Ogrody marzeń

Jaguar
2013-09-25
2013-09-25
Małgorzata Żbikowska

Lucy próbuje ułożyć sobie życie bez rodziców. Jako czternastolatka dowiedziała się że rodzice się rozwodzą a ojciec odchodzi do innej kobiety. Potraktowała to jak jej porzucenie i od tej pory nie chciała kontaktu z ojcem. Matka z kolei skupiła się na sobie i na tym żeby ponownie wyjść dobrze za mąż. Pozostawiona sama sobie młoda dziewczynka nauczyła się żyć sama i liczyć tylko na siebie bądź na swojego przyjaciela Orlando.
Po latach pojawia się okazja wyjechania do Włoch, w rejony gdzie zamieszkał jej ojciec z nową żoną. Na początku Lucy kategorycznie odmawia wyjazdu i nie daje się przekonać przyjacielowi, że jest to okazja żeby spotkać się z ojcem i wyjaśnić sobie nieporozumienie. Z czasem jednak coraz mocniej myśli nad tą możliwością i dochodzi do wniosku że już czas stanąć z nim twarzą w twarz i wykrzyczeć mu wszystko co ją bolało przez te lata.
Jak się jednak okazuje, nie wszystko jest takie proste i czarno białe jak myśleli wszyscy. Podczas spotkania wychodzą nowe fakty, które zmieniają spojrzenie młodej Lucy na tamte wydarzenia sprzed lat...
Bardzo mądrze napisana powieść pozwalająca zrozumieć trudne stosunki międzyludzkie. Nie zawsze to co nam się wydaje oczywiste, dla innych również. Autorka w doskonały sposób uchwyciła problem porzucenia dziecka podczas rozwodu rodziców. Skupiają się oni na sobie i na swoich bolączkach, często zapominając o najistotniejszej istocie- dziecku. Kilkunastoletnie dziecko czuje i widzi pewne kwestie zupełnie inaczej niż dorosły. Czuje sto razy bardziej i mocniej niż nam się wydaje.

Przyjemna fabuła, miło się czytało. Jednak tak, jak inni ocenili było bardzo dużo błędów. Wystarczyło, żeby ktoś przeczytał całość raz i wyeliminowałby te drobiazgi. Trochę przeszkadzały. Pomijając błędy to książka świetna na wakacje, miły klimat, cudne miejsca, piękne zakończenie. Nie jest to jakaś super ambitna pozycja ale lekka łatwa i przyjemna. Takie też lubię czytać. Polecam.

Klub ogrodnika to miejsce niezwykłe, pasjonujące, gdzie spotykają się najróżniejsi ludzie. Z pod przeciętnego żywopłotu skrywają bardzo bolesne tajemnice i sekrety rodzinne. Grupa ogrodników, którymi są wczasowicze wyruszają do pięknych Włoch na wycieczkę do krainy ogrodów, ślicznych, urokliwych jezior.
Główna bohaterka Lucy, wciąż dręczą koszmary z przeszłości ostatni raz widziała swego ojca, rozmawiała gdy była jeszcze nastolatką.
Powraca do owdowiałego ojca, który po 5 latach owdowiał, poświęca się pracy.

Interesująca, pasjonująca historia przedstawiona wspaniale, piękne ogrody, jeziora, urocza, przyjemna, bardzo dobra książka.
Pełna zachwytu jestem,,,zainteresowała mnie, bardzo wciągnęła..miły relaks zagwarantowała mi lektura, super się czyta naprawdę rewelacyjna książka Eriki James autorki napisała doskonałą swoją książkę. Z przyjemnością przeczytałam.

Główna bohaterka Lucy, wciąż dręczą koszmary z przeszłości ostatni raz...

UWIELBIAM!
Ta książka przyniosła mi to, czego oczekiwałam, tj.relaks, możliwość oderwania się od rzeczywistości i przygodę ;)

Bardzo ciekawa książka, wypełniona miłością i tęsknotą za nią, oraz radością i smutkiem zarazem. Interesujący bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić. Historie z życia wzięte.
Wspaniała powieść, napisana z pomysłem, przy której nie można się nudzić. Zaskakujące zwroty akcji. Piękne opisy miejsc i ogrodów, przywołujące moje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to dziadkowie mieli przepiękny ogród z sadem, którym zachwycali się wszyscy :) Na chwilę powróciłam do tych wspaniałych, beztroskich czasów i za to dodatkowy plus dla autorki :)
Książka piękna w każdym szczególe :)
Cieszyłam się jak dziecko, kiedy mogłam, choć na chwilę, usiąść i przeczytać następne strony. Zarazem jednak smucił mnie fakt, że niebawem skończy się ta wspaniała opowieść.
Autorka z wyczuciem opisywała emocje, które targały główną bohaterką, a także wspaniale żonglowała opisem sytuacji, widzianym z punktu widzenia różnych bohaterów.

Jedynym minusem są LITERÓWKI!!!
To jest nie do zaakceptowania, żeby taka piękna powieść została tak bardzo zbezczeszczona przez tłumaczenie. Jedna gwiazdka mniej za to niedopatrzenie.

Reasumując, opowieść przepiękna ze wszystkimi barwami szczęścia i smutku. Co prawda w niektórych przypadkach sam koniec lekko naciągany, ale nie razi zbyt mocno ;)
Mimo tych drobnych niedociągnięć książka pozostawi po sobie miłe wspomnienie i z przyjemnością sięgnę po nią ponownie.
POLECAM BARDZO! :)

UWIELBIAM!

Wspaniała powieść, napisana z pomysłem, przy której nie można się...

Książka na lato :) Podoba mi się to, że autorka skupia się na kilku postaciach, to daje jej jakby kilku wymiarów, poznajemy bohaterów z różnych punktów widzenia. W tekście jest sporo błędów, literówek i dziwnie skonstruowanych zdań, co czasem wprawiało mnie w osłupienie, ale to może być też wina chochlika drukarskiego ;)

Początek obiecujący. Jednak w pewnym momencie miałam wrażenie, że ktoś inny pisze tę książkę. Nagłe załamanie stylu. Dialogi niczym w telenoweli latynoskiej.No i ta ogromna ilość literówek! Czy ktoś to sprawdził przed wydrukiem?! Z wielkim trudem dobrnęłam do końca.

Erica James w sposób ciekawy opowiedziała historię grupy ludzi, o ich różnych charakterach i zwyczajach, lecz o jednej wspólnej pasji - klubie ogrodniczym.
Bohaterowie są kontrastowi - przeżywają rozczarowania i radości.
Wszystko co chciała nam przedstawić autorka jest wyważone, spokojne i przede wszystkim interesujące - bliskie każdej kobiecie. Bardzo podobało mi się to, że autorka posiliła się na uszczypliwą lekką dozę ironii i humoru.
Książka lekka, zabawna i porywająca. Zdecydowanie dla kobiet.
Jedynym minusem były dość często pojawiające się literówki.

Bohaterowie są kontrastowi - przeżywają rozczarowania i radości.

rewelacyjna, wielowątkowa opowieść o losach i historiach ludzi, z których pewnie dałoby się zrobić kilka powieści, ale wtedy nie czytałoby się książki z taką zachłannością...
sprytnie poprzeplatane miedzy sobą wątki o problemach uczuciowych ludzi w rożnym wieku

Super lektura, ciepła lekka i przyjemna dla każdego. Na pewno sięgnę po kolejną powieść tej autorki bo czyta się naprawdę miło. I pomimo, że to romans nie ma przesłodzonego języka i wątków.

50/2014

50/2014