Die Patienten
literatura faktu
Dominika

paweł | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Dziś,słuchając lub czytając komunikaty w mediach,o przeprowadzonej,transplantacji,wydaje nam się to normalne.
Miejmy świadomość,że ne zawsze tak było.Potrzeba było wielu lat padań i eksperymentów,nie zawsze w sprzyjających warunkach.Nie mam tu na myśli,tylko ówczesną wiedzę,ale ludzką mentalność,religię,zabobon oraz zwykłą ludzką głupotę. Książkę czyta się trudno,to nie powieść wakacyjna."Pacjenci"to książka o pionierach współczesnej medycyny.Polecam wszystkim zainteresowanym.

talia44 | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Jurgen Thorwald w "Pacjentach"przedstawia historie zwykłych ludzi,którzy jako pionierzy poddali się pierwszym przeszczepom organów,bez specjalnych nadziei na sukces.Przyczynili się oni w znacznej mierze do rozwoju chirurgii transplantacyjnej.
Książka jest świetnie napisana i udokumentowana,są w niej też relacje pacjentów i ich rodzin przedstawione w formie listów i wywiadów jakich udzielili.
Każdy rozdział opisuje jednego pacjenta:jego życie,rodzinę,przebieg choroby,cierpienie i przeszczep,który przeważnie kończy się niepowodzeniem z powodu odrzucenia lub infekcji.
Książkę czytałam z wielkimi zainteresowaniem i wypiekami na twarzy uświadamiając sobie jednocześnie,jak wielki postęp nastąpił w medycynie w ciągu ostatnich lat.

Bożena1 | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: czerwiec 2016

W tej książce Jurgen Thorwald skupił się na początkach i rozwoju transplantologii. Książka bardzo ciekawa, jednak czyta się ja dość ciężko (może to wina tłumaczenia?). Jakoś lepiej czytało mi się "Stulecie chirurgów", "Ginekologów" i "Męską plagę".
Mimo tego polecam czytelnikom zainteresowanym historią medycyny.

Ella | 2016-01-04

"Pacjenci" to może nie tak fascynująca lektura jak "Stulecie chirurgów" ale na pewno bardzo ciekawa i dla każdego, kto interesuje się medycyną i jej historią, a na pewno dla każdego lekarza to pozycja obowiązkowa.
Głównymi bohaterami autor uczynił tu pacjentów, którzy byli "obiektami" nowatorskich operacji i zabiegów zmieniających oblicze medycyny - przeszczepów nerek, serca czy wątroby. Autor każdemu z pacjentów poświęca oddzielny rozdział, przytacza ich życiorys i tworzy dla każdego jakby odrębną opowieść - kto zna sposób opowiadania Thorwalda wie, że czyta się te opowieści z wypiekami na twarzy, jak facsynującą powieść - a przecież jest to w sumie tylko historia choroby.
Czytając książkę i historie poszczególnych pacjentów i szaloną determinację ich lekarzy co i rusz przypominała mi się postać naszego pioniera w tej dziedzinie czyli nieodżałowanego profesora Religi - ten sam zapał, upór i determinacja w ratowaniu życia. Ale jaka przepaść czasowa - 20 lat od pierwszego...

Czaneta | 2014-02-18

Nie jest to lekka książka, jaką się czyta przed snem. Historie pacjentów splecione z opowieściami o lekarzach i historią medycyny dają niesamowity obraz ludzkich dążeń, pragnienia życia, ale też ambicji i rywalizacji. Thorwald nie daje odpowiedzi, czy droga jaką podążała medycyna była słuszna, on stawia pytania, na które każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Przedstawione fakty nie są sądem nad lekarzami i ich podopiecznymi, ale nierzadko poruszają do głębi.
Kiedy powiedzieć - dosyć - matce patrzącej na chorujące dziecko, kochającej żonie, opiekującej się umierającym mężem, czy wreszcie samemu pacjentowi, w którym chęć życia przerasta tysiąckrotnie siły umęczonego ciała... Czy lekarz ma prawo powiedzieć to słowo i który lekarz jest lepszy, ten który umie to powiedzieć czy ten który nie chce...Czy ambicje lekarzy chirurgów, których autor nazywa nawet rzemieślnikami, inżynierami to zdrowe odruchy, mające przynieść ulgę cierpiącemu, nową nadzieję ludzkości czy sławę ich wykonawcy....

