Okładka książki Pchła Szachrajka

poezja dziecięca polska
typ
papier
espeja
7,13 (674 ocen i 31 opinii)

Opis książki

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
Booka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Sympatyczna historia o pewnej rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie i w każdej sytuacji, w jakiej tylko się znalazła.

Całość zawiera kilka odrębnych historyjek, każda na temat innej sytuacji.
I tak możemy przyglądać się jak to Pchła między innymi wywiodła w pole graczy w pchełki, oszukała pewną Pannę Kikę, upiekła babę Wielkanocną z użyciem nadzwyczajnych rodzynek...
Jakie jeszcze przygody ją spotkały należy się dowiedzieć z lektury tej niewielkiej objętościowo książeczki.
Napisane lekkim wierszem Brzechwy historyjki składają się na finał z morałem.

Moje wydanie, choć stare (bo z 1957 roku) posiada kreślone prostą, lekką linią, a zarazem pełne uroku rysunki (autorstwa Ireny Kuczborskiej).

"Pchła Szachrajka" - to klasyk wśród wierszowanych bajek dla dzieci.

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo zabawny wiersz o pewnej pchle, która żyła z oszukiwań i gałgaństw... Wiersz ten uczy nas by nie oceniać nikogo po wyglądzie..

Znakomity, niezapomniany, klasyczny i ponadczasowy tekst Jana Brzechwy, który możemy cytować na wyrywki. Źródło inspiracji dla wielu wydań, wykonań, audycji i przedstawień.
Dzięki jego rysunkom z charakterkiem łatwo sobie wyobrazić Pchłę Szachrajkę – spryciarę pełną temperamentu, wdzięku i humoru, która „wypełniając przyrzeczenie, Pchła zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa, aż ją każdy chwalił wszędzie: z takiej Pchły pociecha będzie!”

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: 2014, Dla dzieci, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bajka o małej, przebiegłej pchełce, która swoim eleganckim wyglądem i wytwornym zachowaniem nie jednego potrafiła oszukać. Opowieść napisana z niesamowitym humorem, ale i z morałem, którą bardzo dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa.

Książkowo | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Klasyka literatury dziecięcej, opowiada o bardzo wesołej i pomysłowej pchle.

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa, z sensem, wierszem pisana i do tego taka pouczająca! Do dzisiaj pamiętam niektóre wersety.

lubczyk | 2013-06-21
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Ulubiona książka z dzieciństwa obok "Karolci" ;)

ziza | 2014-09-28

jeden z naszych ulubionych utworów. Dowcipny i wspaniale napisany.
Czyta się go szybko i bez nużącego odczucia, że to wieeeersz. Wracamy z córą często

książek: 2039
Basia_Pelc | 2013-03-30

Brzechwa jest wybitny, a "Pchła Szachrajka" zachwyca od lat. Jest pełna życia, zabawna, jest... jakaś.

Joanna | 2011-09-24
Przeczytana: 1968 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Treść tej książki przypomina mi moje szcześliwe dzieciństwo.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku