Okładka książki Pchła Szachrajka

poezja dziecięca polska
typ
papier
espeja
7.12 (669 ocen i 30 opinii)

Opis książki

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
Booka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Sympatyczna historia o pewnej rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie i w każdej sytuacji, w jakiej tylko się znalazła.

Całość zawiera kilka odrębnych historyjek, każda na temat innej sytuacji.
I tak możemy przyglądać się jak to Pchła między innymi wywiodła w pole graczy w pchełki, oszukała pewną Pannę Kikę, upiekła babę Wielkanocną z użyciem nadzwyczajnych rodzynek...
Jakie jeszcze przygody ją spotkały należy się dowiedzieć z lektury tej niewielkiej objętościowo książeczki.
Napisane lekkim wierszem Brzechwy historyjki składają się na finał z morałem.

Moje wydanie, choć stare (bo z 1957 roku) posiada kreślone prostą, lekką linią, a zarazem pełne uroku rysunki (autorstwa Ireny Kuczborskiej).

"Pchła Szachrajka" - to klasyk wśród wierszowanych bajek dla dzieci.

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo zabawny wiersz o pewnej pchle, która żyła z oszukiwań i gałgaństw... Wiersz ten uczy nas by nie oceniać nikogo po wyglądzie..

Znakomity, niezapomniany, klasyczny i ponadczasowy tekst Jana Brzechwy, który możemy cytować na wyrywki. Źródło inspiracji dla wielu wydań, wykonań, audycji i przedstawień.
Dzięki jego rysunkom z charakterkiem łatwo sobie wyobrazić Pchłę Szachrajkę – spryciarę pełną temperamentu, wdzięku i humoru, która „wypełniając przyrzeczenie, Pchła zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa, aż ją każdy chwalił wszędzie: z takiej Pchły pociecha będzie!”

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: 2014, Dla dzieci, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bajka o małej, przebiegłej pchełce, która swoim eleganckim wyglądem i wytwornym zachowaniem nie jednego potrafiła oszukać. Opowieść napisana z niesamowitym humorem, ale i z morałem, którą bardzo dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa.

Książkowo | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Klasyka literatury dziecięcej, opowiada o bardzo wesołej i pomysłowej pchle.

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa, z sensem, wierszem pisana i do tego taka pouczająca! Do dzisiaj pamiętam niektóre wersety.

lubczyk | 2013-06-21
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Ulubiona książka z dzieciństwa obok "Karolci" ;)

książek: 2010
Basia_Pelc | 2013-03-30

Brzechwa jest wybitny, a "Pchła Szachrajka" zachwyca od lat. Jest pełna życia, zabawna, jest... jakaś.

Joanna | 2011-09-24
Przeczytana: 1968 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Treść tej książki przypomina mi moje szcześliwe dzieciństwo.

Książeczki | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, WILGA

Ten sympatyczny wierszyk znam chyba od zawsze i zawsze bardzo go lubiłam. Więc gdy zobaczyłam, że wydawnictwo Wilga wydało z nim książeczkę, pomyślałam, że po prostu muszę ją mieć :) I tak Pchła Szachrajka trafiła do naszego domu.

Nie będę Wam pisała, jak bardzo mnie to ucieszyło, ale dodam, że nie tylko ja miałam z tego powodu fantastyczny humor. Moja córeczka także pokochała tę małą bohaterkę i teraz czytamy ją niemalże codziennie.

Bowiem Pchła Szachrajka to wiersz Jana Brzechwy o małej oszustce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią zamiast języka angielskiego to język pcheł. Oj, mogłabym tak wyliczać. Bo Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Niestety... nie najlepszych. Jakie były tego konsekwencje? Pewnie większość z Was doskonale. W końcu eten utwór nie jest nam znany od dziś :)

Koniecznie muszę dodać, że oprócz rewelacyjnego tekstu tak znakomitego autora, książkę zdobią także przepiękne ilus...

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku