Policja

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Harry Hole (tom 10)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 305
1 876
1 092
Politi
Matt Cobosco

Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale nie zdołał jej rozwikłać? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego.

W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.

Jo Nesbø po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie.html

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Wróg pośród nas

Tajemniczy pacjent pilnowany przez całą dobę przez policjantów. Nieuchwytny gwałciciel, a prawdopodobnie też pedofil i morderca, trzymający w szachu stróżów prawa. A na dodatek ktoś, kto skutecznie zaczyna ich eliminować według sobie tylko znanego schematu. Oto fabuła, w którą zagłębi się każdy, kto sięgnie po najnowszą powieść Jo Nesbø. Wielbicieli Harry'ego Hole z góry informuję – tak, tak, dzielny „szeryf” z Oslo też się pojawi.

Akcja „Policji” dzieje się w stolicy Norwegii, gdzie nieznany sprawca powtarza niegdysiejsze mordy, wplątując w nie stróżów porządku. Jakby tego było mało, w samej policji też nie jest zbyt różowo – personalne „wojenki” zaczynają przybierać na sile, sprawiając, że praca zaczyna być naprawdę niebezpieczna. A najlepszy śledczy, Hole, zapadł się pod ziemię (ma to związek z poprzednią sprawą, którą prowadził i jego pasierbem Olegiem), co wcale nie poprawia samopoczucia jego kolegów po fachu. Mniej więcej w tym samym czasie okazuje się, że poza „mordercą-odtwórcą” na scenie zbrodni jest ktoś jeszcze, równie niebezpieczny i równie morderczy.

Kryminały to chyba jedne z najbardziej poczytnych książek. Nic więc dziwnego, że ciężko w tej materii wymyślić coś nowego. Nie inaczej jest w przypadku „Policji” – wszystko to, o czym pisze Nesbø, już kiedyś gdzieś było, u kogoś się pojawiło i odkrywcze nie jest. W tym właśnie miejscu należy się wykazać umiejętnością pisarską, co norweski pisarz robi doskonale. Mimo tylu oczywistości, znanych i z powodzeniem wykorzystywanych schematów, napisał on książkę, którą czyta się po prostu świetnie. A co najważniejsze, przez cały czas trzyma w niesamowitym napięciu. Zakończenie natomiast dosłownie „miażdży”. Nic dziwnego – kryminały rodem ze Skandynawii wprowadziły swoisty powiew świeżego powietrza do tej nieco zatęchłej dziedziny pisarstwa. A wszystko za sprawą całkowicie odmiennego stylu, który jest nie tylko mroczny i okrutny, ale też niesłychanie wymagający pod względem intelektualnym. To nie Joe Alex i jego wspaniałe, ale trywialne zagadki. To raczej Krajewski, ale mniej brutalny, a nieco bardziej skupiony na psychologicznym aspekcie zbrodni. Nesbø nie tylko wspaniale buduje napięcie, ale też, za co mu chwała, idealnie dobiera bohaterów; może nieco lepiej tych „dobrych” (są oni znacznie bardziej rozbudowani – ale przecież obcujemy z nimi już od jakiegoś czasu), niźli tych „złych”, lecz nie można mieć przecież wszystkiego. Chociaż kto wie, co będzie dalej?

To naprawdę kawał świetnej książki, którą czyta się z wypiekami na twarzy i która, mimo swego rozrywkowego charakteru, zmusza do myślenia. Nesbø to pisarz, który wyjątkowo udanie łączy wątki, nie gubiąc tego najważniejszego – czytelności całej powieści. Potrafi też nad wyraz udanie zbalansować akcję i oddzielające ją okresy stagnacji, nie psując całości. Ci, którzy już kochają Hole'a (i Nesbø) z pewnością się nie zawiodą. Natomiast dla tych, którzy poznają ich po raz pierwszy, będzie to miły wstęp do sięgnięcia po poprzednie książki tego pisarza. A naprawdę warto.

Bartek 'barneej' Szpojda

Paco | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Spojrzałem w lustro.
Zaczerwienione, wilgotne oczy. Rozszerzone źrenice.
Rozdziawiona gęba.
Całodobowy zarost i zmierzwiony włos.
Domagająca się słońca skóra.
No i ten dziwny grymas. Grymas żalu. Że się skończyła.
Gdy się zaczynała, czułem symptomy. Miłe łaskotanie w okolicach mózgu, sygnalizujące zbiórkę szarych. Na naradę. I bystry prąd przepływu. Endorfin.
Mogę to porównać do spoglądania na wierzchołki gór okalających Morskie Oko. Do porannej niedzielnej kawy z żoną. I do obserwowania harców córeczki na placu zabaw. To wielka przyjemność. Po prostu.
Bo Harry to nie półbóg.
To człowiek. Po prostu.
Chciałbym tak wyglądać po każdej książce...

emindflow | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Jeśli ktoś sądzi, że powieść kryminalna jest już zamkniętym gatunkiem literackim, wszystko zostało już napisane i nic nowego nie da się wymyślić, niech sięgnie po najnowszą pozycję pióra Jo Nesbo.
To jest książka w swoim gatunku genialna, najlepsza z całego cyklu, przebija nawet mój ulubiony dotychczas "Pierwszy śnieg"!!!
Dla mnie Jo Nesbo nie ma sobie równych wśród współcześnie piszących autorów kryminałów.
Nikomu nie udało się stworzyć tak charyzmatyczne, pełnokrwistej i wielowymiarowej postaci, jaką jest Harry Hole ( no, może jeszcze Lisbeth Salander). Tylko w jego książkach do ostatniej strony nie można być spokojnym o los głównych bohaterów, bo wielu z nich ginie z rąk ściganych przez siebie zbrodniarzy ( u innych autorów, jak w westernach, zawsze dobro zwycięża nad złem). U Jo Nesbo próżno szukać bieli i czerni ludzkich charakterów, są za to niezliczone odcienie szarości. Wreszcie - oprócz doskonałej rozrywki czytelnik ma świadomość obcowania z Literaturą przez duże L!
To...

Przez te dziesięć odcinków Harry został nieźle poturbowany i potargany przez życie. Jo Nesbø nawet w ostatniej części nie dał mu żyć w spokoju, nie odpuścił. Bo Nesbø za nic ma nasze czytelnicze uczucia do głównych bohaterów, mocno trzęsie i nikogo nie oszczędza. Tak trzymaj!

Tym razem przyjdzie nam zstąpić do prawdziwych czeluści, gdyż morderca nie będzie zwykłym psychopatą, o ile można nazwać tak zwyrodnialca. Na ofiary wybierał będzie policjantów, a zbrodnie upodabniał do tych, które już miały miejsce. Najwybitniejszego, niepokornego śledczego z Oslo brak. Szanse zespołu spadają z godziny na godzinę, a oprawca już szykuje nową zbrodnię. Czy da się powstrzymać tragedię? Sprawdźcie sami.

Nieźle, nieźle. Po dobrych, ale nie zachwycających "Upiorach" ostatnia (chwilowo) część nie zawiodła moich oczekiwań. Może trochę za dużo lukru pod koniec, może za mało Harry'ego, a akcja z lodówką rodem z Jamesa Bonda bardziej zabawna niż dramatyczna, ale nie nudziłam się ani odrobinę i...

Karol | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Nesbo opanował technikę manipulacji czytelnikiem do perfekcji. Każde założenie z jakim wychodzimy z jednego rozdziału jest zgrabnie niszczone w kolejnym. Każda zagadka dla której znajdujemy wyjaśnienie nagle zostaje uzupełniona o kolejne informacje które wywracają nasz tok myślenia do góry nogami. Autor umiejętnie wzbudza nasz strach i buduje emocje, szczególnie przez pierwszą część książki i pacjenta w szpitalnym łóżku który okazał się sporym zaskoczeniem. Natłok podejrzanych, stałe zmiany jeśli chodzi o kurs śledztwa, nowa fakty i dowody co kilka kartek, ciekawa historia pobocza z Rakel i szkołą, muszę przyznać że to zdecydowanie najlepsza jak do tej pory konstrukcja Nesbo. Chociaż trzeba powiedzieć że zakończenie trochę przewidywalne, po tylu niespodziewanych zwrotach akcji ten można było przewidzieć. Kapitalna seria.

Roman Dłużniewski | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Moim zdaniem to absolutne arcydzieło powieści kryminalnej. Zarówno sam temat jak i sposób poprowadzenia akcji, narracja są na mistrzowskim poziomie. I te mylące tropy.. Właściwie do końca nie wiadomo, kto jest oprawcą. Rozterki wewnętrzne Harrego są opisywane tak prawdziwie, przejmująco. Nie sposób faceta nie pokochać. Jeden moment wręcz wcisnął mnie w fotel. Aż chciałem krzyknąć - Nesbo, dlaczego ?? Dlaczego Ona ??

To naprawdę arcydzieło.

I z niedowierzaniem patrzę na półkę, na której leży jeszcze tylko jedna pozycja. "Pragnienie".

Czytajcie Nesbo!!!

ChicaDeAyer | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Myślałam, że dobrze znam możliwości Nesbo. Myślałam, że niczym spektakularnym mnie już nie zaskoczy. Myślałam, że obędzie się bez rewolucji totalnej. Myślałam, że nie da się wejść na jeszcze półkę wyżej. Myliłam się – i jak ogromnie cieszę się, że się myliłam.

