Dziecko ciemności

Wydawnictwo: Replika
The Chosen Child
horror
joly_fh

W centrum Warszawy dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ofiary pozbawiane są głów i odnajdywane w całym mieście, między innymi na placu budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Nadzorująca inwestycję Sarah Leonard, chcąc uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed „Oprawcą”, wzywa na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Doświadczony gliniarz we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzą nieoficjalne śledztwo. Szybko okazuje się, że dobór ofiar nie był przypadkowy, a morderca prawdopodobnie nie jest do końca człowiekiem.

Konfrontacja z potworem, przyczajonym w kanałach Warszawy, jest nieunikniona i prowadzi do serii dramatycznych wydarzeń.

Dziecko ciemności to pierwsza i zarazem jedyna książka Grahama Mastertona, której akcja osadzona jest w całości w Polsce!

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=477

Sad_Potato | 2019-08-01

Stary Masterton był chyba lepszy - albo to tylko kwestia tego, że byłam młodsza. Rzeczywiście, przełom gimnazjum i liceum upływał pod znakiem Kinga i Mastertona, z czego ten pierwszy zawsze był lepszy.
"Dziecko ciemności" do przeczytania, i nawet nienajgorsze, ale nie ma fajerwerków.

Michal79 | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Przeraża mnie ta książka!
Niestety nie jej fabuła, a jej niedorzeczność.
Historia naiwna, niespójna i nielogiczna- zbyt fantastyczna nawet jak na fantastykę/horror.

Irracjonalni, papierowi bohaterowie o "jakże wyszukanych" nazwiskach.
Opisy Polski jakby napisane przez kogoś kto zna kogoś, kto zna kogoś, komu ktoś opowiadał o tym czego dowiedział się o Polsce z filmów Hollywood ("w Warszawie nie ma oczyszczalni ścieków, wszystko z kanałów płynie wprost do Wisły"!!)

WIELKIE ROZCZAROWANIE!

Tomek | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Kolejna pozycja Mastertona, którą przyjemnie się czytało. Jak zwykle mocno pokręcona (żeby nie użyć tu innego wulgarniejszego słowa). Ale tego się spodziewam sięgając po książki tego autora i właśnie to w nich jest tak przyciągające. Przyjemne, z tego względu, że akcja otoczona w bliższym mi otoczeniu, bo w Warszawie. I na bieżąco znaczenie lepiej otoczenie rysuje się w wyobraźni, niż w przypadku miejsc z innych książek, których nazw nie jestem w stanie nawet poprawnie wymówić. Sama historia trzymająca w napięciu, ciekawie rozwiązana, ale również zostawiająca pewien niedosyt.

niemampomysłunanick | 2017-06-28

Po jakimś czasie wróciłem do Mastertona i to był przyjemny powrót, nie ma po prostu jak stary dobry Masterton.
PS. od początku jak tylko Sarah spotkała Reja to wiedziałem, że się bzykną :D

słoneczko | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Horror Mastertona, po którym spodziewałem się zdecydowanie więcej emocji.
Plusy:
- obsadzenie akcji w Warszawie, z pokazaniem jej uroków i mrocznych stron;
- ciekawa konfrontacja z „Oprawcą” z kanałów Warszawy;
- nawiązanie współpracy Sarah Leonard i detektywa Claytona Marsha z polskim policjantem Stefanem Rejem;
- nadanie nazwisk bohaterom sławnych Polaków (Rej, Matejko, Konopnicka) – chociaż czasami trochę mnie to raziło.
Minusy:
- pokazanie Polski z bardzo złej strony, jako brudnego kraju, kobiet z wąsami i nieogolonymi nogami (a przecież jego żona to Polka) – autor widział Polskę wiele lat temu i tak ją opisał;
- bohaterowie przedstawieni w zbyt prosty sposób, a motywy ich działania wręcz czasami dziwne;
- w wielu momentach wieje nudą, a akcja wlecze się niemiłosiernie;
- zakończenie zbyt fantastyczne, nawet jak na horror.
Ciężko było ale „przebrnąłem”.
Ogółem książka taka sobie, a wręcz słaba.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

"Dziecko ciemności" jest pierwszą książką Mastertona, której fabuła w całości jest osadzona w Polsce. Książka zaczyna się bardzo obiecująco - w centrum Warszawy dochodzi do brutalnych morderstw. Ofiary pozbawione głów odnajdywane są w całym mieście, m.in. na terenie budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Inwestycję tą nadzoruje Sarah Leonard. Chce uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed sprawcą tych mordów, wzywa więc na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Ten doświadczony policjant we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzi nieoficjalne śledztwo. Okazuje się, że wybór ofiar nie był przypadkowy, dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że oprawca nie jest człowiekiem.

