Kod apokalipsy

Okładka książki Kod apokalipsy Alex Scarrow
Okładka książki Kod apokalipsy
Alex Scarrow Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Time Riders (tom 3) fantasy, science fiction
Time Riders (tom 3)
Zielona Sowa
2013-09-20
2013-09-20

Trzeci tom serii "Time riders" trzyma poziom poprzednich części, a nawet go podnosi. Mamy tu intrygującą zagadkę, znane i lubiane postacie oraz wiele nowych, a także dobrze oddany klimat średniowiecza. Fabuła jest ciekawie osadzona w realiach historycznych. Ponadto książka otwiera kilka nowych wątków i zagadek, które zapewne znajdą kontynuację w kolejnych tomach.

3.5 ⭐

Widzę, że jak w przypadku każdej długiej serii, gdzie każdy tom oznacza inną przygodę wystawiam mega różnorodne opinie. Bo tak, jak czasy dinozaurów pokochałam całym serduchem, tak wyprawę do Robin Hooda już niekoniecznie. Mniej więcej 3/4 książki wciągałam z mieszanką zadowolenia i zachwytu, ale końcówka straciła moje zainteresowanie i jakoś tak bez serca skończyłam ten tom. Na pewno wrócę i przeczytam kolejne, bo już zdążyłam się zżyć z bohaterami, ale potrzebuję przerwy (:

3.5 ⭐

Kolejna dobra przygodówka tego autora, chociaż nie co ustępująca poprzednim dwóm tom.
Tym razem zabiera nas w czasy Robin Hooda i tajemnicy związanej ze św. Grałem.
Czyta się Ok, lecz moim zdaniem trochę za mało przygód co też mniej wciąga, dlatego tylko 6 gwiazdek, a czy zapadnie w pamięci no chyba przez nie używanie nazwiska bohatera banitów a nazwanie go zakapturzonym.

Tym razem zabiera nas w czasy Robin Hooda i tajemnicy związanej ze św. Grałem.

Pytanie skoro w 3 części rozdział 5 jest mowa że nie mogą spotkać samych siebie, to jak to możliwe że młody Liam spotkał starego Liama. Bo podobno to jedna i ta sama osoba

Na półkach: , , , , , , , ,

"Kod Apokalipsy" jest stanowczo bardziej tajemniczy od pozostałych serii cyklu "Time Riders". Roztacza przed nami średniowieczne klimaty, które nawet bardzo polubiłam. W serii podoba mi się to, że każda część dotyczy innej epoki.
Tym razem Liam wraz z Bobem wyrusza w okres średniowiecznej Anglii, aby naprawić przesunięcie spowodowane jakimś nieznanym bohaterom dokumentem, zwanym Świętym Graalem albo Pandorą. Oczywiście, na początku myślą, że Święty Graal to kielich, jednak później okazuje się zagadkowym szyfrem.
Tymczasem we współczesnym Nowym Jorku pewnemu studentowi udaje się rozszyfrować dokument. W rezultacie dowiaduje się o istnieniu Jeźdźców w Czasie poprzez Maddy i Sal, które poznaje później. Wszyscy głowią się nad tym, co może oznaczać tajemnicza Pandora. Natomiast Liam musi przywrócić ład i porządek w średniowiecznym królestwie Anglii.
Książka bardzo mi się podobała, mimo że krótkimi chwilami jej czytanie było dla mnie dosyć żmudnym zadaniem. Jednak wynagrodziło mi to tajemnicze i pełne grozy zakończenie, po którym natychmiast musiałam wypożyczyć kolejny tom. Jeśli czytałeś(aś) już kiedyś Time Riders i zastanawiasz się nad trzecią częścią, nie marnuj czasu i koniecznie ją przeczytaj. Ta część, w przeciwieństwie do poprzednich, zaczyna powoli dążyć w kierunku przełomowych zdarzeń, na jakich w głównej mierze będzie skupiała się cała seria. Natomiast tym, którzy jeszcze nie sięgnęli po ten cykl, ogromnie go polecam, zwłaszcza miłośnikom fantastyki, science-fiction i osobom interesującym się przyszłością, nowymi technologiami oraz podróżami w czasie.

