Jakie piękne samobójstwo

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Seria:
- Fabryka Faktu
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Data wydania:
- 2014-05-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-05-21
- Liczba stron:
- 396
- Czas czytania
- 6 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375741056
Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?
Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski.
Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło się przeciw nam.
Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata.
Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
O potrzebie zadawania trudnych pytań
Wojna przyniosła nam zagładę, bo byliśmy w niej, jak piszę, cytując Napoleona, armią lwów pod dowództwem baranów. Przystąpiliśmy do niej w imię interesów cudzych i pozbawieni politycznego przywództwa z prawdziwego zdarzenia, praktycznie cały czas tylko cudzym interesom służyliśmy. Roman Dmowski pisał o naszych powstaniach wieku XIX, że nauczyły one Zachód widzieć w Polakach „bezmózgową hołotę”, którą łatwo podpuścić do działań nieleżących w polskim interesie albo wręcz z nim sprzecznych. Niestety, to, co stało się kilka miesięcy po jego śmierci, było apokaliptycznym potwierdzeniem tej diagnozy.
Powyższy cytat to wypowiedź Rafała Ziemkiewicza sformułowana podczas jednego z wywiadów. Autor odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, dlaczego w podtytule oraz w swojej najnowszej książce stawia kontrowersyjną, a dla wielu zapewne także obrazoburczą tezę, iż Polacy walczyli o swoje zniewolenie. Właśnie z tak niewygodną, by nie rzec wywrotową tezą, konfrontuje pisarz czytelnika w publikacji „Jakie piękne samobójstwo”. Rafał Ziemkiewicz, znany ze swego nonkonformizmu autor felietonów i książek publicystycznych, ale także opowiadań i powieści, udowadnia swoją najnowszą książką, że nie da się go zaszufladkować powyższym opisem. „Jakie piękne samobójstwo” to nowy etap w twórczości Ziemkiewicza. To efekt pisarskiego dojrzewania autora przez minione dziesięć lat. To wreszcie pogłębiona interpretacja i rzetelna analiza powodów, które sprawiły, iż na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo i poświęcenie w ostatecznym rozrachunku zwracało się przeciwko nam.
Ziemkiewicz nawiązuje w swojej publikacji do tematyki poruszanej już na polskim rynku wydawniczym przez Piotra Zychowicza, autora „Paktu Ribbentrop-Beck” oraz „Obłędu ’44”. Jednak przewaga książki Rafała A. Ziemkiewicza wydaje się sprowadzać do jej „lekkości” (nieprzypadkowo nie ma w tej pozycji przypisów),przystępności i atrakcyjności nie tylko dla historyków, ale dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski w XX wieku, a raczej ich niepoprawną politycznie interpretacją. Sam autor powiedział, że poleca swoją książkę szczególnie tym, których interesuje odpowiedź na pytanie: co to znaczy, że jesteśmy Polakami i co z tym faktem zrobić?
Faktycznie, Ziemkiewicz w błyskotliwy i zajmujący sposób opowiada o wojennej zagładzie, która spotkała Polskę krótko po odzyskaniu niepodległości. Szczegółowo analizuje błędy i porażki, o których – można odnieść wrażenie – nie przystoi mówić otwarcie w przestrzeni publicznej. Bezlitośnie rozprawia się z utrwalonymi w społeczeństwie stereotypami dotyczącymi naszych dziejów. Rozlicza się z europejską polityką historyczną, z historycznymi narracjami tworzonymi na Wschodzie i na Zachodzie oraz z tym wszystkim, co z niniejszych narracji wynika. Pisze, choćby o sarmatyzmie i demokracji szlacheckiej, tak, jak nigdzie dotąd. Odmitologizowuje i odczarowuje to, czym szkolna edukacja karmiła nas przez lata.
