Chronologia dziejów Dolnego śląska

Wydawnictwo: Atut
8374320958
historyczna

Chronologia w ujęciu powszechnym to z reguły wybór ułożonych w kolejności narastania dat, odnoszących się do znaczniejszych wydarzeń historycznych, prezentowanych w formie skrótowej. Przez naukowców chronologia traktowana jest głównie jako jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się rozwiązywaniem dat i sprowadzaniem ich zapisów do obecnej rachuby czasu. Czy prezentowana tu książka, zatytułowana aChronologia dziejów Dolnego śląska’‘ wyczerpuje znaczenia tych pojęća Odpowiedź na powyższe pytanie jest w dużej mierze twierdząca, zwłaszcza odnośnie pierwszego z wymienionych znaczeń. Mamy tu bowiem ułożony chronologicznie ciąg istotnych dla dziejów śląska wydarzeń. Nie jest to jednak jeden zestaw dat w ujęciu tradycyjnym. Ułożono je bowiem w kilku ciągach tematycznych, wzbudzających największe zainteresowanie badaczy i miłośników przeszłości śląska. Dzięki temu poszukujący informacji np. wyłącznie z dziedziny kultury nie musi przeglądać całego dzieła, łecz może skupić się na jego jednym rozdziale. Podobnie w kilku innych dziedzinach. Czasem jednak subiektywne widzenie Autora opracowania sprawia, iż pewne sprawy znajdują się w innym rozdziale, niż może domniemywać czytelnik, np. w dziale aobyczaje’‘ zamiast w części poświęconej miastom. Trudno tu jednak o złoty środek i jednoznaczne zakwalifikowanie niektórych zagadnień do określonej grupy tematycznej. Niemniej jednak zaproponowany podział na pewno ułatwi poszukiwania wielu osobom.

Kamila | 2013-08-09
Przeczytana: czerwiec 2013