Smak wojny

Okładka książki Smak wojny Witold Gadowski
Okładka książki Smak wojny
Witold Gadowski Wydawnictwo: Replika Cykl: Andrzej Brenner (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Andrzej Brenner (tom 1)
Replika
2018-11-20
2013-11-12
Gadowski Wieża komunistów Wojna na Bałkanach

Okładka książki Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach Witold Gadowski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Krzysztof Kawęcki, Ireneusz Lisiak, Paweł Lisicki, Stanisław Michalkiewicz, Leszek Pietrzak, Leon Popek, Michał Siekierka, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, Łukasz Warzecha, Paweł Zdziarski, Leszek Żebrowski
Wołyń bez mitó... Witold Gadowski, Ta...
Okładka książki Zaraza z Wuhan (komiks) Witold Gadowski, Łukasz Lenda
Zaraza z Wuhan... Witold Gadowski, Łu...

Pana Witka osobiście bardzo lubię, ale nie dziwi mnie że wielu ludzi go nie trawi, ze względu na jego bezkompromisowe i mające formę pouczania, wypowiedzi.
"Smak wojny" jest bardzo dobrą książką, soczyście napisaną, ze świetnym mrocznym głównym bohaterem. Siłą książki są właśnie postaci, Witek, Kemal, Vesna, Mucha i inni.
Barwni, odważni, prowadzący niebezpieczny tryb życia. I Bałkany, które są świetnie opisane, ten smak toczącej się tam wojny czujemy na każdej stronie.
Minusy - jak dla mnie za mało akcji, momentami nic się nie działo, za dużo wierszy, które nic nie wnosiły.

Barwni, odważni, prowadzący niebezpieczny tryb...

Literatura meska,? Romans dla mezczyzn? Nie, ksiazka dla kazdego ;) Powiesc jest wciagajaca, miejscami bardzo romantyczna! Historie bohaterow przeplataja sie ze soba w zaskakujacych okolicznosciach na tle wojny balkanskiej. Bedzie o okrucienstwie, o poszukiwaniu sensu zycia, celu, wartosciach a czesciej ich braku...
Ksiazka zaintrygowala mnie i zmusila do sprawdzenia miejsc i zdarzen podczas konfliktu balkanskiego, po glebokich przemyslen na tematy zycia i smierci, ironii losu, religii. To druga powiesc po swietnej Wiezy Komunistow, ktora bede kazdemu goraco polecac.

Ksiazka zaintrygowala mnie i zmusila do sprawdzenia...

Kolejna fantastyczna pozycja. Polecana jako mocna męska literatura. Czy to książka wyłącznie dla mężczyzn? Nie. To kawałek świetnie napisanej prozy w której i kobiety chętnie się zanurzą.
Witold Gadowski wraz ze swoimi bohaterami prowadzi nas przez wojenne Sarajewo , lasy Kosowa i uroki Boki Kotorskiej.Wraz z bohaterami trafimy w zaułki Krakowa i poznamy jego małe tajemnice. Wielowątkowa powieść o szorstkiej męskiej przyjaźni , miłości i trudnych wyborach. Wielowymiarowe postacie, wartka akcja , nagłe zwroty gwarantują że nie będziecie się nudzić.
Witold Gadowski , zakopiańczyk , publicysta, dziennikarz, miłośnik Bałkanów. Temat wojny w byłej Jugosławii jest mu dobrze znany , co doskonale daje się odczuć na kartach powieści.
Polecam. Nawet Bardzo.

Piękna, awanturnicza opowieść o okrucieństwie i bezsensowności wojny, prawdziwej przyjaźni, niespodziewanej miłości i pieniądzu który rządzi światem i ludzkim życiem. To również opowieść o śmierci, przemijaniu i ulotności chwil. Do tego świetni bohaterowie, realizm i głębia.

Brakuje na rynku tak sprawnie napisanych, tak wciągających powieści awanturniczych. Powieści okrutnych, romantycznych i pięknych jednocześnie.

Bardzo trudna. Bardzo dobra. Warto przeczytać przed wyprawą na półwysep bałkański.

Szczerze? Przeżyłam rozczarowanie. Od Witolda Gadowskiego spodziewałam się wyższego poziomu, ciekawszej fabuły, "większej wiedzy" wplecionej między wierszami, trzymającej w napięciu akcji. Nic z tego

Uwielbiam czytać książki dzięki którym moje pokłady wyobraźni melancholii i uczuć tworzą od pierwszej strony świat do którego chce jak najszybciej wrócić.