„Jakie piękne samobójstwo” ujmuje czytelnika znakomitą umiejętnością syntezy skomplikowanego i obszernego materiału oraz nietuzinkową interpretacją licznych faktów, wypowiedzi, statystyk i liczb. Co istotne, Ziemkiewicz nie odbiera profesji historykom, którym sam przecież nie jest. Nie odkrywa w swojej książce faktów historycznych i nie koncentruje się na szczegółach. Czyni za to coś zupełnie innego. Ukazuje skomplikowany proces dziejowy; wojenną zagładę, do której, w przekonaniu autora, sami po części się przyczyniliśmy sumą błędnych decyzji, niewyciąganiem wniosków z kolejnych porażek i roztrwanianiem sukcesów. „Jakie piękne samobójstwo” to lektura, w której czytelnik bez trudu dostrzeże ogrom pracy włożonej przez autora. I nawet jeśli nie zgadzamy się w poszczególnych kwestiach z Ziemkiewiczem, trudno odmówić mu rzetelności i faktograficznej staranności w dowodzeniu zasadniczej tezy o samobójstwie Polski dokonanym w interesie Anglii, Francji, Sowietów i USA. Publicysta i pisarz swoją najnowszą książką wsadza kij w mrowisko. Prowokuje. Naraża się, zapewne świadomie, na zarzuty o brak patriotyzmu czy kalanie własnego gniazda. Ale właśnie odwaga stawiania niewygodnych pytań wydaje się największą wartością twórczości Ziemkiewicza. „Jakie piękne samobójstwo” to idealna pozycja do rozpoczęcia w przestrzeni publicznej dyskusji na temat naszej historii i błędów przeszłości. Bo jak pisze autor: By poprawić współczesność, trzeba przemyśleć raz jeszcze przeszłość.
Ewelina Tondys
Oceny
Książka na półkach
- 1 390
- 955
- 418
- 53
- 46
- 34
- 12
- 11
- 9
- 8
OPINIE i DYSKUSJE
Niezwykle ważna i pełna cennych wniosków książka. Aż dziw, że nie jest to lektura obowiązkowa na lekcjach historii w szkołach średnich. Ale jak to niszczyć martyrologiczne męczeństwo Polski uciśnionej?! Prawda bywa łatwa w sformułowaniu, ale trudna do przyjęcia, Polskę zgubili Polacy i o tym pisze Autor. Gorzko, ale celnie.
Niezwykle ważna i pełna cennych wniosków książka. Aż dziw, że nie jest to lektura obowiązkowa na lekcjach historii w szkołach średnich. Ale jak to niszczyć martyrologiczne męczeństwo Polski uciśnionej?! Prawda bywa łatwa w sformułowaniu, ale trudna do przyjęcia, Polskę zgubili Polacy i o tym pisze Autor. Gorzko, ale celnie.
Pokaż mimo toRafał Ziemkiewicz to mój ulubiony polski publicysta. Jak tylko wrzuca nowe filmiki na YouTube, które są felietonami lub komentują jakieś aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie, to natychmiast je oglądam i rzucam wszystkie czynności w kąt. Godny podziwu i szacunku obserwator rzeczywistości. Czasami coś śmiesznego powie, czasami nas czegoś nauczy i tak dalej. Ale wróćmy do tematyki książki - powieść publicystyczna pokazuje nam prawdę odnośnie zamachu w Gibraltarze w 1944 na generała Władysława Sikorskiego, na temat ogromnego fałszu dotyczącego dobrego i niezależnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i całego okresu komunistycznego, który zamierzali wprowadzić jeszcze za ich życia Adolf Hitler czy Józef Stalin. Bo Ci źli ludzie są nie tylko ojcami II wojny światowej, ale i przyczynili się później do powstania propagandowego systemu w niektórych krajach, jakim był komunizm. Gorąco polecam.