Przed przeczytaniem książki mój entuzjazm był dosyć spory ze względu na akcję w Polsce. Szybko jednak opadł, kiedy zacząłem czytać opisy naszego kraju. Według Masterona Polska to kraj brudny, każdy Polak obowiązkowo nosi reklamówkę w ręce, kobiety mają wąsy i nieogolone...

Robert Łyskawa | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Informacja na odwrocie okładki o tym, że akcja "Dziecka ciemności" rozgrywa się w całości w Polsce pobudziła moją ciekawość i zmotywowała do sięgnięcia po tę książkę bibliotece. Początkowo jednak nie mogłem się w niej odnaleźć (pewnie przez to, że dopiero co skończyłem "Ucztę dla wron", w zupełnie innym klimacie), ale z czasem powieść mnie zaintrygowała. Zawiera elementy typowe dla Mastertona czyli krew, flaki i seks, ale jednak to, że wydarzenia rozgrywają się w Warszawie i odwołanie się do Powstania nadają jej fajnego klimatu. Ponadto ciekawe jest też spojrzenie na Polskę oczami amerykańskiego autora, zapewne nieco przerysowane i stereotypowe, ale nie aż tak bardzo odbiegające od realiów. :)

Jedyna książka Mastertona, w której akcja rozgrywa się na terenie Polski, a ściślej w Warszawie. Jest ona dla ludzi o stalowych nerwach, tym bardziej ludzi mieszkających w stolicy ;-)
"Oprawca" pozbawia swoje ofiary głów i doskonale czuje się w kanalach, a jeszcze lepiej się po nich porusza. Gdy dochodzi do zniknięcia Kamińskiego na placu budowy Hotelu Senackiego odpowiedzialna za pracę Sarah Leonard prosi o pomoc zaprzyjaźnionego amerykańskiego policjanta Claytona Marsha. Clayton wraz z polskim policjantem Stefanem Rejem próbuje ustalić kto stoi za serią brutalnych morderstw na terenie Warszawy. Uciekają się nawet o pomoc wróżki, u której podczas spirytystycznych seansów pragną dowiedzieć się czegoś na temat osób powiązanych z "Oprawcą".
Czuje delikatny niedosyt jeśli chodzi o samo zakończenie. Akcja jest cały czas nakręcana, ale kiedy spotykają w kanałach Dziecko ciemności to nagle akcja ustaje i koniec książki. Chyba niedokonca Masterton miał pomysł na zakończenie, na jego...

Arkalion | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Przez wszystkie książki Mastertona polskie wątki przebijały się mniej lub bardziej wyraźnie.Po Dziecko ciemności sięgnąłem jako jedna z ostatnich nie przeczytanych książek tego autora.Całe szczęście ,że to nie była moja pierwsza książka Mastertona,bo po następne bym nie sięgnął.Książka przeciętna,rozwlekła.Realia Warszawy lat 90 tych oddane bardzo schematycznie i ten drażniący ton wyższości nad dzikimi wschodnio-europejczykami czasem zwyczajnie drażnił.Jako horror książka słaba .Jedyną ciekawą rzeczą jest poznanie poglądów Mastertona na Warszawę lat 90 tych.

WisemantheWise | 2016-10-15
Przeczytana: 14 października 2016

Kolejna historia z niewyobrażalnym złem w roli tytułowej, jakie poluje na niczego nieświadome i niewinne ofiary. Tym razem historia bliska Nam szczególnie, ponieważ osadzona w realiach Polski (Warszawy) lat 90. Mamy więc spracowanego policjanta próbującego rozwiązać tajemnicę okrutnych morderstw oraz Amerykankę polskiego pochodzenia - przedstawicielkę koncernu budującego ekskluzywne hotele. Poza tym drugoplanowi bohaterowie z obu ww. środowisk. Autor zastosował tu mocny kontrast między bogatą i wyzwoloną Ameryką a biedną, komunistyczną Polską. Kraj nasz został zresztą przedstawiony nieco stereotypowo jako średnio zamożne państwo Europy Wschodniej. Niektóre opinie czy komentarze wręcz śmieszą jak nasz kraj mógł być postrzegany za granicą.

Do tego oczywiście mroczna istota nie z tego świata, której nie da się pokonać konwencjonalnymi metodami, a której korzenie sięgają głęboko w historię Polski.
Horror przyzwoity, choć mocno krwawych scen nie ma zbyt wiele. Za to koszmar dla...