Dom

Toni Morrison Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Home
Data 1. wydania:
2012-05-08
Jolanta Kozak
Świat Książki
Nobel nagroda Nobla literatura amerykańska wojna w Korei wojna alkohol rasizm USA wina
Home
literatura piękna
Jolanta Kozak
Mistrzowie Prozy

Mocna, wspaniała, poetycka książka. Myślę, że byłaby świetną inspiracją na dobry film. Bardzo, bardzo polecam.

Fabuła książki trąci od samego początku prostotą i sztampowością. Segregacja rasowa, pokrzywdzeni przez los ludzie w "najlepszym kraju na świecie", w powojennej rzeczywistości, także tej po wojnie koreańskiej (która dla Polaków jest mało znana i istotna).
Ale... książka ma piękne opisy. Zwłaszcza jej druga połowa jest pod tym względem urzekająca. I dla tych opisów warto...

Znowu: mocna, prawdziwa i piękna! Uwielbiam to jak Toni Morrison tworzyła swoich bohaterów i portretowała Amerykę. Mamy tu demony wojny, nielegalne eksperymenty medyczne, wątek seksualnego wykorzystywania dzieci ale i piękną bratersko-siostrzaną miłość i mądrość kobiet "które już wszystko widziały". Dla mnie rewelacja! Uwielbiam!

140 stron to zdecydowanie za mało, żeby wszystkie wątki mogły w pełni wybrzmieć. Jednak nie można Morrison odmówić ogromnych umiejętności w opowiadaniu historii. Szczególnie tak brutalnej historii, w tak poetycki sposób.

Dramat w pigułce. Niewielka opowieść, można nawet powiedzieć opowiadanie, a niosąca w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Trauma po uczestnictwie w wojnie gdzie nasz bohater popełniał czyny, których w "normalnym" życiu na pewno by się nie dopuścił. Gdzie z bliska patrzył na śmierć przyjaciół i niewiele mógł pomóc. To straszne przeżycia i na każdym odciskają piętno. Na...

Ważny temat, trochę toporny styl. Może zagubiony w tłumaczeniu.

Zaledwie 140 stronicowy "Dom" Toni Morrison, czyli właściwie nieco dłuższe opowiadanie, jest książką poruszającą. Noblistka kolejny raz pokazuje czarne oblicze Ameryki, czarne bardziej ze względu na zło panoszące się na amerykańskiej prowincji, niż na czarnoskórych bohaterów "Domu".

Morrison nie unika ukazywania przemocy, ale też nim nie epatuje. Wiele z poruszanych...

To moje pierwsze spotkanie z prozą Toni Morrison. Do niedawna nawet nie słyszałam o tej pisarce, nie mówiąc już o tym, że to laureatka Nagrody Nobla. Teraz jednak mam w planie kilka jej powieści, a na dobry początek cieniutka powiastka "Dom".
To dobrze opowiedziana historia weterana wojny koreańskiej, który zmaga się z traumą po uczestnictwie w wojnie koreańskiej. Znamy to...

Po raz kolejny zadziwia mnie, jak silne emocje potrafi wywołać Toni Morrison, używając wyłącznie słowa – a słowo, które wychodzi spod jej pióra wstrząsa bardziej niż najbrutalniejszy obraz, najprzenikliwszy dźwięk, najdotkliwszy chłód czy najboleśniejszy cios. Nie wiem, czy autorka ma sobie równych pod względem prowokowania gwałtownych reakcji u czytelnika bez uciekania się...

Książkę kupiłem za 4.99 w Biedronce. Żeby być dokładnym, książkę noblistki kupiłem za 4.99 w Biedronce. Jest to opowieść o powojennej traumie, poszukiwaniu domu i odkupienia. Bardzo dobrze napisana, klimatyczna książka. Cieszę się, że wpadła mi w oko.

Dyskusje

• Literatura amerykańska