Zastępcza żona

Wydawnictwo: Świat Książki
The Replacement Wife
żona, matka, śmierć
literatura piękna

Zaskakująca powieść o miłości, rodzinie i przewrotności losu W swej najnowszej powieści Eileen Goudge stawia czytelniczkom pytanie: Co byś zrobiła na wieść o tym, że zostało ci pół roku życia? Dla Camille, właścicielki biura matrymonialnego, odpowiedź jest prosta: musi znaleźć swoją następczynię w roli matki i żony. Camille Harte, prowadząca eleganckie biuro matrymonialne na Manhattanie,...

Zaskakująca powieść o miłości, rodzinie i przewrotności losu

Camille Harte, prowadząca eleganckie biuro matrymonialne na Manhattanie, niejedno przeszła w życiu. Jako mała dziewczynka straciła matkę i trafiła pod opiekę wiecznie nieobecnego ojca. Jako czterdziestoparolatka ma na swoim koncie pozornie wygraną walkę z rakiem, podczas której jej mąż Edward nie najlepiej poradził sobie z samotnym ojcostwem. Kiedy następuje nawrót choroby, Camille postanawia wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę zawodową, by zapewnić dzieciom stabilność, a mężowi szczęście. Próbuje znaleźć kobietę, która godnie zastąpi ją po śmierci.

Niektóre życzenia lepiej wypowiadać ostrożnie. Konsekwencje poczynań Camille oraz przypadkowego zrządzenia losu okazują sią dla małżonków wielkim zaskoczeniem.

"Eileen Goudge pisze prosto z serca, tworząc postacie, które łatwo pokochać i z którymi ciężko się rozstać" - Nora Roberts

EILEEEN GOUDGE jest jedną z najpopularniejszych amerykańskich powieściopisarek. Pierwsze książki pisała dla młodszych czytelniczek w ramach popularnej serii Sweet Valley High. W 1986r. stworzyła pierwszą powieść dla dorosłych, zatytułowaną Ogród kłamstw, która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa i sprzedała się w sześciu milionach egzemplarzy. Od tamtej pory wydała kilkanaście powieści. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5607

Zastępstwo koniecznie potrzebne

Powieść wydana w serii Leniwa Niedziela zrobiła na mnie duże wrażenie. Autorka bez wahania poruszyła dość trudne tematy, a tym samym wręcz zmusiła czytelników do refleksji nad tym, co w życiu ważne oraz nad istotą miłości i małżeństwa.

Głównymi bohaterami książki jest para, która wiele lat temu ślubowała sobie bycie razem po grób, na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie. Pobrali się z wielkiej miłości. Składając słowa małżeńskiej przysięgi pewnie nie mieli zielonego pojęcia jak bardzo los ich doświadczy. Ale gdyby ktoś przepowiedział obojgu w tym radosnym dniu przyszłość, zapewne odpowiedzieliby, że uczucie pomoże im pokonać każde zło, zdać pozytywnie każdy życiowy sprawdzian.

Camille Harte dojrzała, elegancka kobieta, żona i matka dwójki uroczych dzieciaków, zawodowo zajmowała się kojarzeniem par. Prowadziła ekskluzywne biuro matrymonialne na Manhattanie. Jako nastolatka ona i jej siostra, zostały osierocone przez matkę. Ojciec, pilot, po śmierci żony niezbyt dobrze wywiązywał się z rodzicielskich powinności. Camille musiała być dla młodszej siostry niczym matka. Minęło wiele lat. Camille dostała od losu potężnego kopniaka w postaci choroby nowotworowej. Pierwsze starcie wygrała. Ją i jej rodzinę kosztowało to bardzo wiele. Udało się, ale los zadrwił znowu. Nastąpił nawrót choroby, a szanse wyleczenia zmalały praktycznie do zera. Zrozpaczona kobieta postanowiła w swoisty sposób zadbać o męża i dzieci. Jeszcze za swojego życia, którego niewiele według lekarzy zostało, zapragnęła znaleźć kobietę, która ją zastąpi. Żonę dla swojego męża oraz matkę dla swojej córki i syna. To stało się jej wielkim zadaniem na schyłek życia i marzeniem. No cóż, czasem marzenia się spełniają i trzeba uważać o czym się marzy. Tylko los jak to los lubi robić przeróżne niespodzianki...

Powieść Eileen Goudge jest rewelacyjna. Autorka w ciekawy sposób opowiada historię, która chwyta za serce i wzrusza. W trakcie lektury od razu zaczęło mnie dręczyć pytanie jak ja bym się na miejscu głównej bohaterki zachowała? Jak przyjęłabym brutalną diagnozę lekarską? Czy byłabym tak dzielna jak Camille? Czy kierowałabym się egoizmem czy raczej dobrem bliskich? Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale czy można zastąpić mężowi ukochaną żoną? Dużo takich dylematów dręczyło mnie w trakcie lektury. Bywały chwile w trakcie czytania, że odkładałam powieść i wiodłam sama ze sobą dyskusję. Sumowałam plusy i minusy dokonywanych przez główną bohaterkę wyborów. I niekiedy nie potrafiłam jej ocenić. Tak to bowiem czasem bywa, że mimo dobrych chęci wychodzi nieco inaczej niż zamierzaliśmy. Zamiast nieba piekło.