Rafał Ziemkiewicz to mój ulubiony polski publicysta. Jak tylko wrzuca nowe filmiki na YouTube, które są felietonami lub komentują jakieś aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie, to natychmiast je oglądam i rzucam wszystkie czynności w kąt. Godny podziwu i szacunku obserwator rzeczywistości. Czasami coś śmiesznego powie, czasami nas czegoś nauczy i tak dalej. Ale wróćmy do...
więcej Pokaż mimo toPublicystyczne rozliczenie z polską polityką zagraniczną lat trzydziestych. Co prawda autor nie jest zawodowym historykiem, ale jak sam zaznacza przeczesał możliwe źródła, zanim zabrał się za pisane książki. Polacy mają problem z sanacją w każdym wymiarze, ponieważ nigdy ten okres nie został należycie rozliczony. Na przeszkodzie stanął swoisty kult J. Piłsudskiego, a krytyczna analiza jego rządów z lat 1926-35 i oczywiście jego dziedziców z lat 1935-39 położyłaby się cieniem na Naczelniku. Większość historyków i polityków za to serwuje nam zmitologizowany obraz Piłsudskiego.
Autor w klarowny sposób analizuje i przedstawia kardynalne błędy sanacyjnej polityki, które doprowadziły nas do katastrofy września '39r.
Publicystyczne rozliczenie z polską polityką zagraniczną lat trzydziestych. Co prawda autor nie jest zawodowym historykiem, ale jak sam zaznacza przeczesał możliwe źródła, zanim zabrał się za pisane książki. Polacy mają problem z sanacją w każdym wymiarze, ponieważ nigdy ten okres nie został należycie rozliczony. Na przeszkodzie stanął swoisty kult J. Piłsudskiego, a...
więcej Pokaż mimo toObowiązkowa pozycja dla osób interesujących się tematyką dziejów Polski, szczególnie XX wieku podanej z innej perspektywy i wyciąganiem odmiennych, od ogólnie przyjętych wniosków.
Przeraża mnie analogia do dzisiejszych czasów
Obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się tematyką dziejów Polski, szczególnie XX wieku podanej z innej perspektywy i wyciąganiem odmiennych, od ogólnie przyjętych wniosków.
Pokaż mimo toPrzeraża mnie analogia do dzisiejszych czasów
Lektura ciekawa i warta polecenia każdemu.
Lektura ciekawa i warta polecenia każdemu.
Pokaż mimo toNie jest to pozycja publicystyczna nawet nie historyczna gdyż wymaga od czytelnika minimalnej przynajmniej wiedzy historycznej ,jest to analiza jak to się stało że polski trud i bohaterstwo w efekcie nic nam nie dawał a nawet obracał się przeciw nam. Nowe spojrzenie na wiedzę jaką byliśmy od lat i pokoleń byliśmy karmieni. Jak zwykle u Ziemkiewicza błyskotliwy cięty język ,bezkompromisowe tezy poparte argumentami i faktami z którymi trudno dyskutować. Lektura przygnębiająca pokazująca niedowład naszych władz oraz perfidia naszych pseudo sojuszników przez których zostaliśmy koncertowo wydymani. Lektura która na naszym przykładzie wskazuje jak brudna jest polityka i w jak funkcjonuje świat.
Nie jest to pozycja publicystyczna nawet nie historyczna gdyż wymaga od czytelnika minimalnej przynajmniej wiedzy historycznej ,jest to analiza jak to się stało że polski trud i bohaterstwo w efekcie nic nam nie dawał a nawet obracał się przeciw nam. Nowe spojrzenie na wiedzę jaką byliśmy od lat i pokoleń byliśmy karmieni. Jak zwykle u Ziemkiewicza błyskotliwy cięty...
więcej Pokaż mimo toKsiążka dla osób mającą już jakąś wiedzę historyczną. Jeżeli ktoś nie uważał na lekcjach w szkole średniej, bądź też po prostu historii Polski XX wieku nie zna, to tej książki po rpstu nie zrozumie. Styl mi się podobał
Książka dla osób mającą już jakąś wiedzę historyczną. Jeżeli ktoś nie uważał na lekcjach w szkole średniej, bądź też po prostu historii Polski XX wieku nie zna, to tej książki po rpstu nie zrozumie. Styl mi się podobał
Pokaż mimo toMuszę stanąć po stronie przeciwników tej książki. Niewątpliwie jest ona napisana z wiedzą i znawstwem historii i tutaj jest jej główna wada - odczułem, że jest kierowana do zawodowych historyków, nie do mnie. Nic z niej nie zrozumiałem Nie znam ani bliższych szczegółów z życia omawianych postaci z dziejów Polski, ani ówczesnych frakcji politycznych, więc czemu się dziwić, że nie potrafię ogarnąć o czym jest ta publicystyka. Autor nie dba o jasne nakreślenie omawianych linii czasowych, jakby faktycznie zwracał się do zawodowca z którym może polemizować. Autor nie stara się zainteresować tematem. Cóż 1/10 - oznacza - nie czytać, tego pana może się fajnie słucha podczas wypowiedzi, ale pisarz z niego żaden.
