Nic nie oprze się nocy

Tłumaczenie: Joanna Kluza
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rien ne s'oppose a la nuit
literatura francuska
literatura piękna
Ag2S

Ależ piękna była Lucile! I pomyśleć, że marzyła, by stać się niewidzialną… Urodzona w 1946 roku, trzecia w kolejności z dziewięciorga dzieci Georges’a i Liane Poirier, odebrała sobie życie w 2008 roku. Zmagała się z zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi, które zmieniły jej życie w labirynt bez wyjścia. Delphine de Vigan długo wahała się, czy pisać o efemerycznej, fascynującej, dotkniętej chorobą matce. Wstydliwy temat, niepewny teren pełen min.
I choć narodziny były bolesne, efekt okazał się mistrzowski. Nic nie oprze się nocy to historia słoneczna i piekielna zarazem, do tego napisana z rozbrajającą prostotą i szczerością.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2012

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Nebo | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Dopiero odkryłam twórczość tej pisarki. Jest mocna i bezpośrednia, że aż boli. Chcę jeszcze!

Maja | 2019-03-02
Przeczytana: 24 lutego 2019

Duże rozczarowanie.
Sięgnęłam po tę książkę po przeczytaniu "Prawdziwej historii", dlatego miałam wysokie wymagania. A trafiłam na chaotyczną narrację na temat rodziny w której samobójstwa i molestowanie są niemal na porządku dziennym. Dobrnęłam do końca, ale nie polecam.
Jeśli to rzeczywiście prawdziwa historia autorki, to współczuję jej takiej przeszłości i przypuszczam, że napisała tę książkę, żeby się jakoś uporać z wyrzutami sumienia odnośnie zaniedbywania matki pod koniec jej życia.

Natalka | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Ależ piękna była Lucile!
„Nic nie oprze się nocy” jest książką, która poruszyła mnie do granic możliwości. Czytając opis spodziewałam się trochę takiego wypisania faktów dotyczących matki autorki, jej zachowań wskazujących na chorobę psychiczną. Ku mojej radości dowiedziałam się wielu innych rzeczy, zarówno o autorce, jej matce jak i ich przodkach i krewnych.
Bardzo podziwiam samą Delphine de Vigan za odwagę stworzenia tego dzieła, które według mnie mogłoby stanowić wzór dla innych książek tego typu. Autorka przełamała pewne tabu, zwięźle połączyła „suche” fakty z tworzoną przez siebie „fabułą” i zrobiła to w taki sposób, że nawet gdyby pod koniec przyznała, że wszystko wymyśliła, nie uwierzyłabym jej. Opisy stadiów choroby jej matki, jej przyczyn, skutków także dla niej samej i krewnych, tak dalekie przebrnięcie przez historię rodziny sprawiło, że „Nic nie oprze się nocy” stała się książką, od której nie mogłam się oderwać, chociaż często chciałam, co okazało się niemożliwe,...

Szewczynka | 2018-11-02

Po samobojczej smierci matki, bohaterka postanawia opisac jej zycie. Jest to sposob na poradzenie sobie ze smutkiem, na przeanalizowanie wielu spraw, na sprobowanie znalezienia odpowiedzi na pytanie "dlaczego?".
Trudna historia, ale warta poznania.

Jolanta | 2018-09-24
Na półkach: Przeczytane, En français

A wlasciwie "Nieprzeczytane" gdyz zabraklo mi sil aby dobrnac do konca. Przez cale ponad 200 stron towarzyszylo mi pytanie o czym jest ta ksiazka ? To tak jakby pamietnik rodzinny skierowany do czlonkow tejze rodziny, notatki mniej lub bardziej intymne ale czytajac czulam niesmak. Moze to forma narracji a moze prywatne rozmyslania autorki wplecione w dzieje opisanej rodziny ale jednak cos nie pozwalalo mi czerpac przyjemnosci z czytania tej powiesci. Niedokonczona skonczyla na polce oczekujac na kolejnego czytelnika.

