Smak wojny

Cykl: Andrzej Brenner (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Haczlo

Smak wojny to uderzająco prawdziwa, pełna przemocy, ale również poruszająca powieść, od której nie sposób się oderwać. Fabuła powieści Smak wojny rozgrywa się kilka lat przed wydarzeniami znanymi czytelnikom z bestsellerowej Wieży komunistów. Tym razem Andrzej Brenner, niezależny dziennikarz i awanturnik, jako korespondent wojenny zostaje wysłany wraz ze swoim przyjacielem do Kosowa, gdzie...

Fabuła powieści Smak wojny rozgrywa się kilka lat przed wydarzeniami znanymi czytelnikom z bestsellerowej Wieży komunistów. Tym razem Andrzej Brenner, niezależny dziennikarz i awanturnik, jako korespondent wojenny zostaje wysłany wraz ze swoim przyjacielem do Kosowa, gdzie osobiście doświadcza chaosu będącego konsekwencją działań militarnych na południu Europy. Jest świadkiem krwawych starć między Albańczykami i Serbami, a przy tym niespodziewanie wplątuje się w rozprzestrzenioną na całe Bałkany niebezpieczną aferę. Jego dziennikarski zmysł pcha go coraz głębiej w rzeczywistość, którą rządzą krwawe porachunki i handel bronią, a jednocześnie pozwala mu poznać wojnę z perspektywy pojedynczego człowieka, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w opisywanym konflikcie.

Wśród wystrzałów i wybuchów, cierpienia i śmierci – Brenner ma również szansę odnaleźć miłość. Piękna Serbka Vesna okazuje się promieniem słońca w tym ogarniętym ciemnością świecie.

źródło opisu: https://replika.eu/tytul/smak-wojny/

źródło okładki: https://replika.eu/tytul/smak-wojny/

Miras | 2018-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Książka, która budzi we mnie skrajne emocje. W XX wieku, w środku Europy (podobno cywilizowanej) dzieją się wydarzenia, które nie są do zaakceptowania. Dlatego należy zwalczać wszelkie nacjonalizmy. Po prostu szkoda słów.

emindflow | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Znacznie lepsza książka, niż wcześniejsza, mocno przereklamowana "Wieża komunistów".
Tym razem, na szczęście, autor odsunął na dalszy plan konwencję sensacyjną, w której nie radził sobie zbyt dobrze. Akcję powieści umieścił na Bałkanach, w trakcie walk o niepodległość Kosowa. Tragiczne wydarzenia z tamtego okresu i bezsensowna bratobójcza wojna stanowi tło dla interesującej opowieści o męskiej przyjaźni i utraconej miłości.
Pan Gadowski zdecydowanie rozwinął się w sensie literackim.
Można przeczytać, chociaż na kolana nie powala.

Tomek | 2014-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Mając w pamięci lekturę pierwszej powieści Witolda Gadowskiego zatytułowanej „Wieża komunistów”, po jego drugiej książce „Smak wojny”, spodziewałem się zupełnie czegoś innego. Okazało się, że spotkało mnie zaskoczenie…
Rozpoczęło się tak jakoś dziwnie i wręcz nudno. Przyznam, że nadszedł taki moment, iż chciałem zostawić tę lekturę. Wtedy jednak odłożyłem książkę na kilka godzin i kiedy do niej wróciłem, stwierdziłem, że do stylu autora trzeba się przyzwyczaić i po woli go zaakceptować. W końcu dotarłem do momentu, w którym byłem gotowy cieszyć się, że nie rozstałem się ze „Smakiem wojny”. Był to czas, kiedy oczyma bohaterów zacząłem obserwować działania wojenne, a moje przerażenie wzrastało z każdą kolejną przeczytaną stroną. Doznania łagodzone jednak były przez piękny, ciekawie i oryginalnie ukazany wątek miłosny. Pomyślałem wtedy, że autor opisał uczucia dwojga kochanków w taki sposób, jak gdyby sam tak niedawno kochał. Tylko wzdychać…
Podczas lektury towarzyszyły mi także...

Maras | 2018-03-26
Przeczytana: 25 marca 2018

Andrzej Brenner jako korespondent wojenny wraz ze swoim przyjacielem Witkiem zostaje wysłany do Kosowa, gdzie toczą się walki między Albańczykami a Serbami. Jest tam świadkiem wielu sytuacji, które bardzo mocno go zaskakują i których nie jest w stanie pojąć. Nieoczekiwanie poznaje młodą dziewczynę o imieniu Vesna, w której z czasem się zakochuje.

