Jakie piękne samobójstwo

- Data wydania:
- 2014-05-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-05-21
- Liczba stron:
- 396
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375741056
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Data wydania:
- 2014-05-21
- Liczba stron:
- 396
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375741056
- Seria:
- Fabryka Faktu
Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?
Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski.
Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło się przeciw nam.
Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata.
Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
O potrzebie zadawania trudnych pytań
Wojna przyniosła nam zagładę, bo byliśmy w niej, jak piszę, cytując Napoleona, armią lwów pod dowództwem baranów. Przystąpiliśmy do niej w imię interesów cudzych i pozbawieni politycznego przywództwa z prawdziwego zdarzenia, praktycznie cały czas tylko cudzym interesom służyliśmy. Roman Dmowski pisał o naszych powstaniach wieku XIX, że nauczyły one Zachód widzieć w Polakach „bezmózgową hołotę”, którą łatwo podpuścić do działań nieleżących w polskim interesie albo wręcz z nim sprzecznych. Niestety, to, co stało się kilka miesięcy po jego śmierci, było apokaliptycznym potwierdzeniem tej diagnozy.
Powyższy cytat to wypowiedź Rafała Ziemkiewicza sformułowana podczas jednego z wywiadów. Autor odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, dlaczego w podtytule oraz w swojej najnowszej książce stawia kontrowersyjną, a dla wielu zapewne także obrazoburczą tezę, iż Polacy walczyli o swoje zniewolenie. Właśnie z tak niewygodną, by nie rzec wywrotową tezą, konfrontuje pisarz czytelnika w publikacji „Jakie piękne samobójstwo”. Rafał Ziemkiewicz, znany ze swego nonkonformizmu autor felietonów i książek publicystycznych, ale także opowiadań i powieści, udowadnia swoją najnowszą książką, że nie da się go zaszufladkować powyższym opisem. „Jakie piękne samobójstwo” to nowy etap w twórczości Ziemkiewicza. To efekt pisarskiego dojrzewania autora przez minione dziesięć lat. To wreszcie pogłębiona interpretacja i rzetelna analiza powodów, które sprawiły, iż na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo i poświęcenie w ostatecznym rozrachunku zwracało się przeciwko nam.
Ziemkiewicz nawiązuje w swojej publikacji do tematyki poruszanej już na polskim rynku wydawniczym przez Piotra Zychowicza, autora „Paktu Ribbentrop-Beck” oraz „Obłędu ’44”. Jednak przewaga książki Rafała A. Ziemkiewicza wydaje się sprowadzać do jej „lekkości” (nieprzypadkowo nie ma w tej pozycji przypisów), przystępności i atrakcyjności nie tylko dla historyków, ale dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski w XX wieku, a raczej ich niepoprawną politycznie interpretacją. Sam autor powiedział, że poleca swoją książkę szczególnie tym, których interesuje odpowiedź na pytanie: co to znaczy, że jesteśmy Polakami i co z tym faktem zrobić?
Faktycznie, Ziemkiewicz w błyskotliwy i zajmujący sposób opowiada o wojennej zagładzie, która spotkała Polskę krótko po odzyskaniu niepodległości. Szczegółowo analizuje błędy i porażki, o których – można odnieść wrażenie – nie przystoi mówić otwarcie w przestrzeni publicznej. Bezlitośnie rozprawia się z utrwalonymi w społeczeństwie stereotypami dotyczącymi naszych dziejów. Rozlicza się z europejską polityką historyczną, z historycznymi narracjami tworzonymi na Wschodzie i na Zachodzie oraz z tym wszystkim, co z niniejszych narracji wynika. Pisze, choćby o sarmatyzmie i demokracji szlacheckiej, tak, jak nigdzie dotąd. Odmitologizowuje i odczarowuje to, czym szkolna edukacja karmiła nas przez lata.
„Jakie piękne samobójstwo” ujmuje czytelnika znakomitą umiejętnością syntezy skomplikowanego i obszernego materiału oraz nietuzinkową interpretacją licznych faktów, wypowiedzi, statystyk i liczb. Co istotne, Ziemkiewicz nie odbiera profesji historykom, którym sam przecież nie jest. Nie odkrywa w swojej książce faktów historycznych i nie koncentruje się na szczegółach. Czyni za to coś zupełnie innego. Ukazuje skomplikowany proces dziejowy; wojenną zagładę, do której, w przekonaniu autora, sami po części się przyczyniliśmy sumą błędnych decyzji, niewyciąganiem wniosków z kolejnych porażek i roztrwanianiem sukcesów. „Jakie piękne samobójstwo” to lektura, w której czytelnik bez trudu dostrzeże ogrom pracy włożonej przez autora. I nawet jeśli nie zgadzamy się w poszczególnych kwestiach z Ziemkiewiczem, trudno odmówić mu rzetelności i faktograficznej staranności w dowodzeniu zasadniczej tezy o samobójstwie Polski dokonanym w interesie Anglii, Francji, Sowietów i USA. Publicysta i pisarz swoją najnowszą książką wsadza kij w mrowisko. Prowokuje. Naraża się, zapewne świadomie, na zarzuty o brak patriotyzmu czy kalanie własnego gniazda. Ale właśnie odwaga stawiania niewygodnych pytań wydaje się największą wartością twórczości Ziemkiewicza. „Jakie piękne samobójstwo” to idealna pozycja do rozpoczęcia w przestrzeni publicznej dyskusji na temat naszej historii i błędów przeszłości. Bo jak pisze autor: By poprawić współczesność, trzeba przemyśleć raz jeszcze przeszłość.
