Okładka książki Pchła Szachrajka

poezja dziecięca polska
typ
papier
espeja
7,15 (691 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka.
Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Booka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Sympatyczna historia o pewnej rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie i w każdej sytuacji, w jakiej tylko się znalazła.

Całość zawiera kilka odrębnych historyjek, każda na temat innej sytuacji.
I tak możemy przyglądać się jak to Pchła między innymi wywiodła w pole graczy w pchełki, oszukała pewną Pannę Kikę, upiekła babę Wielkanocną z użyciem nadzwyczajnych rodzynek...
Jakie jeszcze przygody ją spotkały należy się dowiedzieć z lektury tej niewielkiej objętościowo książeczki.
Napisane lekkim wierszem Brzechwy historyjki składają się na finał z morałem.

Moje wydanie, choć stare (bo z 1957 roku) posiada kreślone prostą, lekką linią, a zarazem pełne uroku rysunki (autorstwa Ireny Kuczborskiej).

"Pchła Szachrajka" - to klasyk wśród wierszowanych bajek dla dzieci.

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo zabawny wiersz o pewnej pchle, która żyła z oszukiwań i gałgaństw... Wiersz ten uczy nas by nie oceniać nikogo po wyglądzie..

Znakomity, niezapomniany, klasyczny i ponadczasowy tekst Jana Brzechwy, który możemy cytować na wyrywki. Źródło inspiracji dla wielu wydań, wykonań, audycji i przedstawień.
Dzięki jego rysunkom z charakterkiem łatwo sobie wyobrazić Pchłę Szachrajkę – spryciarę pełną temperamentu, wdzięku i humoru, która „wypełniając przyrzeczenie, Pchła zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa, aż ją każdy chwalił wszędzie: z takiej Pchły pociecha będzie!”

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bajka o małej, przebiegłej pchełce, która swoim eleganckim wyglądem i wytwornym zachowaniem nie jednego potrafiła oszukać. Opowieść napisana z niesamowitym humorem, ale i z morałem, którą bardzo dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa.

Książkowo | 2011-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Klasyka literatury dziecięcej, opowiada o bardzo wesołej i pomysłowej pchle.

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa, z sensem, wierszem pisana i do tego taka pouczająca! Do dzisiaj pamiętam niektóre wersety.

lubczyk | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Ulubiona książka z dzieciństwa obok "Karolci" ;)

ziza | 2014-09-28

jeden z naszych ulubionych utworów. Dowcipny i wspaniale napisany.
Czyta się go szybko i bez nużącego odczucia, że to wieeeersz. Wracamy z córą często

Basia_Pelc | 2013-03-30

Brzechwa jest wybitny, a "Pchła Szachrajka" zachwyca od lat. Jest pełna życia, zabawna, jest... jakaś.

Joanna | 2011-09-24
Przeczytana: 1968 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Treść tej książki przypomina mi moje szcześliwe dzieciństwo.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku