Pchła Szachrajka

Wydawnictwo: Siedmioróg
7,17 (709 ocen i 34 opinie)
poezja dziecięca polska
espeja

Inne wydania

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2009

• Powrót do Daringham Hall
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Pogromca lwów
  • Bieg po życie
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Widok z nieba

8,1 (29 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

7,63 (16 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,6 (897 ocen i opinii)
Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Chłopaki niech płaczą
Paweł Piotrowicz , Olaf Lubaszenko

7,3 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Booka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Sympatyczna historia o pewnej rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie i w każdej sytuacji, w jakiej tylko się znalazła.

Całość zawiera kilka odrębnych historyjek, każda na temat innej sytuacji.
I tak możemy przyglądać się jak to Pchła między innymi wywiodła w pole graczy w pchełki, oszukała pewną Pannę Kikę, upiekła babę Wielkanocną z użyciem nadzwyczajnych rodzynek...
Jakie jeszcze przygody ją spotkały należy się dowiedzieć z lektury tej niewielkiej objętościowo książeczki.
Napisane lekkim wierszem Brzechwy historyjki składają się na finał z morałem.

Moje wydanie, choć stare (bo z 1957 roku) posiada kreślone prostą, lekką linią, a zarazem pełne uroku rysunki (autorstwa Ireny Kuczborskiej).

"Pchła Szachrajka" - to klasyk wśród wierszowanych bajek dla dzieci.

książek: 1966

Młodsi czytelnicy nie mogą pamiętać doskonałego spektaklu Teatru TV z 1979 roku (http://www.teatrtelewizji.tvp.pl/spektakle/artykul/brzechwa-dzieciom-pan-drops-i-jego-trupa-pchla-szachrajka_600373/) z mistrzowską rolą Anny Seniuk jako Pchły oraz z Januszem Gajosem, Wiktorem Zborowskim, Barbarą Wrzesińska i całą plejadą najlepszych w tym czasie polskich aktorów. Jeśli gdzieś się uda to obejrzeć, to polecam, niestety na stronie TVP chyba się nie da :(.

książek: 20836

Znakomity, niezapomniany, klasyczny i ponadczasowy tekst Jana Brzechwy, który możemy cytować na wyrywki. Źródło inspiracji dla wielu wydań, wykonań, audycji i przedstawień.
Dzięki jego rysunkom z charakterkiem łatwo sobie wyobrazić Pchłę Szachrajkę – spryciarę pełną temperamentu, wdzięku i humoru, która „wypełniając przyrzeczenie, Pchła zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa, aż ją każdy chwalił wszędzie: z takiej Pchły pociecha będzie!”

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo zabawny wiersz o pewnej pchle, która żyła z oszukiwań i gałgaństw... Wiersz ten uczy nas by nie oceniać nikogo po wyglądzie..

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bajka o małej, przebiegłej pchełce, która swoim eleganckim wyglądem i wytwornym zachowaniem nie jednego potrafiła oszukać. Opowieść napisana z niesamowitym humorem, ale i z morałem, którą bardzo dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa.

Książkowo | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Klasyka literatury dziecięcej, opowiada o bardzo wesołej i pomysłowej pchle.

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa, z sensem, wierszem pisana i do tego taka pouczająca! Do dzisiaj pamiętam niektóre wersety.

lubczyk | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Ulubiona książka z dzieciństwa obok "Karolci" ;)

Basia_Pelc | 2013-03-30

Brzechwa jest wybitny, a "Pchła Szachrajka" zachwyca od lat. Jest pełna życia, zabawna, jest... jakaś.

ziza | 2014-09-28

jeden z naszych ulubionych utworów. Dowcipny i wspaniale napisany.
Czyta się go szybko i bez nużącego odczucia, że to wieeeersz. Wracamy z córą często