Elita i Studio 202. Hej, szable w dłoń!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
biografia, kabaret, radio
joly_fh

Przed Państwem Jerzy Skoczylas, kabareciarz, satyryk, scenarzysta i aktor, tym razem w roli przewodnika po historii kabaretu ELITA i radiowego Studia 202. Poprowadzi Was przez dekady, ustroje i kontynenty aż na niepozorne skrzyżowanie dwóch wrocławskich ulic – Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka. Tu chłopak zaczepiający dziewczynę nie omieszka zagadnąć: „Czego się boisz, głupia?”. Lecz ona, miast niego, do serca przytuli psa, a obserwujący te zaloty starszy pan mruknie pod nosem: „Oj, naiwny, naiwny… ”. Nieustraszony młodzian zakrzyknie w duchu: „Hej, szable w dłoń!” i niezrażony ruszy na podryw.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Bartek | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Bardzo wciągające, niekiedy prześmieszne i niezmiennie mądre wspomnienia człowieka, który na scenie spędził praktycznie całe dorosłe życie. Przyjemnie jest poczytać o czasach, kiedy w kabarecie chodziło jeszcze o tekst i pointę, a w radiu gościły historie literacko nieodbiegające od dobrej książki. Na koniec przypominam świetny fragment poezji, który pan Skoczylas przywołuje ze swojej młodości: "Wanda leży w obcej ziemi, bo nie chciała Niemca/Dzisiaj Polka skoczy w ogień widząc cudzoziemca". Jeśli ktoś kiedykolwiek studiował w Polsce, wie doskonale - kabaret i radio zmieniły się bardzo, inne kwestie pozostają ciągle niezmienne. :)

Bożena1 | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Polecam szczególnie miłośnikom kabaretu "Elita". Pan Jerzy Skoczylas w sposób przystępny i z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru opisuje historię "Elity". A wszystko okraszone jest wspaniałymi tekstami znanymi z występów oraz zdjęciami twórców i wykonawców zarówno ze studia jak i z licznych podróży naszych wspaniałych prześmiewców.

zyta | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Dla osób sentymentalnych, które lubią wraca do starych czasów. Okazja do porównania tego, jak odbieraliśmy teksty w młodości a jak teraz, z perspektywy czasu i własnych doświadczeń i przemyśleń. Książka dla tych, których rajcuje dowcip słowny i zabawa słowem.Takie podsumowanie części dobrej i mądrej kultury. Polecam młodzieży dla porównania co bardziej śmieszy, dobry tekst czy "żółty sweterek i zbyt krótkie spodnie"