Tym tytułem Nesbo nie tylko pokazał plecy konkurencji, stając się niekwestionowaną gwiazdą w świecie szeroko pojętej literatury sensacyjnej – przede wszystkim udowodnił swą wartość potwierdzając, że powyższe słowa nie mogą być traktowane jako nadużycie. To książka totalna – petarda, którą się pochłania całym sobą w zastraszająco szybkim tempie. Która zjada noce, nerwy i paznokcie. Która budzi żywe emocje, której nie da się odłożyć na bok i wyprzeć z myśli. Nesbo wszedł na wyżyny rzemiosła – wykrzesał maksimum z chwytliwej idei, którą uchwycił w sposób ocierający się o ideał. Mądrze poprowadzona fabuła, zachwycająca bogactwem wątków i dynamizmem. Co ciekawe, ten ostatni w żaden sposób nie wpłynął na spłycenie żadnego...

macias | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 20 marca 2015

Po przeczytaniu książki tego Pisarza za każdym razem zastanawiam się, czy można napisać coś jeszcze doskonalszego? Uknuć jeszcze bardziej misterną intrygę? Zasiać jeszcze większy strach o losy bohaterów? Utkać jeszcze mocniejszą pajęczynę pozornie nieistotnych szczegółów, które zawsze łączą się w nierozerwalną całość? Zachwycić jeszcze bardziej niespodziewanym, a zarazem oczywistym (po dogłębnej analizie) zakończeniem? Te wszystkie pytania nurtują mnie do momentu sięgnięcia po kolejną książkę o Harrym Hole. Wtedy okazuje się, że to wszystko jest jak najbardziej możliwe, a geniusz Jo Nesbo ewoluuje i ani myśli się zatrzymywać. Dla mnie jest to Michael Jordan literatury sensacyjnej... REWELACJA!

Bożena | 2014-09-15
Przeczytana: wrzesień 2014

Przeczytałam tylko dwie powieści z detektywem Harrym Hole - pierwszą i ostatnią. "Człowiek Nietoperz" nie zrobił na mnie dużego wrażenia ale oceniam go dobrze, natomiast "Policja" jest znakomita, naprawdę warto, oj warto po nią sięgnąć.

Ktoś odtwarza niewyjaśnione zabójstwa z przed lat a ofiarami są policjanci z Oslo. Tak ale nie są to wcale tacy przypadkowi policjanci. Morderca wybiera tych, którzy w jakimś stopniu byli zaangażowani w prowadzeniu pierwotnych śledztw. Rozwiązanie tej zagadki staje się priorytetem dla Policji. Wydział zabójstw mobilizuje siły i powołuje tajną grupę specjalnie do wyjaśnienia tej sprawy. Jednak ujęcie mordercy nie jest łatwe, śledczy kręcą się w kółko, ewidentnie w tej ekipie brakuje geniuszu Harry'ego Hole, ten jednak jest już nieosiągalny - wycofał się ze służby. A może jednak znajdą się argumenty i Harry pomoże skierować śledztwo na odpowiednie tory...

"Policja" to super książka, to niesamowita intryga gdzie akcja jest tak skomplikowana, że do...

korcia | 2013-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2013

W twórczości Jo Nesbø jestem zakochana od pierwszej przeczytanej książki – "Człowieka nietoperza". Wyjątkowo serię o Harrym Hole czytam po kolei i z każdym kolejnym tytułem mój zachwyt rośnie. Widać, że autor pracuje nad swoim warsztatem, cały czas go udoskonala, nie brakuje mu nowych pomysłów, ciągle zaskakuje czytelnika. Niedawno ukazała się najnowsza część tej serii i cóż, nie mogłam się zbyt długo powstrzymać, musiałam ją kupić i natychmiast zabrać się do czytania.

Erlend Vennesla, emerytowany policjant, zostaje zamordowany. Miejsce zbrodni i dzień jej dokonania są takie same jak w przypadku morderstwa Sandry Tveten sprzed dziesięciu lat, bardzo młodej dziewczyny, praktycznie dziecka, która została zgwałcona i zamordowana. Wtedy Erland brał udział w śledztwie, ale sprawa nie została nigdy rozwiązana, sprawca nie został ujęty. Czy to zwykły przypadek?

Gdy po pewnym czasie ginie kolejny policjant, również w dzień i w miejscu dokonania dawnej zbrodni, która do dnia dzisiejszego...

Stokrotka | 2018-09-29
Przeczytana: 28 września 2018

W „Policji” Jo Nesbo pogrywa sobie z czytelnikiem w najlepsze. A czyni to na poziomie mistrzowskim. Kilka razy zupełnie nieświadomie przyłożyłam dłoń do ust, bo zaskoczenie okazało się zbyt wielkie – na granicy obrzydzenia, niedowierzania, a może nawet szoku. Było w tej książkę kilka rozwiązań fabularnych, których w ogóle nie brałam pod uwagę. Nie sądziłam, że autor posunie się aż tak daleko.
Ogólnie fabuła jest genialnie zapętlona, skonstruowana z przebiegłością szczwanego lisa, a jednocześnie logicznie wyjaśniona. Zakończenie niepokoi i to bardzo mocno. Wciąż się biję z myślami: „Co ten Nesbo zamierza?” . Najwyższy czas zarezerwować w bibliotece „Pragnienie” i mieć nadzieję, że szybko trafi w moje ręce.