L'homme qui voulait être heureux

Okładka książki L'homme qui voulait être heureux Laurent Gounelle
Okładka książki L'homme qui voulait être heureux
Laurent Gounelle Wydawnictwo: Editions Anne Carrière literatura piękna
Editions Anne Carrière
2010-04-01
2010-04-01
francuski

Książka bardzo mi przypadła do gustu. Miałam przyjemność przeczytać ją w oryginale. Trafiłam na nią w ważnym momencie mojego życia, kiedy potrzebowałam linii przewodniej płynącej z pełnej spokoju pozycji zamiast zwykłego moralizatorstwa osób trzecich. I jeszcze mały plus - potwierdziło się moje marzenie, aby kiedyś odwiedzić Bali. 🫠

Dość nudnawa powieść z new-age'owym moralizatorstwem i nie za ciekawą fabulą bez polotu. Przeczytałam, bo dość krótka ;)

Warto przeczytać. Skłania do refleksji.

Warto przeczytać. Skłania do refleksji.

Intrygująca książka na temat ludzkiej psychiki. Niby banał, bo kto nie chce być szczęśliwy. Ale napisana tak, że czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie.
Julian to samotny nauczyciel, który wypoczywa na Bali i udaje się do znanego mistrza, który ma go wyleczyć, ale Julian sam nie wie z czego. Okazuje się, że Julian jest nieszczęśliwy i dopiero kilka spotkań z mistrzem sprawia, że mężczyzna zdaje sobie z tego sprawę. Ale w książce podana jest również recepta - nie tylko dla Juliana, ale także dla każdego czytelnika. Stosując się do tych rad każdy może stać się szczęśliwym człowiekiem.
Pełna recenzja: https://jedenelement.pl/o-czlowieku-ktory-chcial-byc-szczesliwy-laurent-gounelle/

Książka jak sama nazwa wskazuję, o człowieku, który chciał byś szczęśliwy - opowieść o Julianie, nauczycielu, to zarazem główny bohater, który swoje wakacje spędza na malowniczej wyspie Bali. Zbiegiem okoliczności trafia do mędrca, dzięku któremu powoli stara się zrozumieć ludzkie przekonania i co sprawia, że ludzie nie są wolni.Po każdej z odwiedzin mędrca ma do wykonania szereg zadań, dzięki którym dowiaduję się jak działają zakorzenione w Nas nawyki. Po tej nauce, sam mimowolnie podczas krótkego kontaktu z drugim człowiekiem wie, jakie ma w sobie dany człowiek wewnętrzne przekonania, które go blokują i nie pozwalają mu osiągnąć pełni szczęścia.

Książka mądra, dajaca do myślenia - ktoś uważny na pewno wyciągnie ciekawe wnioski i mnóstwo cennych cytatów.

To książka - poradnik , ale bez zbytniego mentorstwa i przynudzania , napisany tak bardziej w postaci powieściowej . Mamy głównego bohatera,Juliana skromnego nauczyciela (chociaż nie czuje się dobrze w tej roli) , oraz mamy mędrca o dziwnym azjatyckim ? imieniu Samtyang . Julian spędza wakacje na wyspie Bali i ponieważ wiele słyszał o mistrzu Samtyangu postanawia go odwiedzić , zanim wróci do domu . No i '' poradnictwo '' dla Juliana i czytelników zawiera się właśnie w rozmowach między nimi . Julian dowiaduje się sporo o sobie , o ludziach i o świecie , który wcale nie funkcjonuje tak jak mu się wydawało . Również jego własne zdanie na swój temat jest dalekie od prawdy , Julian np. twierdzi że nie może wykonywać zawodu który chciałby wykonywać , bo rodzina przestanie go kochać , bo zawód fotografik nie jest zbyt '' poważny '' albo że nie ma dziewczyny , bo jest....za chudy . Ciekawa jestem które stwierdzenie na temat życia wam bardziej odpowiada .Czy '' Życie to loteria '' czy '' Życie to nieustanny wyścig '' ? (str.72) Te ,jakże różne '' prawdy '' na temat życia wypowiedziało małżeństwo Holendrów , którzy mieszkali obok Juliana na Bali . To dobra książka, pozwala inaczej spojrzeć na siebie , ale i na własnych sąsiadów :)

To było moje pierwsze zetknięcie z tym autorem - nie da się ukryć, że tak się rozpoczęła niezwykła przygoda :). Autor fantastycznie połączył poradnik motywacyjny z powieścią, nie jest to wizja hoolywodzkiego smile'u lecz historia człowieka którego spotykają trudne wybory życiowe. Postać mentora jak zwykle odgrywa ważną funkcję w drodze do odbudowy mentalności głównego bohatera ( jak to u Gonuelle ). Polecam książkę, czytając ją cały czas czułem na skroni powiew lekkiej bryzy z Bali ;)

Mam takie wrażenie, że autor poczytał trochę książek z zakresu osobowości i postanowił napisać coś chwytliwego i komercyjnego.
Jego książeczka (całe szczęście krótka ) jest napisana w formie wywiadu z "mistrzem duchowym" z Bali. Odnajdujemy to szereg prawd dawno już odkrytych, którymi bohater książki niezmiernie jest zachwycony i zadziwiony.
Szkoda czasu. Chyba, że ktoś nigdy nic nie czytał z zakresu rozwoju osobowości, ale wtedy też są lepsze książki do przemyślenia.

Szkoda czasu. Chyba, że ktoś...

Fantastyczna psychologiczna.Opowiadająca o młodym nauczycielu Julianie,który podczas swoich wakacji na Bali spotyka się z mędrcem.
Ten mędrzec po złapaniu go za mały palec potrafi stwierdzić czy jest nieszczęśliwy.I ma rację.
Pomaga on mu zrozumieć swoje życie.Jak radzić sobie z kompleksami,dostrzegać w życiu to co nie było niezauważalne,robić co czyni nas szczęśliwym i dokonywać wielu wyborów,nawet jeśli te wybory nie zawsze są dobre.
Jeżeli ktoś nie jest szczęśliwy i nie akceptuje siebie to ta książka to świetny sposób aby to zmienić.

Wszystkie psychologiczne poradniki schowane w tą jedną niewielką książeczkę. Nic więcej nie trzeba. Z humorem i lekkością przekazana "recepta na szczęście".

• 2011