Podróż Srebrnego

2014-01-01
30 min.
literatura dla dzieci

Okładka książki Niebajki Geert De Kockere, Johan Devrome
Niebajki Geert De Kockere, J...
Okładka książki W pogoni za życiem Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
W pogoni za ży... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Kolory ludzi Írisz Agócs, Gyula Böszörményi
Kolory ludzi Írisz Agócs, Gyula ...
Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach Zofia Stanecka, Daniel de Latour
Nasza paczka i... Zofia Stanecka, Dan...

Piękna, poruszająca opowieść o polarnym lisku z mocnym przeslaniem. Trudno być wrażliwcem, poszukującym czegoś nowego wśród znajomego, nudnego stada i trudno być samym soba wśród obcych, srebrnym wśród rudzielców. Lisek dzielnie wychodzi z opresji i znajduje przysłowiową drogę do domu. Książka o odkrywaniu tego, co ważne w życiu dla małych i dużych. Poetycko napisana, z dużą dozą ciepła i poczucia humoru. Szczerze polecam.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Tę prawdę, starą jak świat, znamy wszyscy, ale i tak każdy woli przekonać się o niej na własnej skórze. Nie inaczej Srebrny – mały lis polarny. Znudzony życiem na Grenlandii, wyrusza na poszukiwanie ciekawszego miejsca. Dociera na zieloną wyspę. O tak, tu jest znacznie przyjemniej niż w domu, gdzie słońce nie wschodzi przez sto dni, a koledzy to mazgaje.

Na wyspie słońce pięknie świeci, a na krzakach rosną soczyste owoce. Srebrny napełnił nimi brzuszek, zbudował norkę pod starym dębem i postanowił, że nie opuści wyspy do końca życia. Ale jego dolce vita nie trwa długo. Pojawiają się rude lisy, a jak wiadomo: rude to wredne.

W dodatku on jest jeden, a ich kilka. One rude, a on srebrny. Inny, jakiś dziwny, pewnie gorszy – myśli banda rudzielców i zapędza Srebrnego do roboty. Koniec wyspy szczęśliwości. Srebrny postanawia wracać na Grenlandię, w czym pomagają mu – uwaga! – rude wiewiórki.

"Podróż Srebrnego" to subtelnie dydaktyczna książka o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, o kształtowaniu charakteru i zdobywaniu życiowych doświadczeń. W swojej podróży po świecie Srebrny zaznaje dobrego i złego. Nękany przez rude lisy, przekonuje się, jak wielką wartością jest przyjaźń, nawet z mazgajami. Uczy się, by nie oceniać innych po wyglądzie, bo rude to jednak nie zawsze wredne. W życiu napotkać można wstrętne rude lisy, ale i przyjacielskie rude wiewiórki. Ale przede wszystkim Srebrny docenia swoją rodzinę, za którą tęskni. Jest wielkim szczęściarzem, bo ma do kogo wrócić.

Każdy ma prawo decydować o swoim losie, wyruszyć w świat, a w czasie swych wędrówek popełniać błędy. To one są najlepszą szkołą życia. Rolą rodziny jest te błędy wybaczyć i przyjąć powracającego syna marnotrawnego, tak jak rodzina polarnych lisów przyjęła Srebrnego – z otwartymi ramionami.

Wielką wartością książki są ilustracje, pięknie kolorowe, lekko stylizowane na rysunki dziecięce. Ich barwy zmieniają się wraz podróżami Srebrnego i porami roku. Na początku są zimowe, szaroniebieskie, potem radośnie zielone, następnie ogniście pomarańczowe, by na koniec – wraz z powrotem Srebrnego do domu – wrócić do zimowych, grenlandzkich.

W księgarni zwróciły moją uwagę piękne ilustracje, dlatego wróciłam z książką do domu.
Autorką ilustracji jest Marianna Jagoda - Mioduszewska.

Bohaterem opowieści Agnieszki Ginko jest mały lisek z Grenlandii o imieniu Srebrny, który w poszukiwaniu przygód płynie przed siebie na krze w cieplejsze rejony, ażeby ostatecznie z tęsknotą wrócić do lisiej rodziny.

Ocena bardzo dobra.

Autorką ilustracji jest Marianna Jagoda - Mioduszewska.

Ocena bardzo...

Rewelacyjna książka o akceptowaniu innych

Rewelacyjna książka o akceptowaniu innych

Córce się podobało, zresztą sama ją sobie wybrała w bibliotece.

Córce się podobało, zresztą sama ją sobie wybrała w bibliotece.

• Jaśminek
  • Basia przeczytała z mamą