Abelard i Heloiza

Wydawnictwo: Świat Książki
Heloise and Abelard: A Twelfth-century Love Story
literatura faktu
zandam

Udzielanie lekcji było sprzyjającą okazją do potajemnych schadzek, tak upragnionych dla zakochanych. Nad otwartymi zwojami więcej było mowy o miłości niż o nauce, więcej pocałunków niż uczonych sentencji. I częściej ręce sięgały do łona niż dotykały kart książek. Częściej rozpromienione miłością oczy były wpatrzone w kochaną osobę niż w martwe litery. ...

(Abelard, Historia moich niedoli)

Podobnie jak Antoniusz i Kleopatra czy Romeo i Julia, Abelard i Heloiza, za życia już otoczeni legendą, należą do grona słynnych kochanków, ciągle obecnych w zbiorowej wyobraźni. Co jednak o nich wiemy? James Burge, opierając się na najnowszych ustaleniach nauki i niedawno odkrytych listach, opowiada o wielkiej miłości syna rycerza i siostrzenicy paryskiego kanonika. Szczerość i żarliwość przebijają w ich płomiennych listach nawet po 900 latach...

źródło opisu: Świat Książki, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Amrand | 2015-11-26
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo ciekawa historia romansu, który nie miał prawa się wydarzyć a jednak... Jednakże nie jest to tkliwe romansidło dlatego polecam również Panom lubiącym ciekawostki historyczne ;)
Autor oparł swoją książkę na listach, które pozostały po Abelardzie i Heloizie uzupełniając ją (czego nie ukrywał) zmyślonymi aczkolwiek prawdopodobnymi scenami z ich życia a wszystko osadzone w średniowiecznej Francji, środowisku akademickim (tu znów wracamy do prawd historycznych) przez co bardzo dobrze się to czyta a przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nie tylko z życia tych dwojga, ale ogólnie Francji przełomu XI/XII wieku.

Czyżyk | 2017-10-25

Wciąż pozostaję pod wrażeniem zakazanej miłości Heloizy i Abelarda – pary stawianej obok Tristana i Izoldy oraz Romea i Julii. Uważam jednak, że absolutnie nie można porównywać jej z nimi przede wszystkim dlatego, iż są oni wytworem wyobraźni, bohaterami legendarnymi czy też literackimi, podczas gdy Heloiza i Abelard istnieli naprawdę, żyjąc w średniowiecznej Francji.
Piotr Abelard to znany średniowieczny filozof, teolog i poeta, a przy tym człowiek wyniosły, próżny i egocentryczny, więc chociaż autor książki więcej uwagi poświęcił właśnie jemu, to mnie urzekła Heloiza – francuska zakonnica, pobożna i łagodna, ale przede wszystkim mądra i wykształcona, co w tamtych czasach było dość niezwykłe. Na pewno była też silną kobietą, skoro przebywając w klasztorze, a później również nim zarządzając jako opatka, pozostała wierna obiektowi swej miłości i nigdy z nim nie zerwała kontaktu, a jej korespondencja z Abelardem do dziś jest przedmiotem zainteresowania i to nie tylko...

EvKa | 2017-07-17
bobby_sixkiller92 | 2017-03-21