Tokerip | 2015-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Ciężka książka. Zdecydowanie nie dla hipochondryków. Ostrzegam, że historie w niej zawarte z reguły kończą się źle. Niemniej jednak to hołd dla tych, którzy się nie poddali i przyczynili do początków rozwoju chirurgii transplantacyjnej. Losy pacjentów jak i chirurgów są w niej na tyle mocno związane, że nie można powiedzieć by była to książka wyłącznie o pacjentach. Pozwala ona uświadomić czytelnikowi, że historia postępu medycyny, to nauka na błędach.

Majka | 2015-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 września 2015

We wstępie do książki pojawia się stwierdzenie, że nie traktuje ona ani o medycynie, ani o lekarzach, że faktycznym jej tematem są pacjenci. Nie do końca się zgodzę. Pacjenci, fakt, są bohaterami pierwszoplanowymi. Grają główną rolę, nie ma co do tego wątpliwości. Dzięki tej książce dowiadujemy się jednak całe mnóstwo o medycynie, jej historii i przeszłości! Operacje, zabiegi, przebieg chorób, leczenia... Wszystko to opisane jest bardzo dokładnie - przynajmniej według mnie, człowieka spoza "medycznego światka". Nie brak też słowa o lekarzach - bohaterach, pionierach, odważnie próbujących nowych, czasem zupełnie brawurowych operacji. Dowiadujemy się o ich obawach, wątpliwościach, ale też ambicjach i marzeniach, a także poświęceniach.
W przypadku zaś samych pacjentów, faktycznych bohaterów książki... Wrażenie jest niesamowite. Do tej pory bowiem zapoznając się mniej lub bardziej (raczej mniej) z historią medycyny, poznawało się konkretne zabiegi, może lata ich wprowadzenia do rutyny...

Kotkad | 2017-01-24
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Pacjenci to historia ludzi którzy byli pierwszymi w pionierskich zabiegach. To ludzie którzy w obliczu śmierci stawiali swoke ciało i los nauce i eksperymentowi. To ludzie ktorym jako pierwszym przeszczepiano nerki, serca, pluca, sztuczne zastawki. To ludzie na których testowano dializy. To ludzie którzy zazwyczaj i tak umierali ale ich odwaga i chęć podjęcia ryzyka posuwała medycynę ciągle naprzód.

nuna21 | 2018-06-25

Jurgen Thorwald autor po którego sięgnę bez obaw na rozczarowanie. Pacjenci to naprawdę wyjątkowe dzieło o początkach transplantologii. Autor każdy rodział poświęca jedenum przypadkowi, poznajemy historię jego życia, rozwój choroby oraz lekarzy mających nadzieję, że ich nowa metoda okaże się skuteczna i przyniesie poprawę.
To co najważniejsze w tej książce to odwaga zarówno pacjentów, jak i lekarzy to odkrywania nowych możliwości i poświęcenia siebie dla dobra innych.
Thorwald uświadamia nam, jak bardzo jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było przeszczepić nerki, operować serce, jak wielki skok dokonała medycyna i lekarze.I jak ważne były te pierwsze pionierskie, wydawać by się mogło, że brutalne zabiegi. Nie ukrywajmy obecnie również nie wszystkie operację kończą się sukcesem ale na pewno znacznie mniej jest niewiadomych.

Marta | 2010-10-06
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobra książka, skupiająca się na rozwoju transplantologii. Pokazuje o ile mniej ludzie mieli kiedyś zahamowań, aby podzielić się cząstką kogoś bliskiego, by ktoś inny mógł żyć, mimo, iż metody były wtedy niepewne i dopiero testowane. Polecam.