Historia polityczna Polski 1935-1945

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia, polityka
historyczna

Książka jest opartą na najnowszych badaniach i studiach, a także na bogatym materiale źródłowym i wspomnieniowym syntezą przedstawiającą ostatnie lata II Rzeczypospolitej, jej upadek w 1939 roku, odrodzenie w postaci państwa podziemnego i agonię w latach 1939-1945. Autor stawia tezę o cenie pyrrusowego zwycięstwa, a więc w istocie klęski narodu i państwa polskiego w latach II wojny światowej, prze

a_psik | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Nie sądziłam, że porwałam się z motyką na słońce. Recenzowanie książki tego typu jest ogromnym wyzwaniem, któremu - szczerze przyznam - mogę nie podołać. Postaram się jednak w miarę prosto i logicznie zaprezentować "Historię polityczną Polski 1935-1945".

Na początek nieco historycznych informacji. Przedstawię je bardziej tytułem wstępu aniżeli jako streszczenie publikacji (które, swoją drogą, musiałoby być znacznie dłuższe). Zacznijmy może od faktu, iż Józef Piłsudski wiedział, że najważniejsze jest umocnienie międzynarodowego bezpieczeństwa Polski. Istotne były pakty o nieagresji zawarte z ZSRS (1932) i z Niemcami (1934), ale Marszałek zdawał sobie sprawę, że jest to „siedzenie na dwu stołkach”. Polityką zagraniczną po śmierci Piłsudskiego kierował namaszczony przezeń Józef Beck. Szefowi polskiej dyplomacji zależało na utrzymaniu równowagi między Moskwą a Berlinem. Wiele miejsca poświęca autor książki ruchom politycznym pomiędzy Polską a sojusznikami (dotyczącymi ewentualnej...

Novik | 2013-06-03
Przeczytana: 30 maja 2013

Zgodnie z ostrzeżeniem samego autora - rzecz jest gorzka. Egzamin z jej treści z jakimiś elementami czytania ze zrozumieniem winien być moim zdaniem obowiązkowy dla obywateli chcących skorzystać z biernego prawa wyborczego.

lfc_1892 | 2014-11-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2014

Z roku na rok przybywa pozycji traktujących o ostatnich latach II RP i losie państwa polskiego w czasach II WŚ. Większość z nich obarczona jest rażącą tendencyjnością, w której spotkać się można z naginaniem faktów dla potrzeb umocnienia tezy przyjętej przez autora. W ten nurt bynajmniej nie wpisuje się prof. Wieczorkiewicz. Naświetla tematykę błędów popełnionych przez obozy rządzące, podchodząc do nich z dystansem i przypisując zasadzie bezstronności rolę nadrzędną. Nie pozostawia złudzeń co do fasadowości władz emigracyjnych, które tuż po klęsce wrześniowej priorytetem uczyniły tępienie znienawidzonych piłsudczyków, a los kraju i jego obywateli znajdował się nieco dalej na liście ich zainteresowań.

Zamiast kategoryzować, zestawia konkurencyjne punkty widzenia, jak choćby w przypadku katastrofy gibraltarskiej. Śledztwo w tej sprawie tak starannie spreparowano, że do dziś nie ustalono sprawcy zabójstwa gen. Sikorskiego, toteż autor wcale nie wyklucza udziału Brytyjczyków w...

Tomek | 2012-06-08
Przeczytana: 2006 rok

Jedna z moich ulubionych książek, czytałem 5 razy.

MarcinH | 2016-05-29
Ariel_O | 2016-02-22