Muszę stanąć po stronie przeciwników tej książki. Niewątpliwie jest ona napisana z wiedzą i znawstwem historii i tutaj jest jej główna wada - odczułem, że jest kierowana do zawodowych historyków, nie do mnie. Nic z niej nie zrozumiałem Nie znam ani bliższych szczegółów z życia omawianych postaci z dziejów Polski, ani ówczesnych frakcji politycznych, więc czemu się dziwić,...
więcej Pokaż mimo toJak powszechnie wiadomo historię mamy burzliwą. Od rozbiorów, przez I i II Wojnę Światową, aż po socjalizm i kilkadziesiąt lat pod wpływem ZSRR. A przecież od XIV aż do XVIII wieku Polska po zawarciu unii z Litwą była prawdopodobnie najpotężniejszym krajem na całym Starym Kontynencie.
Autor bierze pod lupę najważniejsze wydarzenia z naszej historii, analizuje między innymi dlaczego unia polsko- litewska się zakończyła, przedstawia swoje wnioski jakby mogła wyglądać II Wojna Światowa gdyby Polska uległa Hitlerowi, gdy ten w 1938 roku zażądał od nas eksterytorialnej autostrady z Niemiec do polskiego Gdańska, oraz wiele innych kwestii.
Ktoś powie, że autor bajdurzy, ja jednak uważam, że warto zapoznać się z tą książką, otwiera oczy na sporo wątków.
Jak powszechnie wiadomo historię mamy burzliwą. Od rozbiorów, przez I i II Wojnę Światową, aż po socjalizm i kilkadziesiąt lat pod wpływem ZSRR. A przecież od XIV aż do XVIII wieku Polska po zawarciu unii z Litwą była prawdopodobnie najpotężniejszym krajem na całym Starym Kontynencie.
więcej Pokaż mimo toAutor bierze pod lupę najważniejsze wydarzenia z naszej historii, analizuje między innymi...
No cóż, wystarczyło dostosować się do zaleceń dziadka na wskroś realisty, by do wojny przystąpić ostatnim i jako pierwszy się z niej wycofać. Józef Beck niestety nie wziął tego do serca tak jak kilku innych wytycznych Ziuka, min. by nie ginąć na placu Wilanowskim w wojnie na dwa fronty. Sztuka balansowania poszła w las,. Można Piłsudskiego nie trawić ale zaprzeczyć jego zdolnościom stratega i dalekowzrocznego człowieka trudno. nikt chyba nie powie że z potencjałem gospodarczym i militarnym o wiele wyższym niż Węgry, Bułgaria czy Rumunia musieliśmy na tej wojnie tylko stracić, stracić elity.
Analiza być może słuszna, być może nie, losy wojny zmieniały często zaskakujące wydarzenia, mogliśmy też skończyć gorzej i bez honoru, bo geopolityka i ostateczne zamiary w stosunku do Polski ewentualnych sojuszników były z obu stron raczej brutalne.
No cóż, wystarczyło dostosować się do zaleceń dziadka na wskroś realisty, by do wojny przystąpić ostatnim i jako pierwszy się z niej wycofać. Józef Beck niestety nie wziął tego do serca tak jak kilku innych wytycznych Ziuka, min. by nie ginąć na placu Wilanowskim w wojnie na dwa fronty. Sztuka balansowania poszła w las,. Można Piłsudskiego nie trawić ale zaprzeczyć jego...
więcej Pokaż mimo to