Andrzej daje radę. Styl Pana Gadowskiego (którego bardzo lubię i poważam) do mnie trafia. Główny bohater niejako odzwierciedla samego autora - melancholijnego myśliciela patrzącego krytycznym, ale również czułym okiem na otaczający świat.

Europa nie uczy się na błędach i nie wyciąga z nich wniosków. Nie nauczyła się tego po tragedii I wojny światowej (wtedy zwanej Wielką, bo nikt nie przepuszczał co los zgotuje jej za dwadzieścia lat) ani po dramacie i hekatombie ludności podczas konfliktu 1939-1945. Gdyby tak było, nigdy nie doszło by zapewne do straszliwej bałkańskiej wojny, która na strzępy rozdarła, dawne , państwo jugosłowiańskie, doprowadzając do tego iż z całą zgrozą powróciły upiory przeszłości: aresztowania, tortury, obozy koncentracyjne, czystki etniczne, masowe ludobójstwa (Srebrenica),egzekucje, exodus ludności cywilnej i setki ludzi znikających bez śladu.

Z ogromną ciekawością podszedłem więc do powieści Pana Witolda Gadowskiego zatytułowanej „Smak wojny”, opisujący kulisy jednego z elementów tego konfliktu, czyli walki miedzy Albańczykami (sami nazywają się Kosowarami) a Serbami o niepodległość Kosowa.

Ceniąc ogromną wiedzę, rzetelności i profesjonalizm autora zakładałem iż będzie to pozycja, która zdecydowanie przypadnie mi do gustu. I tak stało się w istocie.

To już moje drugie spotkanie z literacką twórczością tego pisarza (miałem wcześniej okazje przeczytać znakomitą ‚Wieże komunistów”) i kolejne spotkanie z jego bohaterem Andrzejem Brennanem, polskim dziennikarzem, korespondentem wojennym i trochę awanturnikiem, którego zawodowe i osobiste wybory pchnęły w rejon rodzącego się kosowskiego koszmaru.

Tak zaczyna się wielowarstwowa opowieść o wojnie, wielkiej i małej polityce, męskiej przyjaźni, miłości (zdecydowanie jeden z ciekawszych wątków powieści ) i poszukiwaniu samego siebie. O rozdzierając narody nacjonalizmach, etnicznej nienawiści, religijnym fanatyzmie oraz nietolerancji, która niszczy i zatruwa ludzkie umysły i dusze

O ogromnych fortunach zbijanych na przemycie i handlu bronią , ścieraniu się interesów służb specjalnych oraz rożnych państw i mocarstw (również my Polacy mamy w tym swój, niechlubny, udział) oraz rozmaitych grupach interesów, działających na styku biznesu i przestępczości zorganizowanej z której każda próbuje po swojemu zamieszać w bałkańskim kotle.

Fabuła lektury rozlewa się początkowo powoli i leniwie (wśród charakterystycznych i bardzo sugestywnie oddanych górskich krajobrazów) wśród oparów papierowego dymu, alkoholowych oparów i kulinarnych smaczków ( polecam) snując opowieść o Bałkanach, które znamy i tych o istnieniu których nie mamy pojęcia.

Wraz z rozwojem dramatycznych wypadków i postępującym konfliktem zbrojnym akcja powieści nabiera dynamiki i wyrazu wiodąc nas różnymi krętymi ścieżkami ku zaskakującemu finałowi….choć szczegółów ( z oczywistych powodów) nie zdradzę.

Jeśli ktoś szuka jednak typowej wojenno-senasacyjnej przygodówki z hektolitrami lejącej się krwi, może się trochę zawieść.

Książka Witolda Gadowskiego „Smak wojny” to podszyta głębszą refleksją nutą (miejscami zadumą) opowieść o różnych odcieniach wojny oraz ludziach wpisanych w dzieje tego regionu, widziana nie z perspektywy krzykliwych, telewizyjnych przekazów czy fotograficznych fleszy, lecz zgłębiana, niejako, od środka, co pozwala nam w trochę inny niż dotychczas sposób spojrzeć na toczące się wydarzenia. I to zarówno jeśli chodzi o ich ogólne polityczno-militarne konsekwencje jak i wpisany w konflikt dramat poszczególnych jednostek.

Gorąco polecam tą publikację.

Moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Pana Gadowskiego. Nie ukrywam, że treść mnie rozczarowała, spodziewałem się mocnej wojennej przygody, otrzymałem przygodowy romans dla mężczyzn. Skąd zatem tak wysoka ocena ? Za warsztat pisarski Autora, przejawiający się talentem narracyjnym oraz niezwykle plastycznymi opisami Bałkanów. Wszystko to co przed chwilą wymieniłem, że lektura była dla mnie przyjemnością.

• Mam
  • Kryminał