Ewelina Tondys
Popieram [ 32 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 224
- 907
- 406
- 58
- 43
- 37
- 12
- 10
- 9
- 8
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Natrętne powtarzane twierdzenie, że w II wojnie światowej Zło przegrało z Dobrem, to naiwna bzdura. W II wojnie światowej Zło głupie i szalo...
RozwińCesarz Napoleon, który się na tym niewątpliwie znał, mówił, że więcej jest warta armia baranów dowodzonych przez lwa niż armia lwów dowodzon...
Rozwiń...nowatorstwo Dmowskiego polegało na odkryci przed Polakami, że istnieje coś, co można nazwać walką cywilną. I właśnie ta walka cywilna, pr...
Rozwiń
Opinie [133]
Kolejna słaba ksiazka pana Ziemkiewicza. Niby walczy z mitami a sam mity tworzy, stawia tezy które słabo uzasadnia, krytykuje historie alternatywna a następnie sam taka tworzy. Do tego mix wątków i chaosu. Znacznie lepszym jest publicysta niż pisarzem.
Pokaż mimo toLogiga bez zarzutu.
Pokaż mimo toKsiążka w tonie przypominająca "Obłęd '44" Piotra Zychowicza.
więcejAutor ukazuje liczne przykłady pędu Polaków do samozagłady. Bo "w życiu narodów nie ma nic cenniejszego niż honor..." Czyżby? Jestem świeżo po kilkudniowej wizycie w Wiedniu. Byłem też w Pradze, Paryżu, Londynie... Naprawdę trzeba było wywołać bitwę z armią niemiecką w centrum Warszawy? Tylko Polacy mieli tak...
Co tu napisać? Książkę czyta się rewelacyjnie. Być może zbyt wiele jest tutaj powtórzeń kwestii oczywistych, chociaż – z drugiej strony – był to za pewne zamierzony zabieg o charakterze dydaktycznym. Bardzo mi się podoba, że samo dzieło nie przytłacza liczbą podawanych faktów historycznych, a bardziej skupia się na tym co sam autor nazwał "procesem". Niemiłosiernie...
więcejNie jestem wielkim miłośnikiem książek historycznych i dawno żadnej nie czytałem, ale ta bardzo mnie wciągnęła i szybko udało się przebrnąć przez blisko 400 stron. Autor, co prawda, na każdym kroku podkreśla, że nie jest historykiem, jednak pisząc swój wywód, sięga czasów przed rozbiorami a kończy w Polsce powojennej. Z kilku książek Ziemkiewicza, które ostatnio czytałem,...
więcejKsiążka napisana w bardzo przystępny sposób, jednak według mnie powinny czytać ją osoby posiadające już przynajmniej podstawową wiedzę, a przede wszystkim jakkolwiek wyrobionę opinię o sprawie polskiej w okresie około wojennym. Poglądy RAZa na politykę i społeczeństwo są powszechnie znane, nie ukrywa ich również w tej książce, dlatego śmiałe tezy, które tutaj stawia, dla...
więcejJaka piękna książka. Ładnie opowiada ten Ziemkiewicz, ładnie. Ciśnie sanacje i post sanacyjnych polityków. Szkoda, że tak w 70% książki zaczyna się powtarzać, męczy te same głupoty, nudne to wszystko się staje już na koniec. Ale i tak warto było przeczytać.
Pokaż mimo toKubeł zimnej wody.
Pokaż mimo toAutor zbierał się do napisania tej książki wiele lat. Wspomina, że miał trudności w wybraniu odpowiedniej formy, oraz wybraniu tematów, czy też puenty. Wydaje mu się, że w efekcie doszedł do czegoś bardzo nowatorskiego, ale właściwie wydaje mi się, że jest inaczej.
więcejW dużym stopniu dzieło pana Rafała Ziemkiewicza przypomina książki śp. Stanisława Mackiewicza. Zarówno pod...
Historia nieznana dla każdego, albo znana nie każdemu. To trzeba przeczytać, żeby spojrzeć na otaczający nas świat inaczej. Czy z historii można czerpać naukę? Można! - przeczytać warto, żeby to zrozumieć. :)
Pokaż mimo to