Rozwód niedoskonały

Seria: Pamiętniki pisane szminką
Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
Agnieszka

"Ojciec wierzy w wódkę, matka w oficerów, a ja wierzę w Boga! - powiedziałam zdecydowanym tonem, podciągając dyskretnie pończochy, żeby leżący na tapczanie mężczyzna nie zauważył pospuszczanych oczek. Byłam ogromnie dumna z odpowiedzi. Przyszła mi tak szybko do głowy i świadczyła o wyrobionym światopoglądzie. Rozmowa trwała już blisko godzinę. Miała ona przekonać porucznika, że się nie puszczam i że z całą pewnością nic na tym polu nie wskóra.
- Coo? - mężczyzna raptownie uniósł się na łokciu i wlepił we mnie niebieskie oczy. Moja wypowiedź musiała zrobić na nim piorunujące wrażenie. Dodało mi to na moment pewności siebie."

źródło opisu: Wydawnictwo EDIPRESSE POLSKA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

magia78 | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 marca 2017

66/2017
cykl "niedoskonałości i doskonałości" (cz. 2 z 6)

annaroza | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

-To świetna książka, bardzo zabawna. Nie wiedziałam, że mamy u nas książki tej autorki. - Powiedziała kasjerka w Biedronce, kasując pozycję, którą wygrzebałam w koszu z wyprzedażą. Po takiej zachęcie od razu zabrałam się za czytanie. Po kilku stronach stwierdziłam, że to nie moja bajka i książka wylądowała w samochodowym schowku. Sięgałam po nią, gdy na kogoś czekałam. Czasem przeczytałam kilka zdań, czasem pół strony a czasem więcej. Aż w pewnym momencie zaczęło się robić ciekawie. Przyniosłam ją do domu i skończyłam w kilka godzin. Było ciekawie i zabawnie, ale i smutno i strasznie. Po prostu interesująca książka o życiu w trudnych czasach.

Stella_Nv | 2016-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Daję niezwykle wysoką ocenę dla niezwykle utalentowanej Autorki. Książki Krystyny Nepomuckiej wciągają od pierwszego zdania i przykuwają uwagę do tego stopnia, że trudno się od nich oderwać. "Rozwód niedoskonały" nie jest pod tym względem wyjątkiem. Znakomity styl, oryginalność fabuły, przedstawianie wydarzeń z punktu widzenia, który trudno spotkać w książkach innych autorów. To nie są słodkie bajeczki, które mają czytelnika pocieszyć, to doskonały opis codzienności, której realizm ma ogromny walor. Polecam gorąco.

agata | 2014-10-16
Przeczytana: 15 października 2014

Książka dużo lepsza od poprzedniczki.
Przybliża realia życia w czasie II Wojny Światowej(momentami możemy się przekonać, że niektórzy ludzie na niej zyskali).
Zaciekawiło mnie zakończenie, dlatego zapewne sięgnę po kolejne tomy.
Parę razy nawet się śmiałam podczas czytania.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga część serii "Małżeństwo niedoskonałe". Główna bohaterka dorasta,
rozpoczyna się II wojna światowa, robi porządek ze swoim życiem,
z nieudanym małżeństwem i swoimi uczuciami. Zbiera się na odwagę aby mimo wszystko i wbrew wszystkim realizować swoje marzenia. Ta część książki była naprawdę inspirująca. Bardzo podobało mi się, że główna bohaterka z naiwnej dziewczyny zmienia się w osobę, która w końcu dostrzega tak wiele rzeczy, które nie powinny mieć miejsca w jej życiu i nie powinny być przez nią tolerowane.

PABLOPAN | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Druga część "cyklu niedoskonałości" wciąga równie mocno jak poprzednia. Cenię Krystynę Nepomucką za jej lekki, dobry styl i za doskonałe poczucie, często czarnego, humoru wylewające się z kart jej książek. "Rozwód niedoskonały" podobał mi się też ze względu na sposób przedstawienia II Wojny Światowej, która jak się okazuje dla pewnych ludzi była przepustką do dobrobytu. Autorka jest świetną obserwatorką rzeczywistości i dzięki jej książkom można przyjrzeć się życiu w Polsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Zdecydowanie polecam!

Kelaris | 2014-07-22

Humor przeplatany ze smutkiem daje obraz książki wciągającej i nietuzinkowej. W tej części poznajemy dalsze losy naszej bezimiennej bohaterki, patrzymy na wojnę i sytuację w Polsce jej oczyma. Podejście do podziemia, wstawki o samych żołnierzach walczących po przeciwnej stronie, dla których również wojna przyjemnością nie była, nadają historii nowego wymiaru. Bardzo podoba mi się styl, jest łatwo przystępny, idealny na gorące, letnie dni. Zabieram się za kolejną część:)

Niestabilna | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Samo się czyta! Już myślę kiedy kupię kolejną część:) W każdym bądź razie losy rodziny opowiadane przez narratorkę strasznie mnie wciągnęły i chcę wiedzieć co u nich.

agawich | 2013-04-04

Uwielbiam całą serię 'niedoskonałą". Świetnie i dowcipnie napisana. Szkoda, że nie wyjdą następne jej tomy. :)

Ewa | 2013-03-20
Przeczytana: marzec 2013

Twórczością Krystyny Nepomuckiej zainteresowałam się bliżej wskutek pojawienia się na rynku wydawniczym serii "Pamiętników Pisanych Szminką" w nowej (chyba można tutaj użyć tego określenia) odsłonie. Po pierwszy tom sięgnęłam ze zwykłej ciekawości, zachęcona bardzo niską ceną - w końcu za 3,90 nie można często zakupić nawet gazety, nie wspominając już o książce. Wstyd przyznać - nie doczytałam czegoś na okładce i przez dość długą chwilę szukałam podczas lektury pewnych odniesień do czasów współczesnych o których, jak mi się wydawało, powieść miała traktować. Dopiero później odnalazłam się w przedwojennej Polsce i wsiąknęłam całkowicie. Naturalną koleją rzeczy więc po przeczytaniu "Małżeństwa niedoskonałego" sięgnęłam po kolejny tom sagi. Znów się nie rozczarowałam.

Bezimienna bohaterka dojrzewa. Jej decyzje stają się bardziej przemyślane, zaczyna dążyć do realizacji postawionych przed sobą celów, a dziecinne i infantylne zachowania zostają wyparte przez okrutną rzeczywistość, w...