Przebudzenia doktora Sørena

Wydawnictwo: Novae Res
joly_fh

Od śmierci Glibannèna i wejścia na tron Nort księcia-detektywa Linnamèna minęły już trzy lata, lecz pamięć o tyranie nadal kładzie się cieniem na panowaniu młodego króla. Na kilka dni przed Świętem Zimowego Przesilenia nadworny lekarz, półwampir doktor Søren, trafia na ulotny trop spiskowców planujących zamach na życie władcy. Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika mistrz ceremonii, a w pałacu pojawia się niezidentyfikowany wilkołak, król staje przed koniecznością rozwiązania nie jednej, lecz kilku zagadek.

Przebudzenia doktora Sørena to kryminalna powieść fantasy, której główni bohaterowie muszą dokonać rozrachunku z własną przeszłością oraz mrocznymi tajemnicami.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2013

źródło okładki: www.zaczytani.pl

agatrzes | 2013-12-04

„Przebudzenia doktora Sorena” to debiut literacki Magdaleny Kempnej. Powieść zajęła I miejsce w II edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby Książki.

Autorka zabiera czytelnika w fantastyczną podróż, do świata przypominającego średniowiecze, gdzie absolutną władzę dzierży król, a pochodzenie wyznacza kierunek życiowej drogi. Powołała do życia wampiry i wilkołaki, których społeczeństwo klasyfikowało jako „Innych”. Obdarzyła ich nadprzyrodzonymi zdolnościami, dzięki którym mogą wchodzić na niedostępne zwykłym śmiertelnikom struktury świadomości i nieświadomości czerpiąc z nich nie tylko informacje.

Lekki styl autorki, plastyczne opisy i konstrukcja fabuły sprawia, że od książki trudno się oderwać. Zaczyna się niewinnie i czytelnik nawet nie zauważa, kiedy wpada w wir wydarzeń prowadzących do zaskakującego zakończenia. Bohaterowie bardzo sprytnie...

Zoltar | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Po raz kolejny muszę stwierdzić, że niestety nie mam cierpliwości do kryminałów. Nawet wtedy, gdy jest to książka fantasy, obfitująca we wszelakie atrybuty literatury fantastycznej.

Sama fabuła nie jest zła. Nie przeszkadza również przemieszanie pseudo-średniowiecza z czasami nowożytnymi. Dzięki temu zabiegowi "Przebudzenia" zyskują specyficzny klimat urban fantasy, który mi osobiście przypadł do gustu.

Zgubiłem się jednakże w nadmiarze faktów, nazwisk i wydarzeń. Ostrożne wprowadzenie czytelnika w prezentowany świat to bardzo ważna umiejętność, której debiutująca autorka nie musi koniecznie mieć opanowanej do perfekcji. W tym konkretnym przypadku bardzo by się jednak przydała.

Alicya Oss | 2014-11-14

Literacki debiut roku wydawnictwa Novae Res. Po tym co nam na DKK ostatnio zafundowano, to zbladłam, gdy zobaczyłam słowo „debiut” i to polski. Na szczęście panika nie była wskazana i tym razem nie trzeba było wydłubywać sobie oczu. Chociaż przyznam się bez bicia, że lektura nie wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Tytuł i okładka sugerują jakąś mroczną historię, całkiem porządnie podszytą grozą. Obawiałam się, że gdy zacznę czytać, to obgryzę paznokcie tak, że zostaną mi tylko kikuty z palców. Zamiast tego w moje ręce trafiło przyjemne kryminalne, nawet trochę baśniowe fantasy. Gdybym napisała, że „pogodne” byłoby to zapewne nadużycie, bo jednak jest mroczny spisek, zatęchłe lochy, trumny, morderstwa, nadużycia i gwałty. Jednak autorka w opisach jest bardzo łagodna. Najmocniejsza i najokrutniejsza scena to ta, w której szlachtowane są konie.

A czym Kempna zaskarbiła sobie serducha naszej grupy? Przede wszystkim niesztampowym podejściem do Innych. Nie epatuje aberracjami na prawo...

