Pchła Szachrajka

poezja dziecięca polska
espeja

Inne wydania

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2009

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k2870_pchla_szachrajka_

• Większy kawałek nieba
  • Cześć, co słychać?
  • Pani Noc
  • Poziom zero
  • Nasza własna wyspa
  • Pułapka
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • W obcej skórze

Sally Nicholls

Pułapka
Melanie Raabe

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Malfetto. Drużyna Róży
Marie Lu

8,33 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
anika | 2015-08-16
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Pełna humoru bajka o pomysłowej, psotnej, figlarnej pchle jest ze mną od dawna. Najpierw czytałam ją sobie, potem bratu, później brat czytał sam, teraz czytamy jego dzieciom i nieodmiennie wszyscy się przy niej świetnie bawimy.
Polecam!

Booka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Sympatyczna historia o pewnej rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie i w każdej sytuacji, w jakiej tylko się znalazła.

Całość zawiera kilka odrębnych historyjek, każda na temat innej sytuacji.
I tak możemy przyglądać się jak to Pchła między innymi wywiodła w pole graczy w pchełki, oszukała pewną Pannę Kikę, upiekła babę Wielkanocną z użyciem nadzwyczajnych rodzynek...
Jakie jeszcze przygody ją spotkały należy się dowiedzieć z lektury tej niewielkiej objętościowo książeczki.
Napisane lekkim wierszem Brzechwy historyjki składają się na finał z morałem.

Moje wydanie, choć stare (bo z 1957 roku) posiada kreślone prostą, lekką linią, a zarazem pełne uroku rysunki (autorstwa Ireny Kuczborskiej).

"Pchła Szachrajka" - to klasyk wśród wierszowanych bajek dla dzieci.

Znakomity, niezapomniany, klasyczny i ponadczasowy tekst Jana Brzechwy, który możemy cytować na wyrywki. Źródło inspiracji dla wielu wydań, wykonań, audycji i przedstawień.
Dzięki jego rysunkom z charakterkiem łatwo sobie wyobrazić Pchłę Szachrajkę – spryciarę pełną temperamentu, wdzięku i humoru, która „wypełniając przyrzeczenie, Pchła zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa, aż ją każdy chwalił wszędzie: z takiej Pchły pociecha będzie!”

Młodsi czytelnicy nie mogą pamiętać doskonałego spektaklu Teatru TV z 1979 roku (http://www.teatrtelewizji.tvp.pl/spektakle/artykul/brzechwa-dzieciom-pan-drops-i-jego-trupa-pchla-szachrajka_600373/) z mistrzowską rolą Anny Seniuk jako Pchły oraz z Januszem Gajosem, Wiktorem Zborowskim, Barbarą Wrzesińska i całą plejadą najlepszych w tym czasie polskich aktorów. Jeśli gdzieś się uda to obejrzeć, to polecam, niestety na stronie TVP chyba się nie da :(.

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo zabawny wiersz o pewnej pchle, która żyła z oszukiwań i gałgaństw... Wiersz ten uczy nas by nie oceniać nikogo po wyglądzie..

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bajka o małej, przebiegłej pchełce, która swoim eleganckim wyglądem i wytwornym zachowaniem nie jednego potrafiła oszukać. Opowieść napisana z niesamowitym humorem, ale i z morałem, którą bardzo dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa.

Książkowo_czyta | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Klasyka literatury dziecięcej, opowiada o bardzo wesołej i pomysłowej pchle.

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa, z sensem, wierszem pisana i do tego taka pouczająca! Do dzisiaj pamiętam niektóre wersety.

lubczyk | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Ulubiona książka z dzieciństwa obok "Karolci" ;)

Basia_Pelc | 2013-03-30

Brzechwa jest wybitny, a "Pchła Szachrajka" zachwyca od lat. Jest pełna życia, zabawna, jest... jakaś.