Dziecko ciemności

Wydawnictwo: Replika
The Chosen Child
horror
joly_fh

W centrum Warszawy dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ofiary pozbawiane są głów i odnajdywane w całym mieście, między innymi na placu budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Nadzorująca inwestycję Sarah Leonard, chcąc uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed „Oprawcą”, wzywa na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Doświadczony gliniarz we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzą nieoficjalne śledztwo. Szybko okazuje się, że dobór ofiar nie był przypadkowy, a morderca prawdopodobnie nie jest do końca człowiekiem.

Konfrontacja z potworem, przyczajonym w kanałach Warszawy, jest nieunikniona i prowadzi do serii dramatycznych wydarzeń.

Dziecko ciemności to pierwsza i zarazem jedyna książka Grahama Mastertona, której akcja osadzona jest w całości w Polsce!

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=477

Opinie czytelników (1995)
słoneczko | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Horror Mastertona, po którym spodziewałem się zdecydowanie więcej emocji.
Plusy:
- obsadzenie akcji w Warszawie, z pokazaniem jej uroków i mrocznych stron;
- ciekawa konfrontacja z „Oprawcą” z kanałów Warszawy;
- nawiązanie współpracy Sarah Leonard i detektywa Claytona Marsha z polskim policjantem Stefanem Rejem;
- nadanie nazwisk bohaterom sławnych Polaków (Rej, Matejko, Konopnicka) – chociaż czasami trochę mnie to raziło.
Minusy:
- pokazanie Polski z bardzo złej strony, jako brudnego kraju, kobiet z wąsami i nieogolonymi nogami (a przecież jego żona to Polka) – autor widział Polskę wiele lat temu i tak ją opisał;
- bohaterowie przedstawieni w zbyt prosty sposób, a motywy ich działania wręcz czasami dziwne;
- w wielu momentach wieje nudą, a akcja wlecze się niemiłosiernie;
- zakończenie zbyt fantastyczne, nawet jak na horror.
Ciężko było ale „przebrnąłem”.
Ogółem książka taka sobie, a wręcz słaba.

kooooooot | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

„Dziecko ciemności” to pierwsza książką Mastertona, którą myślałam na początku, że nie skończę. Nie czułam tego „czegoś” klimatycznego, które znalazłam w innych jego książkach. Mimo, że moje pierwsze wrażenie nie było najlepsze, w pewnym momencie akcja mnie wciągnęła. Na plus; oczywiście obsadzenie akcji , w pełnym wymiarze w Warszawie, i dosyć ciekawa historia owego dziecka ciemności. Jeżeli chodzi o minusy, to z pewnością miejscami nudna, i rozwleczona akcja. Nazwiska sławnych Polaków, nadane bohaterom troszkę mnie raziły . Np. Matejko, Rej , Konopnicka. Jednak całość określam pozytywnie z tym , że raczej komuś kto jeszcze Mastertona nie czytał, nie poleciłabym tego tytułu, aby się nie zraził do autora. Dla fanów lektura obowiązkowa, forma ciekawostki.

kasandra_85 | 2013-09-23
Przeczytana: wrzesień 2013

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

"Dziecko ciemności" jest pierwszą książką Mastertona, której fabuła w całości jest osadzona w Polsce. Książka zaczyna się bardzo obiecująco - w centrum Warszawy dochodzi do brutalnych morderstw. Ofiary pozbawione głów odnajdywane są w całym mieście, m.in. na terenie budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Inwestycję tą nadzoruje Sarah Leonard. Chce uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed sprawcą tych mordów, wzywa więc na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Ten doświadczony policjant we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzi nieoficjalne śledztwo. Okazuje się, że wybór ofiar nie był przypadkowy, dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że oprawca nie jest człowiekiem.

Przed przeczytaniem książki mój entuzjazm był dosyć spory ze względu na akcję w Polsce. Szybko jednak opadł, kiedy zacząłem czytać opisy naszego kraju. Według Masterona Polska to kraj brudny, każdy Polak obowiązkowo nosi reklamówkę w ręce, kobiety mają wąsy i nieogolone...

