Jakie piękne samobójstwo

Okładka książki Jakie piękne samobójstwo
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fabryka Faktu
Fabryka Słów
2014-05-21
2014-05-21

Oficjalne recenzje i

O potrzebie zadawania trudnych pytań

Link do recenzji

65 63 61

Książka dla osób mającą już jakąś wiedzę historyczną. Jeżeli ktoś nie uważał na lekcjach w szkole średniej, bądź też po prostu historii Polski XX wieku nie zna, to tej książki po rpstu nie zrozumie. Styl mi się podobał

Muszę stanąć po stronie przeciwników tej książki. Niewątpliwie jest ona napisana z wiedzą i znawstwem historii i tutaj jest jej główna wada - odczułem, że jest kierowana do zawodowych historyków, nie do mnie. Nic z niej nie zrozumiałem Nie znam ani bliższych szczegółów z życia omawianych postaci z dziejów Polski, ani ówczesnych frakcji politycznych, więc czemu się dziwić, że nie potrafię ogarnąć o czym jest ta publicystyka. Autor nie dba o jasne nakreślenie omawianych linii czasowych, jakby faktycznie zwracał się do zawodowca z którym może polemizować. Autor nie stara się zainteresować tematem. Cóż 1/10 - oznacza - nie czytać, tego pana może się fajnie słucha podczas wypowiedzi, ale pisarz z niego żaden.

Jak powszechnie wiadomo historię mamy burzliwą. Od rozbiorów, przez I i II Wojnę Światową, aż po socjalizm i kilkadziesiąt lat pod wpływem ZSRR. A przecież od XIV aż do XVIII wieku Polska po zawarciu unii z Litwą była prawdopodobnie najpotężniejszym krajem na całym Starym Kontynencie.
Autor bierze pod lupę najważniejsze wydarzenia z naszej historii, analizuje między innymi dlaczego unia polsko- litewska się zakończyła, przedstawia swoje wnioski jakby mogła wyglądać II Wojna Światowa gdyby Polska uległa Hitlerowi, gdy ten w 1938 roku zażądał od nas eksterytorialnej autostrady z Niemiec do polskiego Gdańska, oraz wiele innych kwestii.
Ktoś powie, że autor bajdurzy, ja jednak uważam, że warto zapoznać się z tą książką, otwiera oczy na sporo wątków.

No cóż, wystarczyło dostosować się do zaleceń dziadka na wskroś realisty, by do wojny przystąpić ostatnim i jako pierwszy się z niej wycofać. Józef Beck niestety nie wziął tego do serca tak jak kilku innych wytycznych Ziuka, min. by nie ginąć na placu Wilanowskim w wojnie na dwa fronty. Sztuka balansowania poszła w las,. Można Piłsudskiego nie trawić ale zaprzeczyć jego zdolnościom stratega i dalekowzrocznego człowieka trudno. nikt chyba nie powie że z potencjałem gospodarczym i militarnym o wiele wyższym niż Węgry, Bułgaria czy Rumunia musieliśmy na tej wojnie tylko stracić, stracić elity.
Analiza być może słuszna, być może nie, losy wojny zmieniały często zaskakujące wydarzenia, mogliśmy też skończyć gorzej i bez honoru, bo geopolityka i ostateczne zamiary w stosunku do Polski ewentualnych sojuszników były z obu stron raczej brutalne.

Bardzo dobra książka, po przeczytaniu której wreszcie zaczęła mi się układać w głowie międzywojenna historia Polski. Choć miałem świetną nauczycielkę historii w liceum, to nigdy tak do końca nie rozumiałem zawiłości polityki wewnętrznej i międzynarodowej Polski tego okresu. Oczywiście jest to przepuszczone przez filtry pana RAZ i analiza wsteczna zawsze skuteczna. Książka wyjaśniła wreszcie jak nasi zachodni "sojusznicy" perfidnie nas wykorzystali.
Akapit o mężach stanu z 281 strony jak ulał pasuje do naszej obecnej rzeczywistości. Zresztą Polska cały czas leży pomiędzy rosyjskim młotem i niemieckim kowadłem i niestety odniesień i podobieństw do współczesności można z niej wyciągnąć wiele, a książka wydana w 2014 roku.

Elementy "reaserchu Ziemkiewiczowskiego" w tym niestety są, jednak wielki plus za pobudzanie do myślenia i wartkie przedstawienie swoich poglądów.

Lekko sarkastyczny ton autora wygłaszającego same prawdy, prowadzi nas przez historię XXw. Polski. Alternatywne scenariusze układów z Hitlerem nie uwzględniają planów wobec Słowian i są krótkowzroczne. Głównie książka o tym co by było gdyby... Jak czytam do czego posuwali się nasi politycy i elity, to nachodzi mnie refleksja, że może ta wojna była jednak potrzebna. Okropne. A jeszcze gorsze, co z nami zrobili sojusznicy. Mięso armatnie. Milczeć i ginąć, bo się Wujcio Joe obrazi.

Moim zdaniem najlepsza książka autora. Na pewno warto przeczytać, żeby wyciągnąć wnioski zarówno z przedwojennej jak i obecnej polityki i porównać naszą politykę na przykład z polityką Francji

Bardzo ważna od strony faktograficznej, ale w ocenach zupełnie rozjeżdżam się z Ziemkiewiczem w "tych" kwestiach. Jednostronne ślepowierstwo w zimny, wyrachowany i pragmatyczny rozum karmi iluzję, w której wycinamy spory kawał rzeczywistości.
Krytykować romantyzm należy, ale całkowicie z niego rezygnować, to szaleństwo.

Aż dziw bierze, że człowiek tak oczytany, honor utożsamia z frajerstwem.

Mimo wszystko pozycja warta przyswojenia choćby w myśl zasady "trzeba wysłuchać drugiej strony".

Bóg, Honor i Ojczyzna!
Cześć i Chwała Bohaterom!

-----------------------

"Natrętnie powtarzane twierdzenie, że w II wojnie światowej Zło przegrało z Dobrem, to naiwna bzdura. W II Wojnie Światowej Zło głupie i szalone przegrało ze Złem perfidnym, przemyślanym i przebiegłym, które umiało pozyskać sobie potężnych sojuszników.".
(Zło głupie i szalone = Hitler; Zło perfidne i przebiegłe = Stalin)

Krytykować romantyzm należy, ale całkowicie z niego rezygnować, to szaleństwo.

Aż dziw bierze, że człowiek tak oczytany, honor...

Ocena 5,5, ale daję 6 za wagę tematu.

Nie jest to najlepsze, co spod ręki RAZ zeszło, zresztą po oświadczeniu, że Zychowicz "ukradł" temat, do którego się przymierzało, należało albo dać sobie już spokój, albo poszerzyć tematykę, pójść dalej/głębiej/gdzie indziej. Tymczasem ta momentami nudna (zdumiewające u RAZa) publikacja jest powtarzalna, mało odkrywcza, pełna kategorycznych stwierdzeń, które wcale nie są oczywiste (np. katastrofa w Gibraltarze, w której - w ślad za mitomanem Baliszewskim - Ziemkiewicz doszukuje się zamachu), krótko mówiąc - brakuje tu życia.

Ocena 5,5, ale daję 6 za wagę tematu.

Video

Video