Egipcjanin Sinuhe

Okładka książki Egipcjanin Sinuhe
Mika Waltari Wydawnictwo: Czytelnik powieść historyczna
743 str. 12 godz. 23 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Sinuhe Egyptiläinen
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
743
Czas czytania
12 godz. 23 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zygmunt Łanowski
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
85

Na półkach: , ,

Książki dają nieskończenie wiele możliwości interpretowania opisanych w nich wydarzeń. Będąc czytelnikiem sam kreuję rzeczywistość, a siłą sprawczą tego procesu jest moja nieokiełznana wyobraźnia. Barwny język przedstawiony w książce Miki Waltariego „Egipcjanin Sinuhe” dał ogromne możliwości do tworzenia obrazów sprzed wielu tysięcy lat, a ponadto pozwalał na zestawianie- niczym elementy kolorowej układanki- wydarzeń ze starożytnego Egiptu do czasów nam współczesnych.

Na samym początku chciałbym jednak skupić się na języku i wspaniałym przekładzie. Czytając tę książkę miałem przed oczami każdy szczegół, autor nie tyle opisywał, co malował kolejne pejzaże związane z czasami, które dotąd- z historycznego punktu widzenia- nie interesowały mnie zupełnie. Ale aby i aspekt historyczny mógł zaistnieć zastosowałem pewien klucz. Mianowicie okrucieństwa współczesności zestawiłem z opisem zdarzeń „Egipcjanina Sinuhe”. I co mi wyszło?

Wojny domowe, nieposkromione ambicje terytorialne władców, trudność w oddzielaniu sfery sacrum od profanum, ludzie wykorzystywani do ciężkiej pracy w imię idei, która służy tylko nielicznym, a przede wszystkim nieliczenie się z dobrem drugiego człowieka. Brzmi znajomo? Czy taka nie była rzeczywistość choćby Związku Radzieckiego? Czy konflikty o podłożu religijnym nie mają obecnie miejsca na Bliskim Wschodzie czy np. w Irlandii Północnej? Zresztą religia i to do czego prowadzi jej pojmowanie przez fanatyków oraz przekazywanie tej „zatrutej strzały” podatnemu na sugestię ludowi stanowi bardzo mocny punkt powieści. Czy świat aż tak bardzo zmienił się na przestrzeni wieków od ery faraonów do czasów Baracka Obamy (wiem, wiem, to niezbyt dobry przykład, on akurat otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za… każdy niech sobie sam wpisze za co)?

Waltari udowadnia, że gdyby zmienić dekoracje i napisać podobną książkę o lekarzu żyjącym w dziejach nam współczesnych, to swoją wymową niczym ona by się nie różniła od „Egipcjanina Sinuhe”. Jednakże w związku z tym, że autor podjął niełatwy temat starożytnego Egiptu, to ta książka różni się od wielu innych. Zdecydowanie na korzyść. Podobny pomysł zastosował jeszcze przed fińskim pisarzem Bolesław Prus ze swoim „Faraonem”.

Dodam, że ja nie będąc zainteresowanym wątkami militarnymi z lubością starałem się dopasowywać przedstawiane w książce ludy do narodów i nacji znanych nam współcześnie. Każdemu zainteresowanemu podobną zabawą książkę Waltariego polecam w dwójnasób.

„Egipcjanin Sinuhe” to także świetnie nakreślone postaci. Tytułowy bohater to lekarz, humanista, ale także i mężczyzna pełen namiętności. Jego nieodłączny towarzysz Kaptah to archetyp kapitalisty pomnażającego majątek, ale ja skupiłem się na postaciach kobiecych. Bo też podobnie jak dążenie do władzy tak i ludzkie namiętności związane z relacjami damsko- męskimi były silne zarówno w starożytnym Egipcie jak i dziś. Wspaniale opisana została postać pięknej Nefernefernefer, modliszki potrafiącej bezwzględnie wykorzystać słabość każdego mężczyzny. W książce odnajdziemy również inne kobiety: uduchowioną kapłankę, matkę, służącą, czy przyjaciółkę, co pozwala nam stwierdzić jedno. Ludzie są różni, i na swej drodze odnajdziemy zarówno tych dobrych jak i tych złych. Ważne jednak, aby z każdego takiego spotkania wyciągać odpowiednie wnioski. Jeśli będzie inaczej, wówczas pełne nieprzyjemnego zapachu Królestwo Śmierci czeka…

Książki dają nieskończenie wiele możliwości interpretowania opisanych w nich wydarzeń. Będąc czytelnikiem sam kreuję rzeczywistość, a siłą sprawczą tego procesu jest moja nieokiełznana wyobraźnia. Barwny język przedstawiony w książce Miki Waltariego „Egipcjanin Sinuhe” dał ogromne możliwości do tworzenia obrazów sprzed wielu tysięcy lat, a ponadto pozwalał na zestawianie-...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 995
  • Chcę przeczytać
    2 542
  • Posiadam
    903
  • Ulubione
    316
  • Teraz czytam
    122
  • Powieść historyczna
    42
  • Historyczne
    37
  • Chcę w prezencie
    34
  • Historia
    27
  • 2023
    25

Cytaty

Więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także