Podobnie jak i poprzednio przeze mnie czytana "Wieża komunistów", także i "Smak wojny" przypadł mi do gustu. Duża w tym zasługa wartkiej i szybkiej akcji, świetnie poprowadzonych wątków, interesujących postaci, a także ciekawej tematyki. Warto przeczytać obie książki.

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Wojna na Bałkanach i handel bronią ze służbami w tle. Po przeczytaniu Wieży komunistów musiałem po nią sięgnąć. I choć nie porwała mnie aż tak jak poprzedniczka, to jednak na pewno pozycja warta polecenia.

Estel | 2013-11-27
Przeczytana: listopad 2013

Książka bez dwóch zdań bijąca "Wieżę Komunistów", czyli wcześniejsze dzieło Gadowskiego. Brenner to w niej człowiek niezwykły - nieobecny i zagubiony, który na Bałkanach, mimo piekła wojny znajduje, jak się wydaje to, czego tak długo szukał. Dzieło czasem przeraża, czasem bawi a czasem powoduje łzy - jak chociażby w znakomitej scenie pierwszego spotkania Andrzeja i Vesny.
P.S. Wątek miłości tych dwojga postaci to wisienka na torcie.

marw | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Pana Gadowskiego. Nie ukrywam, że treść mnie rozczarowała, spodziewałem się mocnej wojennej przygody, otrzymałem przygodowy romans dla mężczyzn. Skąd zatem tak wysoka ocena ? Za warsztat pisarski Autora, przejawiający się talentem narracyjnym oraz niezwykle plastycznymi opisami Bałkanów. Wszystko to co przed chwilą wymieniłem, że lektura była dla mnie przyjemnością.

jarr74 | 2019-02-18
Przeczytana: 2019 rok

Europa nie uczy się na błędach i nie wyciąga z nich wniosków. Nie nauczyła się tego po tragedii I wojny światowej (wtedy zwanej Wielką, bo nikt nie przepuszczał co los zgotuje jej za dwadzieścia lat) ani po dramacie i hekatombie ludności podczas konfliktu 1939-1945. Gdyby tak było, nigdy nie doszło by zapewne do straszliwej bałkańskiej wojny, która na strzępy rozdarła, dawne , państwo jugosłowiańskie, doprowadzając do tego iż z całą zgrozą powróciły upiory przeszłości: aresztowania, tortury, obozy koncentracyjne, czystki etniczne, masowe ludobójstwa (Srebrenica), egzekucje, exodus ludności cywilnej i setki ludzi znikających bez śladu.

Z ogromną ciekawością podszedłem więc do powieści Pana Witolda Gadowskiego zatytułowanej „Smak wojny”, opisujący kulisy jednego z elementów tego konfliktu, czyli walki miedzy Albańczykami (sami nazywają się Kosowarami) a Serbami o niepodległość Kosowa.

Ceniąc ogromną wiedzę, rzetelności i profesjonalizm autora zakładałem iż będzie to...

Monika | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobrze było znowu spotkać Andrzeja Brennera.To bohater książki,tyle że Smak wojny już nie porwał mnie tak jak Wieża komunistów.Wątek interesujący.Piękne krajobrazy Bałkanów skropione krwią...miłość... I... No własnie...i brakowało mi czegoś w tej powieści.To coś,to wartka akcja,nieoczekiwane zwroty...dokładnie takie jakie były w Wieży... Jeżeli powstanie trzecia część z Brennerem również ją przeczytam,lubię styl pana Gadowskiego,ale Smak wojny mnie nie powalił.

Skellen | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Smak Wojny Gadowskiego jest pierwszą fabułą jaką przeczytałem w wykonaniu autora. Książka na pewno nie należy do wybitnych dzieł beletrystycznych, ale czyta się dobrze, a historia wciąga bardziej niż umiarkowanie. Rzecz w większej części rozgrywa się w Kosowie w latach 90, a dokładnie wtedy, gdy trwa tam wojna po rozpadzie sztucznego tworu, jakim była Jugosławia trzymana przez lata komuny silną ręką Tito. Osią fabuły są rozterki moralne głównego bohatera Andrzej Brennera, którego los, a w zasadzie własny, świadomy wybór rzucił w wir wydarzeń rozgrywających się na Bałkanach.
Pomijając aspekt beletrystyczny, niewątpliwy walor książki stanowi prawdziwy zarys sytuacji jaka panowała w Kosowie, gdyż autor pisze z własnego doświadczenia- z perspektywy korespondenta wojennego naocznie śledzącego chaos będący konsekwencją działań militarnych w tamtym czasie na południu Europy. Osobiście jestem nieco zaskoczony akcentami, które rozkłada pan Witold opisując strony konfliktu i ich zbrodnie,...