Marta | 2013-11-28
Przeczytana: listopad 2013

“Przebudzenia doktora Sørena” to nagrodzony I miejscem “Literacki Debiut Roku 2013″ Wydawnictwa Novae Res. Magdalena Kempna “popełniła” powieść fantasy, dodając do niej znaczące elementy kryminału. Pokusiła się przy tym na stworzenie Świata, w którym Inni współistnieją ze zwykłymi ludźmi – czasem nawet “łączą się”, co daje nowe życie podobnym im, posiadającym cechy jednych i drugich, jednostkom.

Główna akcja dzieje się w pałacu w Nort, gdzie władzę sprawuje król Linnamèn – niezwykle inteligentny, o dużej tolerancji i empatii człowiek, którego wielką pasją jest… rozwiązywanie kryminalnych zagadek. A przynajmniej było tak jeszcze za czasów sprzed jego koronacji, gdy mógł się nimi zajmować. Ale, ale – nic straconego! W pałacu zaczynają się dziać rzeczy, których jak najszybsze wyjaśnienie wymagane jest w obliczu niebezpieczeństwa, które grozi nortańskiemu królowi. Co więcej, owe zagrożenie ma niemały związek z przeszłością, z tajemnicami, które dotyczą nieżyjących już członków rodziny...

Alex | 2013-12-10
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Spisek z gruntu jest tajemniczy, rzadko o jego istnieniu wie ktokolwiek więcej niż ten lub ci, którzy go przygotowują. Dopiero gdy dochodzi do skutku dowiaduje się o nim szerokie grono, jednak jest już najczęściej za późno by zapobiec jego skutkom. Spiskowcy działają ostrożnie, nie rzucają się w oczy, wprost przeciwnie - starają się pozostać w cieniu, ich sukces zależy od tego czy sekret zostanie utrzymany. Dzięki temu zapobiec temu, co z sobą niesie jest niezwykle trudno, czasem pomaga przypadek, a czasem coś, czego nikt nie bierze pod uwagę ...

Dwór królewski w Nort nie jest oazą spokoju, przypomina raczej gwarny ul, a i nie brak w nim ostro żądlących mieszkańców, paru trutni również się znajdzie. Wszystko jednak obraca się wokół osoby króla i to na nim skupia się uwaga, szczególnie gdy jest całkowicie inny od swego poprzednika. Linnamena oprócz obowiązków władcy zaprząta również niedawna przeszłość - własna i brata. Jeszcze kilka lat wcześniej całkiem inna życiowa rola rysowała...

Querida | 2014-01-02
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Bardzo zgrabna i wciągająca opowieść fantasy, świetna narracja, pomysł z Innymi podobał mi się najbardziej. Jednakże przeszkadzało mi w opisach bardzo współczesne podejście do wielu sytuacji i przeplatanie wśród hierarchi średniowiecza bardzo współczesnych opisów. Niby średniowiecze, ale momentami wiek dziewiętnasty, a czasami nawet dwudziesty, ( akta medyczne, zdjęcia w aktach, dotacje, badania naukowe, komisje medyczne, procedury, medycyna z podziałem na specjalizację, recepty, wakacje nad morzem, dworce kolejowe, szampan, kryminalistyka, dziennikarze, a obok powozy, stroje kostiumowe…. krużganki i generalne wrażenie średniowiecza.Takie podejście autorki dość swobodne w rezultacie zakłócało mi umiejscowienie w konkretnej epoce całej historii…, ze szkodą dla naprawdę ciekawego pomysłu, trochę poplątanie z pomieszaniem… Czy jest to fantasy, czy UF? Trudno się zdecydować, ale przeszkadzało mi to.

Karolina | 2017-05-18
Przeczytana: 17 maja 2017

Dla mnie jako fanki fantastyki, taka książka to perełka. Kryminał w świecie fantasy !! Są wampiry i wilkołaki ( co prawda w roli głównej , tylko po jednym z gatunku ) . Książka jest idealna dla fanów gatunku , którzy między jedną a drugą grubą i poważną fantasy , chcą przegryźć coś lekkiego bez wychodzenia z krainy wyobraźni. U mnie wchodzi na półkę ulubionych <3

eR_ | 2013-11-26

Półwampir-lekarz,wiłkołaki,sprawy kryminalne,mroczne tajemnice i próby obalenia króla.

Ivka | 2015-11-28
Przeczytana: 04 stycznia 2014

AlexDelaware | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Bardzo udany debiut literacki Magdaleny Kempnej. Polecam!