Perfumy Prowansji

Tłumaczenie: Agnieszka Podolska
Wydawnictwo: Amber
literatura kobieca
joly_fh

Prowansja, perfumy, miłość i tajemnice rodzinne Magiczna podróż w jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, gdzie toczy się opowieść o wielkich namiętnościach prowadzących do zbrodni… To miały być piękne, długo wyczekiwane wakacje w rodzinnym domu. Ale Alexandra Arnoult, zarządzająca z Afryki La Provençale – imperium perfumeryjnym Arnoultów, wraca do prowansalskiej posiadłości na urodziny...

Prowansja, perfumy, miłość i tajemnice rodzinne
To miały być piękne, długo wyczekiwane wakacje w rodzinnym domu.
Ale Alexandra Arnoult, zarządzająca z Afryki La Provençale – imperium perfumeryjnym Arnoultów, wraca do prowansalskiej posiadłości na urodziny matki z niepokojem. I wcale nie chodzi o to, jak rodzina przyjmie jej narzeczonego. Cały czas dźwięczą jej w uszach słowa szamanki: „Wrócisz do Francji i umrze czterech mężczyzn”…
Na miejscu potwierdzają się obawy Alexandry. La Provençale, którą we Francji kieruje jej brat Julien, jest na skraju bankructwa...
I zaczyna się sprawdzać przepowiednia. W fabryce zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą jest młody dziennikarz. Zbierał informacje na temat La Provençale i przedsiębiorstwa, którym kieruje Marius Garbiani – odwieczny wróg Arnoultów.
Na co natrafił? Na brudne interesy? Oszustwo? Zdradę?
Błękit prowansalskiego nieba, cień romantycznych zaułków i zapach lawendowych pól kryją pilnie strzeżone tajemnice. Żeby ocalić firmę i reputację Arnoultów, Alexandra musi cofnąć się w przeszłość swojej rodziny - naznaczonej rywalizacją i zdradą, miłością i zbrodnią…
Frédérick D'Onaglia to Prowansalczyk zakochany w Prowansji. Z niej czerpie inspirację dla swoich powieści. Ukazuje w nich jej najpiękniejsze zakątki, miejsca magiczne, z dala od szlaków turystycznych, gdzie czas jakby się zatrzymał. Tam toczą się historie bohaterów jego książek, które łączą fascynujące, jak u Danielle Steel, opowieści o rodzinie z sensacyjną intrygą. Przeplatają się w nich wątki rodzinnych sekretów, miłosnych intryg i niebezpiecznych ambicji.
Frédérick D'Onaglia pisze o życiu codziennym, o sprawach bliskich każdemu człowiekowi. Dlatego czytelnicy tak chętnie sięgają po jego znakomite sagi rodzinne - znajdują w nich ucieczkę od szarej codzienności i przyjemność z lektury.

Pierwsza powieść Frédéricka D'Onaglii ukazała się w 2004 roku i od razu otrzymała dwa wyróżnienia literackie, w tym nagrodę Lions Club International. Akcja wszystkich następnych, w tym najnowszej Perfumy Prowansji, również rozgrywa się wśród urokliwych krajobrazów południowej Francji.

Połączone miłością i nienawiścią dwie zwaśnione rodziny kosmetycznych magnatów w sadze rodzinnej rozgrywającej się w malowniczej scenerii Prowansji.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

allison | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Przeciętna powieść, jakich wiele na naszym rynku księgarskim.

Akcja osadzona w prowansalskiej scenerii jest dla mnie jedynie chwytem marketingowym, bo południowoeuropejskich klimatów jest tu jak na lekarstwo; równie dobrze wydarzenia mogłyby się rozgrywać w innym regionie Francji.

Intryga kryminalna nie jest oryginalna, narrator często zdaje się tłumaczyć czytelnikowi reakcje i motywy zachowań bohaterów, co przypomina fabułę brazylijskiego serialu.

"Perfumy Prowansji" to po prostu lekkie, niewymagające wysiłku intelektualnego czytadło, które można potraktować jako czasoumilacz. I nic więcej.

Mollinka_90 | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Kolejna książka tego autora jest pod wieloma względami podobna do pierwszej, którą miałam okazję przeczytać pt. "Powrót do źródeł". Akcja jest osadzona tym razem nie w Alpach, a w malowniczej Prowansji na plantacjach lawendy.

