Jakie piękne samobójstwo

Okładka książki Jakie piękne samobójstwo
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fabryka Faktu
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2014-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-21
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375741056

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O potrzebie zadawania trudnych pytań



65 63 61

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1151 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
207
147

Na półkach:

Ziemkiewicz bywa uważany za konserwatystę, oszołoma, prawicowca itd.
Może i tym wszystkim co powyżej napisałem jest, ale książkę napisał dobrą, ba nawet bardzo dobrą!.

Napisał o sprawach o których się dyskutować już nie powinno, bo przecież salony zarówno krajowe jak i międzynarodowe odpowiednią wersję dla ludu przedstawiły. Jak mawiał klasyk kłamstwo powtórzone po wielokroć staje się prawdą. Tak też stało się z naszym myśleniem o szansach, zagrożeniach i roli Polski w II wojnie.

Nie, nie byliśmy potęga ani militarną ani ekonomiczną ani tym bardziej dyplomatyczną i polityczną mimo tego jak sami się postrzegaliśmy.
Nie mieliśmy wirtuozów polityki i mężów stanu. Jakimi sami widzieli się nasi przywódcy.
"Cesarz Napoleon, który się na tym niewątpliwie znał, mówił, że więcej jest warta armia baranów dowodzonych przez lwa niż armia lwów dowodzona przez barana. Jakkolwiek boleśnie to brzmi w wielkiej wojnie wystąpiliśmy własnie jako lwy dowodzone przez baranów"

Przywódcy nasi nie mieli dalekosiężnych wizji, nie mieli nawet krótkowzrocznych. Niestety dla nich, i całego narodu i kraju.
To co widzieli przywódcy zachodni, nam nie mieściło się w głowach (pisząc nam mam na myśli elity władzy). Nic dziwnego, że nas wykorzystali jako "mięso armatnie" i to na nasze własne życzenie.

Przez lata nikt (lub prawie nikt) nie odważył się kwestionować męstwa i odwagi poległych oraz chwały władz, które im ginąc nakazały.
Ziemkiewicz nie ujmuje niczego z męstwa tych pierwszych, z trudu ich walki i straty przelanej krwi.
Nie zgadza się jednak z tym drugim. W czym moim zdaniem ma 100% rację.

Rząd nasz zrobił to co mógł najgorszego sprzymierzając się ze stroną od której faktycznie pomocy nie mógł otrzymać, a walcząc z kim z kim wygrać nie mógł. Klasyczne samobójstwo. Śmierć i zagłada na własne życzenie. Co bardziej boli zagłada najbardziej wartościowego kwiatu naszego narodu.

Czy sprzymierzenie się z Hitlerem przeciwko Rosji dałoby lepsze rezultaty? Nie wiadomo a gdybać nie ma co. Ale nie podjęcie tego kroku w sposób oczywisty było zepchnięciem nas w otchłań przepaści. Wpadliśmy w tę przepaść brawurowo dając się podpuścić do skoku państwom zachodu.

Ale Polak jest waleczny, ma odwagę i co ważniejsze honor. Tak, dla honoru warto ginąć, bo to piękna śmierć i wartościowa.
Taką to wartościową śmiercią zginęło ponad 200 tys. ludzi w Powstaniu Warszawskim, które zdaniem autora ( i moim także) nie było jedną z piękniejszych kart naszej historii. Było i jest jedną z najgorszych, najtragiczniejszych jej kart. A osobom odpowiedzialnym za wybuch Powstania należy się historyczne potępienie a nie gloryfikacja w historycznych podręcznikach.

Ale taka nasza natura, że im więcej wycierpimy, im więcej stracimy to tym bardziej się nad tym rozżalamy, szukamy usprawiedliwienia i chcemy by inni tę naszą stratę podziwiali, chwalili.
Głupota ale chyba nasza narodowa od pokoleń. Bo przecież powstania (Styczniowe, Listopadowe) ach jakie chwalebne powiadają rodacy. Warszawskie jest niemal świętością.
Żadnej lekcji i nauczki. Ginąc dla idei jest marnotrastwem życia.
Koniec kropka. Inne narody o tym wiedzą, Polacy nie.
Niestety jestem przekonany o tym, że słowa Ziemkiewicza za 50 lat będą tak samo aktualne jak dzisiaj. Obym się mylił. Czego i sobie i nam wszystkim życzę. Bo kto się nie uczy na przeszłości ten nie może wygrać przyszłości. Ot kropka.

Ziemkiewicz bywa uważany za konserwatystę, oszołoma, prawicowca itd.
Może i tym wszystkim co powyżej napisałem jest, ale książkę napisał dobrą, ba nawet bardzo dobrą!.

Napisał o sprawach o których się dyskutować już nie powinno, bo przecież salony zarówno krajowe jak i międzynarodowe odpowiednią wersję dla ludu przedstawiły. Jak mawiał klasyk kłamstwo powtórzone po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 422
  • Chcę przeczytać
    963
  • Posiadam
    413
  • Teraz czytam
    54
  • Historia
    46
  • Ulubione
    34
  • Publicystyka
    14
  • Historyczne
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    8

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także