Zaliczona kolejna część ''Time Riders''. Można pomyśleć, że tyle już za mną, ale tak naprawdę dopiero teraz rozkręca się zabawa.
Wydaję Wam się, że potrzeba wiele słów, żeby narobić zamieszania? Że trzeba wypowiedzieć je głośno, wykrzyczeć, żeby zapanował chaos? Tak naprawdę nie trzeba zbyt wiele. Wystarczy jedno słowo. Słowo, które może oznaczać koniec. A może to właśnie koniec jest nowym początkiem?
Żeby się tego dowiedzieć musisz ruszyć w kolejną podróż z ''Jeźdźcami w czasie''. Jedno jest pewne-nie pożałujesz.

Coś nasi podróżnicy w czasie nie mają szczęścia... Najdrobniejsza zmiana urasta do rangi katastrofy, przyjaciele mają przed sobą tajemnice, w dodatku przyplątuje się ktoś widziany wczoraj / przed laty.
O dziwo, autor wciąż potrafi zaskoczyć (alternatywna wersja historii Robin Hooda i prawdziwa prawda o Ryszardzie Lwie Serce:)) i przykuć uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
Polecam.

"FAKT
Manuskrypt Voynicha to autentyczny dokument napisany w niezidentyfikowanym dotychczas języku średniowiecznym.
FAKT
Pomimo licznych prób kryptologów i zastosowania oprogramowania deszyfrującego, kod manuskryptu nie został jeszcze złamany.
FAKT
Źródła legendy o Robin Hoodzie spowija mgła tajemnicy.
FAKT
Tożsamość osoby piastującej urząd szeryfa Nottingham w czasie powrotu króla Ryszarda z krucjaty jest nieznana."

Cytując powyższy fragment z początku książki zastanawiam się jak bardzo utalentowany musi być Alex Scarrow. Mimo, iż przeczytałem dwie poprzednie części, to w dalszym ciągu nie mogę się nadziwić, jak autor tych książek potrafi łączyć fakty z fikcją. Dzięki temu oprócz miłego spędzenia czasu mogłem dowiedzieć się wielu ciekawostek z przeszłości, które- właśnie dzięki przeplataniu prawdziwych informacji z tymi wymyślonymi- na pewno pozostaną gdzieś w mojej pamięci.

W części tej Alex Scarrow uraczył nas informacjami między innymi o tym, jak żyli ludzie w średniowiecznej Anglii i o tym, czy Robin Hood naprawdę istniał.

Pokrótce streszczając w "Kodzie Apokalipsy" Mady, Liam i Sal muszą znaleźć odpowiedź na pytanie- w jaki sposób nazwisko Lewisa (brytyjskiego hackera) znalazło się na zakodowanym manuskrypcie sprzed tysiąca lat? W tym celu wysyłają Liama wraz z jednostkami pomocniczymi do roku 1193 w sam środek lasów Sherwood.

Podsumowując książka ta nie zaskoczyła mnie tak bardzo jak dwie poprzednie, ale naprawdę z wielką chęcią sięgałem po nią w wolnym czasie, którego miałem naprawdę mało. Myślę, że do opisywania całej serii "TIME RIDERS" będę mógł używać samych superlatywów. Z wielką chęcią skoczę do biblioteki po kolejną część tych niesamowitych przygód, do czego bardzo zachęcam i was wszystkich :).

"FAKT
FAKT
Źródła legendy o Robin Hoodzie spowija mgła tajemnicy.
FAKT
Tożsamość osoby piastującej urząd szeryfa Nottingham w czasie...

Fajna książka, ciąg dalszy przygód Liama, Maddy i Sal. Chociaż tym razem skupiamy sie bardziej na Liamie i Bobie i Beki, która się dostosowuje zachowaniem. Akcja dzieje się w XIIw., kiedy podobno istniał Robin Hood :D
Bardzo mi się podobał tamten okres z punktu widzenia Jeźdźców.
Do tej części mogłabym jeszcze wrócić, jak skończę całą serię.
POLECAM GORĄCO!

Bardzo mi się podobał tamten okres z punktu widzenia Jeźdźców.
Do tej części mogłabym jeszcze wrócić, jak skończę całą serię.
POLECAM GORĄCO!

źródło

Nie igraj z czasem, bo świat, który znasz, przestanie istnieć.

O Autorze (źródło - druga strona książki):

Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował się, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier.

Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i dwoma bardzo grubymi szczurami.

