Ciotka Klotka i inne historie

Wydawnictwo: Pascal
poezja dziecięca polska
jagarkar

Ciotka Klotka i inne historie Była sobie ciotka Klotka bardzo szczupła, bardzo wiotka, bo ta nasza ciotka Klotka lubowała się w łaskotkach: w gili, gili, tiku, tiku, pi, pi, pi i śmiku, śmiku. Uwielbiała wszystkie naraz, pod pachami to od zaraz. „Ciotka Klotka i inne historie” to zbiór uroczych wierszowanych bajek dla maluchów autorstwa Agnieszki Ginko i Kasi Kukli. Każdy wierszyk ma innego...

Ciotka Klotka i inne historie
Była sobie ciotka Klotka
bardzo szczupła,
bardzo wiotka,
bo ta nasza ciotka Klotka
lubowała się w łaskotkach:
w gili, gili, tiku, tiku,
pi, pi, pi i śmiku, śmiku.
Uwielbiała wszystkie naraz,
pod pachami to od zaraz.

„Ciotka Klotka i inne historie” to zbiór uroczych wierszowanych bajek dla maluchów autorstwa Agnieszki Ginko i Kasi Kukli. Każdy wierszyk ma innego bohatera, który z powodu swoich słabostek nie dostrzega innych ludzi i tego, co ważne w życiu. I tak, ciotka Klotka lubuje się w łaskotkach, Wujek Roch to śpioch, a ciotka Mania znana jest z narzekania...

Historie o ciotkach i wujkach są zabawne, ale pod ich wierszowanym dowcipem ukryty jest morał. Bajeczki napisano niezwykle sugestywnym, plastycznym językiem tak, że dziecko bez trudu wyobrazi sobie i wujka Frania, który przywiązany jest do ubranek, i ciotkę Franię z wielką pasją do kąpania.

Ogromnym atutem książeczki są piękne ilustracje: pełne fantazji, ekspresji i poezji. To rysunki, na których powinny wychowywać się dzieci, by mogły wyrosnąć na wrażliwych dorosłych.

Cykl wierszy o wujkach i ciotkach został napisany w 2007 r. Na podstawie wybranych z niego tekstów dziecięce grupy Teatru Grodzkiego przygotowały przedstawienia na VII Beskidzki Święto Małych i Dużych w 2007 r. oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej w 2008 r. Wiersze prezentowane były również na Krakowskim Salonie Poezji w Zamku Sułkowskich i zostały opracowane w formie spektaklu przez Dom Kultury „Włókniarzy” w Bielsku-Białej. Maria Kulesz, konsultant języka polskiego i wiedzy i kulturze, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej, uważa, że: „Wiersze Agnieszki Ginko, zabawne, ale głębokie w swej treści, mogą być proponowane jako pomoc dydaktyczna w realizacji zajęć”.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/