Strażnik Podłego Miasta

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Wydawnictwo: Bukowy Las
Low Town
dasio72

Pośród zapomnianych zaułków i noclegowni kryjących się w cieniu miasta Rigus, najwspanialszej metropolii Trzynastu Ziem, leży Podłe Miasto. To nieprzyjemne miejsce, a jego obrońcą jest nieprzyjemny człowiek, znany na ulicy jako Opiekun. Skompromitowany agent wywiadu. Zapomniany bohater wojenny. Niezależny handlarz narkotyków. Po popadnięciu w niełaskę przed pięcioma laty, wszedł na drogę przestępstwa, uzależniając się od prymitywnej przemocy i wyrafinowanych narkotyków. Każdy dzień wypełniony jest poszukiwaniem nowych źródeł zysków i walką w obronie terytorium przed konkurencją ze strony drobnych szumowin, zorganizowanej przestępczości i stróżów prawa. Tym życiem bezprawia wstrząsa znalezienie zwłok zamordowanej dziewczynki, sprawiając, że Opiekun ponownie musi stawić czoło życiu, które pozostawił za sobą. Jako były agent Czarnego Domu – tajnej policji – doskonale wie, że morderstwo w Podłym Mieście jest zdarzeniem na porządku dziennym, zbrodnią, w sprawie której nie prowadzi się śledztwa. By chronić swój dom, Opiekun wyruszy śladem przemocy i plotek prowadzących go od obskurnych zaułków ku ogrodzonym siedzibom możnych i potężnych osób. Rozpocznie niebezpieczną podwójną grę z szefami przestępczego podziemia i psychotycznym szefem Czarnego Domu, lecz prawda jest bardziej posępna, niż mu się wydaje. W Podłym Mieście nie można ufać nikomu.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: www.bukowylas.pl

xendo | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

Przerost formy nad treścią. Nie wiem skąd te zachwyty?

Steallay | 2019-01-19

Ocena zawyżona, ale nie dla mnie
Historia oryginalna i choć niewiele czytam fantasy(kryminał) to ta książka pokazała potencjał tego duetu.
Do samego końca nie wiedziałem kto co, a podczas podróży świat zaskakiwał swoją historią i kompatybilnością

Portafortunas | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

BetweenBooks | 2017-01-20

Magia, tajemnice, intrygi, wartka akcja, ciekawa fabuła błyskotliwe dialogi i bardzo tajemniczy główny bohater – to funduje nam Daniel Polansky. Z tych składników stworzył on wyśmienite danie, a jest nim „Strażnik Podłego Miasta”. Ze strony na stronę dodawałam kolejne pytania na moją listę. Kim jest Opiekun? Jak się nim stał? Kto jest zamieszany w śmierć dziewczynki? Na niektóre pytania dostałam odpowiedzi, a niektóre pozostały bez i czekają na dalszy ciąg opowieści o Opiekunie i Podłym Mieście.

„- Przeżyłeś to? Za pierwszym razem.
- Zmarłem. A nie widać?”

Jest to książka wywodząca się z matki Fantastyki i ojca Kryminału, przy czym bardzo uwydatniają się cechy babci Sensacji. Czyli jest to po prostu istna mieszanka gatunków. To co wyróżnia tą książkę od innych jest wykreowany świat i niepowtarzalny klimat. Powieść wręcz ocieka mrokiem, tajemnicą, magią i zbrodnią. Widać, że autor bardzo się przyłożył do opisana świata w którym żyje Opiekun i wyszło mu to bardzo dobrze. Podczas...

Shimik | 2016-05-11

Podłe miasto jest rzeczywiście podłe, na szczęście ma swojego strażnika. Jest on dość szemraną postacią, w końcu świat narkotyków i nizin społecznych to jego życie. Morderstwa dzieci zmieniają trochę sytuację, dalej robi to co robił, ale zaczyna też szukać sprawcy morderstw. Taki jest bohater tej książki. Można to przeczytać i będzie ciekawie (przynajmniej momentami). Mi się nawet podobało, tylko nie było tu czegoś takiego co by spowodowało, że powiedziałbym "dobra książka". Moim zdaniem jest to średnia książka, nie można się po niej wiele spodziewać, bo się tego nie dostanie.

Marcus | 2016-02-27

Książka jest udanym połączeniem fantasy i kryminału. Pisarz w Polsce jest mało znany. A szkoda - pisarstwo D. Polansky'ego stoi na wysokim poziomie. Autor potrafił napisać błyskotliwe dialogi pomiędzy bohaterami (zwłaszcza pomiędzy głównym bohaterem a szefem syndykatu heretyków). Bohaterzy zgrabnie docinają sobie podczas konwersacji. Nawet starzy wyjadacze, co to już nie takie książki z gatunku fantasy przeczytali, powinni być zadowoleni. Nie ma sensu na siłę się czepiać - polecam.

amra_LemurianScrolls | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Zwykły, typowy, zbudowany na sprawdzonych schematach kryminał osadzony w świecie z elementami fantasy. Poprawnie napisany "zabijacz czasu".

| 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Zbrodnie, narkotyki, prostytutki i.. magia.

Książka była strzałem w ciemno. Zaciekawił mnie powyższy zapis, który znajdziemy pod tytułem. Strzał okazał się być celny.
Książka zachwyciła mnie przede wszystkim klimatem. Nie jest to wiek XXI. Cofamy się około dwóch wieków wstecz. Obserwujemy sytuację miasta, jego mieszkańców.
Akcja rozwija się z czasem, na początku zdaje się, że właściwa osoba została znaleziona i sprawiedliwość za zamordowanie dziewczynki została wymierzona, ale to tylko początek. Morderca dopiero zaczyna swoje żniwa.
Szczególnie polecam osobom lubującym się w mrocznym fantasy.
Ogromnym plusem była większa czcionka. :>

Dominika Kowalska | 2015-05-13
Przeczytana: maj 2015

Książka podarowana mi przez bliską mi osobę...
dostałam ją po poczytania w pociągu gdy wracałam na weekend do domu. Od pierwszych stron mi się spodobała. I styl pisania, opisy, główny bohater, jego perypetie... fabuła bardzo dobra, wciągająca. Zakończenie szokujące! Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy ani przez sekundę. Polecam serdecznie. Osobiście zaliczam tą książkę do najlepszych książek fantasy/horror jakie przeczytałam do tej pory.

Dariusz Buzowski | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Dobra książka na nudne wieczory. Bez większych wymagań jest dobra zabawa, dlatego mocne siedem gwiazdek.