Biały niedźwiedź. Czarna krowa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
jagarkar

Bardzo oryginalna i piękna książeczka – ma dwa początki i dwa końce, spotykające się na środkowej rozkładówce tomu. Dwie rymowane anegdoty mówią o zwierzętach, które za wszelką cenę chcą zmienić swój wygląd – krowa chce być biała, niedźwiedzia polarnego nudzi biały strój. Czy ta metamorfoza ma sens? Czy nie lepiej pozostać sobą? Autorka opracowania graficznego zilustrowała te dwie historie na sposób najprostszy z możliwych – za pomocą czerni i bieli, z życiem syntetycznych rysunków – ikon, podkreślając zarazem mądre przesłanie wierszy i ich lapidarny kształt literacki. Książka nawiązuje do chlubnej tradycji grafiki polskiej lat 60-tych i 70-tych, kiedy to w cenie był skrót, inteligentny koncept graficzny i szlachetna prostota.

rec. Joanna Olech

źródło opisu: http://www.ibby.pl/?page_id=240

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

inwigilacja | 2014-03-17

Pan Brykczyński bardzo udanie bawi się językiem, a to jest chyba jego najlepsza książka - i pod względem tekstu, i graficznie. Uwaga: to lektura dla wytrawnych czytelników. Jak ktoś szuka cukierkowych opowiastek z morałem, to nie ten adres. Jeśli natomiast ceni sobie zgrabną formę literacką i zależy mu na inteligentnej rozrywce - dobrze trafił. (Tym ostatnim polecam też pozycje Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Łukasza Dębskiego - ta sama półka).

MagdziaBe | 2018-06-19
Grzegorz | 2016-11-26