„Zastępcza żona” to książka o prawdziwym obliczu małżeństwa. Piękny ślub, huczne wesele to tylko preludium do prawdziwego życia we dwoje. Kroczenie razem pod rękę bywa czasem trudne, niezwykle wymagające. Pojawiają się sytuacje, które przerastają i wydają się nie do ogarnięcia. Jesteśmy tylko ludźmi, błądzimy, ale mamy swoje marzenia i plany. Los czasem je bardzo weryfikuje. Tak stało się w życiu Camille. Ta kobieta od samego początku wzbudziła moją sympatię. Kibicowałam jej w walce nie tylko z rakiem, ale i w boju o szczęście. Liczyłam na nieco inne zakończenie. Autorka wybrała jednak odmienne rozwiązanie. Czy dobre? Oceńcie już sami.

„Zastępcza żona” to książka zdecydowanie nieprzesłodzona i wyjątkowa, która mocno przyciągnęła moją uwagę. Dostarczyła emocji, wzruszeń, refleksji, łez. To lektura o sile uczuć, o kobiecej determinacji i dylematach moralnych. Powieść gloryfikuje moc więzów rodzinnych, siłę miłości, która niekiedy musi zdawać bardzo trudne egzaminy. Znalazłam w niej też piękną sentencję, którą na koniec pozwolę sobie przytoczyć: Każdy dzień to prezent, każdy moment jest łaską. Trzeba się cieszyć, a nie narzekać. Gorąco polecam przeczytanie nawet najbardziej wymagającym miłośnikom lektur obyczajowych.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

książek: 2029
MaratikS | 2018-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 07 października 2018

Okładka i tytuł mogłyby sugerować typowy romans, jakich wiele wydano. Po części może tak jest, ale ta druga część jest ważniejsza i nadaje ton całej książce. Mówi o tym jak choroba potrafi zmienić wszystko, jak delikatne są związki miedzy ludźmi i jak delikatni, podatni na zranienie, jesteśmy my w tych związkach. Dobrze się to czytało.

byrcyn11 | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Sam temat/pomysł dość nośny i atrakcyjny, ale według mnie autorka nie sprostała zadaniu. Wyszedł zwykły Harlequin i do tego dużo za długi - 14 godzin. Reszty dopełniła fatalnie czytająca Katarzyna Maciąg; bez odpowiedniej interpretacji i spiesząca się, jakby miała wyznaczony limit czasowy. Wiało nudą.

aannaa | 2018-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Na książkę trafiłam przypadkiem. Na pierwszy rzut oka zaskoczyła mnie jej grubość.
Na początku książkę czytało mi się bardzo dobrze. Płynęłam przez nią, aż trafiłam na "górę lodową". Ale tak na serio. Trafiłam na fragment, który ostudził mój zapał do tej pozycji. Dopiero pod koniec znowu "dostałam wiatru w żagle". I wtedy już poszło gładko.
Ogólnie fabuła przewidywalna.
Jedyne co mi się bardzo podobało to styl w jakim autorka napisała tą książkę. Czytało się ją bardzo dobrze, ale z drobnymi przerwami.

Rybana | 2018-01-02
Przeczytana: 20 maja 2017

Czasami los potrafi spłatać ludziom figla, albo sami sobie płatają na własne życzenie. Tak było w przypadku bohaterki "Zastępczej żony", która dowiedziawszy się, że jej "dni są policzone" postanawia znaleźć dla swojego męża godną siebie zastępczynię. Jej działania mają na celu zapewnić swoim dzieciom stabilne życie, a mężowi szczęście. A ponieważ jako szefowa eleganckiego biura matrymonialnego ma w tym wprawę zabrała się do dzieła. Czy jej się to udało? i co na to jej mąż? a co na to przewrotny los? czy warto meblować komuś życie? przekonacie się gdy przeczytacie tę książkę. Nie jest to bestseler, o którym huczało, ale z pewnością jest bardzo wciągająca

Inez | 2017-12-03
Przeczytana: 28 listopada 2017

"Zastępcza żona"- Eileen Goudge to cudowna opowieść z morałem. Autorka utkała uczucia bohaterów od podszewki i najmniejszy szew w tej historii zaskakuje swoją nieprzewidywalnością. To wciągający spektakl relacji miedzy dwójką ludzi, których drogi się rozeszły, a powrót jest możliwy tylko wtedy, gdy oboje pokonają przenikliwy chłód dosłownie i w przenośni. Sięgnij po tę książkę i zanuż się w odmętach słodko-gorzkiej historii miłosnej.
Polecam.

