nigdy wcześniej o nich nie słyszałam?).

Shetani | 2013-01-25
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Nie wiem czemu, ale mam dziwne wrażenie, że każdy słysząc słowo „geniusz” ma przed oczami szalonego naukowca z okularach ochronnych, z rozwianą czupryną i probówkami w ręce. Ostatecznie pierwsza osoba, która przychodzi na myśl to niewątpliwie Albert Einstein. Jednakże prawda jest taka, że pojęcie to, ma dużo większe znaczenie niż się wydaje.

Jeśli choć trochę interesujecie się skandalami naukowymi oraz tym, w jaki sposób ludzie potrafią zapamiętywać tak wiele rzeczy, a także chcielibyście poznać innych naukowców i geniuszy, to powinniście sięgnąć po książką „Sekrety geniuszu”. Jest to bardzo przyjemna książeczka, która nieco przybliży Wam owe zagadnienia, a kto wie, może znajdziecie w niej jeszcze więcej niż byście oczekiwali?

Tematów, które zostały tutaj poruszone jest naprawdę sporo, a bardzo ciekawe moim zdaniem okazały się skandale – w jaki sposób naukowcy sami fałszowali wyniki badań czy też podkradali pomysły innym swoim kolegom po fachu. Poznajemy historię wielu naukowców,...

Alumfelga | 2013-09-01

Naukowcy, wynalazcy, odkrywcy. Efekty ich pracy znamy doskonale, dlaczego więc nazwiska większości z nich nic nam nie mówią? Autorzy sprzeciwiają się tezie, że uczeni "są tak mądrzy i tak porządni, że aż nudni"* i przedstawiają kulisy ich pracy oraz inne szczegóły z ich życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto oskarżył Edisona o kradzież, jakie specyfiki testowali na sobie naukowcy i czy wynalazca silnika na wodę interesował się biustonoszami, ta książka jest dla ciebie. Poza tym można dowiedzieć się nieco o rodzajach inteligencji, trenowaniu utalentowanych i... noblach, które nie liczą się jako polskie, ponieważ ich laureaci opuścili ojczyznę. Polecam.

* cytat z książki, tekst "Nie dla sztywniaków" Jana Stradowskiego

Charlie1608 | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 21 lipca 2016

Bardzo ciekawa książka o geniuszach, o byciu indywidualistą i o "zarażeniu się" inteligencją.
Dużo ciekawych stron internetowych, z których można dowiedzieć się jeszcze więcej.

Całkiem dobra seria fokusa, która pozwala spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej perspektywy :)

Polecam!

rbj | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Niniejsza publikacja jest zbiorem ciekawych artykułów dotyczących geniuszów wszelakich. O niektórych nie słyszałem wcale, o niektórych dowiedziałem się czegoś nowego. Czytałem głównie w czasie dojazdu na uczelnię i takie dawkowanie wiedzy zawartej w tej książce wydaje mi się odpowiednie. Jeśli chcielibyśmy czytać bez przerwy - chyba przesycilibyśmy się informacjami.

Książka troszkę mnie zawiodła. Niby przedstawione wydarzenia-notatki są jak najbardziej ok jednak nie zrobiła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia.

Krzysztof | 2013-08-16

Zbiór bardzo ciekawych artykułów wziętych z miesięcznika Focus. Bardzo dobra lektura do pociągu, w parku albo przy kominku.

Maciej Zawód-Inwestor | 2017-06-24
Piwko | 2016-12-26