Immortalon | 2014-03-31

Czas mknie nieubłaganie szybko. Przekonałem się o tym ostatnio, kiedy z myślą o blogu postanowiłem odświeżyć sobie horrory Masterton'a. Pomyślałem, że dobrze będzie wziąć na początek coś klawego, co mogłoby przyciągnąć uwagę nie tylko fanów tego gatunku literackiego. Wybór padł na Dziecko ciemności. Gdy w ostatnich dniach sięgnąłem po wznowienie tej książki srogo się wzdrygnąłem na myśl, że od chwili kiedy czytałem ją po raz pierwszy minęło już prawie dziesięć lat!Szok! A ja wciąż po tylu latach pamiętałem fabułę niemal co do joty. To stanowi tylko potwierdzenie, że rzeczona książka to kawał dobrej literatury.

Osoby, którym sylwetka Masterton'a nie jest obca doskonale wiedzą, iż ten brytyjski autor darzy nasz kraj niesamowitą sympatią. Dość powiedzieć, iż fabuła kilku jego książek została umiejscowiona w Polsce, bądź też któryś z bohaterów jest Polakiem/ma polskie korzenie. Podobnie sprawa przedstawia się z Dzieckiem ciemności, które przenosi nas do stolicy naszej...

Gabrysia | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

" W centrum Warszawy dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ofiary pozbawiane są głów i odnajdywane w całym mieście, między innymi na placu budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego."

Przyznam się , że jest to moje pierwsze spotkanie z panem Mastertonem. Zachęcona dobrymi opiniami koleżanki , jak i samą okładką , szybko wzięłam się za tą książkę.
Nie za bardzo lubię pozycję gdzie akcja osadzona jest w Polsce. Tutaj jednak to wcale nie przeszkadzało.
Akcja toczy się już od samego początku. Spodobał mi się fakt że pan Graham niekiedy bywa w Polsce , i bardzo ciekawie łączył wątki historyczne naszej ojczyzny z tytułowym Oprawcą jak i bohaterami.
Opisy nie są za długie , autor idealnie wszystkie opisuje tak , że nie raz miałam przed oczami dane miejsce , jak i nie raz przeszedł mnie dreszcz.
Wszystko jest bardzo zawiłe. Graham Masterton niczym wyśmienity skoczek , przeskakuje przez wiele intryg , czasem nawet politykę , wojny naszego jak i innego kraju , i kończy na ekonomii , Nowym...

dona | 2011-06-25
Na półkach: Przeczytane, Horror

Ta książka jest naprawdę świetna. Warto przeczytać, "dobry dreszczyk" gwarantowany!

monika | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 lutego 2015

Akcja książki rozgrywa się w Warszawie.Na placu budowy gdzie powstać ma luksusowy hotel dochodzi do makabrycznego zabójstwa.Nadzorująca budowę Sara Leonard wraz z śćiągniętym z zagranicy byłym policjantem oraz polskim policjantem a także pewnym nastolatkiem próbują dowieść kto lub co tak okrutnie zabija ludzi obcinając im głowy.Jaki motyw ma ów oprawca?Dlaczego ukrywa się w kanałach?Jest to horror powiązany z kryminałem,akcja szybko się toczy,fajnie się czyta.Naprawdę polecam.

Marianna | 2016-05-07
Przeczytana: 02 lutego 2012

Jeden z nielicznych horrorów Mastertona, przy którym przez prawie cały czas doznawałam uczucia przerażenia, niepokoju i strachu. Dziecko ciemności wstrząsnęło mną. Dla mnie niektóre momenty były wręcz makabryczne. Polecam, dla lubiących mroczne horrory,które śnią się po nocach. Nie czytajcie tej książki w nocy, sami w domu. Można się wystraszyć...

Victoryette | 2013-07-02

Doprawdy, czasami zastanawiam się nad tym, skąd pan Masterton czerpie pomysły na fabuły swoich powieści??? :-) Kawałek naprawdę fajnego horroru :)

zobacz kolejne z 1985