Basia Kardaś | 2017-08-15
Przeczytana: 10 lipca 2017

"Zastępcza żona" powieść z serii "Leniwa niedziela", to zaskakująca książka o miłości, rodzinie i przewrotności losu. amille Harte, prowadząca eleganckie biuro matrymonialne na Manhattanie, niejedno przeszła w życiu. Jako mała dziewczynka straciła matkę i trafiła pod opiekę wiecznie nieobecnego ojca. Jako czterdziestoparolatka ma na swoim koncie pozornie wygraną walkę z rakiem, podczas której jej mąż Edward nie najlepiej poradził sobie z samotnym ojcostwem. Kiedy następuje nawrót choroby, Camille postanawia wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę zawodową, by zapewnić dzieciom stabilność, a mężowi szczęście. Próbuje znaleźć kobietę, która godnie zastąpi ją po śmierci. Niektóre życzenia lepiej wypowiadać ostrożnie. Konsekwencje poczynań Camille oraz przypadkowego zrządzenia losu okazują się dla małżonków wielkim zaskoczeniem. Powieść Eileen Goudge określam mianem dobrej. Autorka w ciekawy sposób opowiada historię, która wzrusza. W tej książce znajdziecie, miłość, przyjaźń,...

panakejas | 2017-02-06

Nudna okrutnie

gos_goz | 2017-01-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Camille jest szczęśliwą i zrealizowaną kobietą. Jest piękna i ambitna, ma kochającego męża i dzieci. Poprzez swoją pracę w biurze matrymonialnym pomaga ludziom odnaleźć ich drugie połówki. Niestety cały jej świat burzy nawrót raka. Tym razem lekarze nie dają jej już większych szans. Camille kierując się dobrem rodziny, postanawia znaleźć kobietę, która w przyszłości mogłaby zająć jej miejsce i otoczyć opieką jej bliskich. Na przekór protestom męża zaczyna realizować swój absurdalny pomysł. Nie bierze jednak pod uwagę co może zgotować jej los, gdy zacznie igrać z uczuciami innych.
Wciągająca powieść z nietypowym wątkiem, która zmusza czytelnika do przemyśleń. Pokazuje, że nie zawsze to przeciwności losu przyczyniają się do zniszczenia bardzo silnych relacji między ludźmi lecz sami ludzie nieświadomie to czynią.
Należy wyciągnąć też bardzo istotny wniosek, że nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia nie wolno nam tracić nadziei lecz kurczowo się jej trzymać, nawet jeśli...

jusia1986 | 2017-01-07
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Czy potrafiłabyś Droga czytelniczko w chwili największej próby - walki o swoje życie - myśleć o wyborze przyszłej partnerki dla swojego męża? Czy byłabyś w stanie "zrzec się" świadomie mężczyzny, z którym spędziłaś tyle lat? Czy w ogóle można proponować coś takiego kochanej osobie? ... A jak poczujesz się wówczas, gdy Twoje usilne starania przyniosą efekt? Jak wówczas będziesz się czuła?

Fabuła w skrócie ... kobieta po 40-tce dowiaduje się, że ma nawrót choroby - rak powrócił. Nie czuję się na siłach, aby z nim walczyć. Nie wierzy, że mogłaby znów z nim wygrać. Doświadczenia z jej własnego dzieciństwa nie napawają optymizmem. Boi się o siebie - tak, jednak większym lękiem napawa ją myśl, zostawi męża i dzieci. Nie jest w stanie wyobrazić sobie, cóż stanie się z tą trójką istot, gdy zabierze ją choroba. Postanawia działać - znaleźć żonę dla męża i opiekunkę dla dzieci. Posiada dodatkowy atut. Od wielu lat z sukcesem prowadzi biuro matrymonialne. Uważa więc, że nikt lepiej nie...

moeckinijay | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

!!SPOILER. SPOILER. JEDEN WIELKI SPOILER. ZA USZCZERBKI NA ZDROWIU ORAZ UTRATĘ RADOŚCI CZYTANIA TEJ KSIĄŻKI - NIE ODPOWIADAM!!

Oznaczyłam książkę jako przeczytaną, ale uczciwie przyznaje, że nie przeczytałam jej od deski do deski dlatego nie wystawiam żadnej oceny.
Z początku opis bardzo, ale to bardzo zachęcił mnie do lektury, niestety gdy dotarłam ledwie do 1/4 książki byłam tak poirytowana i zrobiłam coś czego nigdy, przenigdy jeszcze nie robiłam - olałam środkową część i przeskoczyłam prawie na sam koniec. W sumie niczego nie ominęłam bo tych ostatnich kilkadziesiąt stron streściło mi co się działo na kartach powieści (niczym moda na sukces - ominiesz sto odcinków, a i tak wiesz co się dzieję) i nie żałuje bo zakończenie pozostawiło gorzki posmak na moich czytelniczych kubeczkach smakowych. Pomysł Camille był co najmniej irracjonalny, ale można zrozumieć, że po swojej śmierci kobieta nie chciała zrzucić na swojego ukochanego męża obowiązków domowych oraz opieki nad ich...