Niestety, fabuła mnie rozczarowała, ponieważ poza rozbudowanym wątkiem kryminalnym, nie było tu zbyt wielu opisów czy wątków obyczajowych, a epizod romantyczny też potraktowany został pobocznie. Gdyby książka miała trochę większą objętość, niczego by nie straciła. Tymczasem stała się króciutkim kryminalikiem, którego zakończenie nawet tak niewprawny w czytaniu literatury kryminalnej czytelnik, jak ja, wyłapał już w połowie lektury;)

Główna bohaterka - Alexandra jest dziedziczką rodzinnej firmy produkującej kosmetyki. Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną przez jej ojca, wytwarzane w przedsiębiorstwie produkty mają pochodzić z naturalnych surowców, lecz jej najmłodszy brat bez wiedzy siostry sprzeniewierzył się tym ideałom i wydał firmę na pastwę miejscowego...

Pokrecona | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Książka świetna!!
Akcja rozgrywa się w Prowansji,tam- gdzie moje marzenia pomału dążą;-)Czy spełnią się one zobaczymy...
Natomiast na pewno spełniły się marzenia bohaterki książki Alexandry.W cudownych krajobrazach pełnych ciepła słońca,zapachów ziół oraz wśród zmysłowych aromatów lawendy -powstała fabryka perfum,założona przez ojca Alexandry.Firma zdobyła renomę i jest znana na całym świcie, ale po śmierci ojca oraz najstarszego z synów opiekę nad firmą objął młodszy syn Julien. Alexandra otworzyła filię w Afryce.Gdy przyjechała wraz z narzeczonym na wakacje do rodzinnego domu ,akcja książki przyśpiesza.We wspaniałej,wręcz idyllicznej scenerii rozgrywa się pełna intryg oraz mrocznych sekretów akcja rodzinna.Czy przepowiednia dla Alexandry się spełni?Ma umrzeć trzech młodych i jeden starszy mężczyzna...Czy fatum ,jakie ciąży na rodzinie kiedyś się skończy?
Książka emanuje niesamowitym ciepłem,zapachem lawendy oraz wielką miłością,która zamiast rozpaść się przy narastających...

kasandra_85 | 2013-11-06
Przeczytana: 2013 rok

Ida | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Jak na półkę "Miło przy kawie", może zbyt dużo kryminalnych wątków i śmierci, ale nie bardzo jest, gdzie umieścić tę pozycję.
Urzekło mnie zdjęcie lawendowych pól, bo lubię francuskie klimaty, ale potem sprawdziło się powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce :)

Ogólnie ujmując ocena: "może być".
Czyta się szybko, ale przyznaję, że gdyby nie zdjęcie autora na okładce, to upierałabym się, że książkę napisała kobieta. Naprawdę zmyliły mnie te rozwinięte opisy śródziemnomorskiej przyrody, perfumeryjny temat i romantyczne sceny.
Przykrym za to wątkiem jest przedstawienie rodziny, jako osób praktycznie wobec siebie obojętnych, chwilami zionących nienawiścią. Nienawidzące się rodzeństwo, czy o zgrozo córka, której zupełnie nie dotyka śmierć ojca. No cóż taki miał być klimat świata finansjery.
Dla wielbicielek tytułowych perfum jest za to szczegółowy opis procesu ich wytwarzania i podstawowa charakterystyka poszczególnych rodzajów zapachów. Przypomniało mi się przeczytane kiedyś...

Marzenia | 2015-05-10
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Czytadło
Przeczytana: 10 maja 2015

Rzewna historyjka francuskiej rodziny - zbrodni, tragicznych wypadków, dziennikarskich śledztw, dawnych romansów, tajemnic rodzinnych, biznesowych intryg.

Uważam,że za dużo chciał zawrzeć autor w tak skondensowanej treści. Zamiast poddać się urokowi malowniczego miejsca błądzimy myślami pośród intryg, tego kto ma umrzeć i dlaczego. Wiemy od samego początku,że śmierć zagości na stronach powieści, bo z takim przekonaniem przybywa bohaterka do swoich rodzinnych okolic po opuszczeniu Afryki, gdzie został ten fakt przepowiedziany jej przez szamankę.
Główna para bohaterów trochę tak sztucznie wymodelowana.Zresztą podobnie jak niektóre zdarzenia, opisy przebiegają szybko i mają utarty wzór.Ten romantyzm też jakiś schematyczny.
Ogólnie jest taka zasada,że lektury,które dodaje na półkę "Na prowincji..." mają za zadanie otulić mnie swoim klimatem, chcę poczuć wtedy ducha odwiedzanych miejsc, przyjazną atmosferę i zatopić się w wolno snującą opowieść. To takie książki, przy których mam się oderwać od swojej rzeczywistosci i popłynąć w jakiś malowniczy zakątek.Tutaj nie do końca autor mnie zaczarował, za to dość często byłam rozpraszana.