Opinia bylaby moim zdaniem niesprawiedliwa bez wspomnienia o tym, ze jezyk powiesci jest bardzo plynny i opisy bardzo ciekawe i dynamiczne. A postac glownej bohaterki od samego poczatku wciaga nas w historie jej zycia. Troche szkoda, ale z powodu nieodpowiadajacej mi formy powiesci, nie poznam jej dalszych losow...

Gra_ce | 2016-09-14
Przeczytana: 08 września 2016

Subtelna opowieść. Brutalny temat. Trudno nie myśleć o swojej rodzinie, (jakakolwiek by ona nie była czy to całkiem szczęśliwa, czy też naznaczona mniejszymi i większymi nieszczęściami) gdy czyta się nuty tej symfonii życia rodzinnego i jego sił niemal niezauważalnie modelującego losy i czasem, przy braku szczęścia, czyjś obłęd - to w ramach hmm...ostrzeżenia.

Autorka, z dużą cierpliwością szkicuje codzienność dramatu w jakim żyła jej matka i przy tym nie obsuwa się zbyt wulgarnie w psychologizowanie. Tylko na tyle, na ile stało się to już częścią współczesnego potocznego myślenia.

Na marginesie: Nie wiem o czym może to świadczyć - nasz eksportowy polsko/francuski reżyser, Roman Polański przygotowuje właśnie film na motywach ostatniej jeszcze nie wydanej w Polsce powieści Delphine de Vigan. Chyba o tym, że jej pisarstwo i tematy są w podobnej, bliskiej mu linii wrażliwości?

| 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.05
Przeczytana: 17 maja 2016

Ta książka miała spory potencjał, ale moim zdaniem autorka nie wykorzystała go. Książka jest podobno oparta na historii matki autorki, ale nie do końca wiadomo, gdzie prawda, a gdzie fikcja. Bardzo drażnił mnie dosyć prosty język, jak na kogoś, kto wspomina o "Paryskim spleenie", Rimbaudzie i Prouście. Moim zdaniem błędem de Vigan jest kumulowanie samobójstw; aż trudno uwierzyć, że aż tylu ludzi popełniło je w jednej rodzinie oraz wśród jej znajomych. Przyzna, że spodziewałem się zupełnie czegoś innego po "Nic nie oprze się nocy": portretu młodej i wrażliwej dziewczyny wchodzącej w prawdziwe życie, a otrzymałem miejscami wlokącą się sagę rodzinną z dosyć powierzchowną psychologią. Rozwleczona na wiele lat jest bardziej kroniką, niż studium popadania w szaleństwo. Autorka nagromadziła na kartach książki sporo ponurych faktów, lecz pisze o nich językiem beznadziejnym, przeplatając to co straszne z wyszczególnianiem wyjazdów, miejsc, nazw miast, przyrządzanych potraw, wyliczania...

Ula | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Świetnie napisana książka o trudnych relacjach w rodzinie, dziedziczeniu traumy i o tym, jak żyć bez wiedzy, jak było naprawdę. Ja po lekturze tej książki zostałam z pytaniem, które pojawia się i cichnie we mnie od jakiegoś czasu: Na ile potrafimy i możemy być szczerzy ze sobą w gronie najbliższej rodziny? Czy rodzina, z którą jesteśmy związani więzami krwi, może usłyszeć o naszych największych udrękach, skoro powstały one właśnie w rodzinnym domu? Jak wyglądałyby relacje rodzinne, gdyby prawda każdego jej członka została wypowiedziana na głos? O co spytałabym najbliższych członków mojej rodziny, gdybym nie bała się, że poruszę lawinę, która pogrzebie wszystko pod sobą?

emii13 | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Mimo, że temat nie jest prosty i łatwy książkę czyta się dobrze. Były fragmenty wg mnie zbędne jednak to tylko rzecz gustu. Absolutnie konstrukcja na tym nie ucierpiała, całość prezentuje się bardzo dobrze. Polecam osobom lubiącym psychologię, rozważania i dużo przestrzeni do refleksji.

Mary | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Niesamowita książka. Nigdy nawet nie wyobrażałam sobie, co muszą przeżywać dzieci osób chorych psychicznie. To odpowiedzialność na całe życie, piętno które zostanie już na zawsze. Zazdroszczę autorce tak silnej psychiki i odwagi, by opublikować tą książkę.