Poprzednie części spodobały mi się, dlatego postanowiłem sięgnąć po trzecią. Czy był to dobry wybór? Czy książka dorównuje pozostałym? A może jest lepsza?

Pomysł na stworzenie cyklu nie jest zły, ale Time Riders. Kod apokalipsy nie spodobał mi się. Język jest prosty i lekki, czasem akcja trzyma w napięciu, bohaterowie zostali dobrze wykreowani, zakończenie budzi uczucie ciekawości, ale… Miałem wrażenie, że czytam znów to samo, że Alex Scarrow pokazuje nam to samo, zmieniając tylko parę rzeczy. Nie zostałem w ogóle zaskoczony, wszystko było przewidywalne. Powtarzany schemat: przesunięcie, szukanie powodu i (po oczywistym gadaniu, że się to nie uda i dziwnych przemyśleniach) znajdują go, następnie Liam wyrusza w niebezpieczną podróż, tam przeżywa różne przygody, naprawia to, co się zepsuło i... wszystko kończy się szczęśliwie. Mój zachwyt serią zniknął tak szybko, jak się pojawił. Wiem jedno – nie sięgnę już po kolejne części tej serii, bo coś czuję, że będę się z nimi męczył jak przy tej.

Opis książki (źródło - okładka):

Liam O'Connor powinien utonąć w 1912 roku.

Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku.

Sal Vikram powinna spłonąć w pożarze w 2026 roku.

Jednak cała trójka dostała drugą szansę. Nie umarli, ale zostali zwerbowani do tajnej organizacji, której celem jest ochronić świat przez złymi skutkami podróży w czasie.

W roku 1994 Adam Lewis – brytyjski hacker – odkrywa, że w pewnym zakodowanym manuskrypcie sprzed tysiąca lat wymienione jest jego nazwisko. W roku 2001 Adam staje na drodze Jeźdźców w Czasie, którzy po tym spotkaniu odbywają podróż do roku 1193, w sam środek lasów Sherwood. Szukając odpowiedzi na dręczące wszystkich pytanie – jak nazwisko Lewisa znalazło się w tym dokumencie – spotykają tajemniczego, zakapturzonego mężczyznę… Okazuje się, że on także szuka owego manuskryptu… Jakie niebezpieczeństwo dla przyszłości niesie tajemnicza wiadomość z przeszłości?

Liam O'Connor jest nastolatkiem z XX wieku. Jest na pewno odważny, gdyż podejmuje wiele decyzji, które decydują o jego życiu oraz przyjacielski, bo nie chciał zabić przyjaciela (mimo, iż on nie był do końca człowiekiem),a gdyby to zrobił, szybciej wróciłby do 'domu'. Maddy Carter dopiero wkracza w dorosłe życie. To ona będzie musiała dowodzić Jeźdźcami w czasie, podejmować decyzje tak, by światu nie zagrażała zagłada. Na pewno można mówić o niej – wrażliwa. Sal Vikram jest trzynastolatką, która żyła w 2026 roku. Ma najgorzej z całej trójki, gdyż jest najmłodsza, przez co bardzo wszystko przeżywa. Ma jedno z najważniejszych zadań.

Najbardziej spodobał mi się pomysł na stworzenie czegoś, czego nie było jeszcze w literaturze młodzieżowej (a przynajmniej tak mi się wydaje) oraz okładka, która na pewno jest lepsza od fabuły.

Nie wiem czy mogę polecić wam tę część, bo coś czuje, że nie spodobała mi się ona dlatego, że jest kierowana do trochę młodszych ode mnie osób. Chyba będziecie sami musieli zdecydować, czy sięgnąć po Time Riders. Kod apokalipsy.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: Time Riders. Kod apokalipsy

Tytuł oryginału: Time Riders. Doomsday Code

Autor: Alex Scarrow

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Seria: Time Riders (tom III)

Tłumaczenie: Karol Sijka

Korekta: Magdalena Wosiek

Wydanie: I

Oprawa: miękka

Liczba stron: 455

Data wydania: 20.09.2013

ISBN: 978-83-7895-579-5

źródło

Nie igraj z czasem, bo świat, który znasz, przestanie istnieć.

O Autorze (źródło - druga strona książki):

Dodaj cytat z książki Kod apokalipsy