UczulonaNaCzekoladę | 2014-02-22
Przeczytana: 09 lutego 2014

Do książki podchodziłam na luzie. I to był strzał w dziesiątkę. Naprawdę. Nie ma co się oszukiwać, ale nie jest to pozycja wielce wymagająca, a w obecnym czasie dla mnie jest to dużym plusem, bo obawiam się, że nie przeczytałabym jej do końca.

Zacznijmy od autora. Nigdy bym nie powiedziała, że tę książkę napisał facet. Serio. Choć z drugiej strony to tłumaczy narrację trzecioosobową, bo wczucie się w rolę kobiety wymaga naprawdę dużej pracy. Z drugiej strony pozwoliło mu to na opisanie historii "z boku", dzięki czemu poznajemy wielu bohaterów i kilka tajemnic oraz pewną wielką aferę. Także miejsce, w którym rozgrywa się akcja dodaje swoistych uroków i klimatu. Czyta się całkiem szybko, choć momentami akcja zwalnia i przynudza. Zakończenie dość przewidywalne, jednakże ciągle coś się dzieje, więc na nudę nie można narzekać. Wielkim minusem zaś jest dwójka głównych bohaterów, czyli Aleksandra i Baptiste, gdyż wyidealizowani i sztuczni do szpiku kości, irytują na każdym kroku....

Karolina | 2014-02-20
Przeczytana: luty 2014

"Perfumy Prowansji" to książka o zabarwieniu kryminalnym z tajemnicami rodzinnymi w tle. Podczas lektury poznajemy kilka charakterystycznych postaci - nieudacznika Juliena, przebiegłą Justine, pogrążoną w smutku po stracie ukochanego syna panią Arnoult, Marinusa Garbianiego - zarządcę firmy z monopolem na wywóz śmieci.

Główną bohaterką, silną i zarządzającą firmą perfumeryjną ojca, jest Alexandra. Kobieta powraca z Afryki, gdzie prowadzi oddział fabryki. Towarzyszy jej chłopak - dziennikarz Baptiste. Do Francji przyjeżdża na 60. urodziny matki. Przywozi ze sobą przerażającą przepowiednię. I to wokół niej "kręci się" cała historia.

Książka jest dosyć przewidywalna, pojawiają się w niej banalne dialogi i nieco przekoloryzowane historie. Szybko się ją czyta. Będzie odpowiednia dla osób poszukujących łagodnych, kobiecych opowieści kryminalnych ze szczyptą "sił nadprzyrodzonych" :-)

Anna-mojeksiążki | 2013-11-12
Przeczytana: listopad 2013

Prowansja, cudowna kraina pachnąca lawendą. Uwielbiam jej klimat i uwielbiam tę tematykę w książkach. Patrząc na okładkę spodziewałam się po prostu dobrego, babskiego czytadła, a znalazłam i kryminał, i romans, i tajemnicę rodzinną. Książka wciągnęła mnie i nie wiem, kiedy minęło popołudnie.

„Perfumy Prowansji” to porywająca opowieść o miłości, zdradzie i tajemnicy.
Akcja powieści dzieje się pośród lawendowych pól Prowanscji, w pełnej zapachów, rodzinnej fabryce kosmetyków naturalnych La Provancale.
Z Afryki wraca prezes firmy, Alexandra Arnoult z narzeczonym, Baptiste. Zarządzała tam odłamem rodzinnego imperium, a fabryką w Prowansji zajmował się w tym czasie jej brat, Julien. Wraca do kraju, ciągle mając w głowie przepowiednię, jaką usłyszała. Niestety, tak jak przypuszcza, nie czekają na nią tutaj dobre wieści, brat wykorzystał jej nieobecność do wpędzenia firmy wręcz w ruinę. Podrobił podpis siostry i zmienił działalność La Provancale. Alexandra jest zszokowana, ale...