W ptaszarni

Pretender

źródło okładki: zdjęcie własne

Antoni Leśniak | 2015-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Trudno w tej powieści doszukiwać się wprost wątków autobiograficznych, ale nie sposób również całkowicie odciąć się od takiego wrażenia, że są momenty kiedy mamy do czynienia z opisem doświadczeń, które były udziałem Autora. Nasz bohater przychodzi na świat w warunkach specyficznych, to Polska w nowej rzeczywistości powojennej, gdzie siłą zostaje narzucony nowy system polityczny budowany na obecności radzieckich czołgów, które mają czuwać nad ładem i porządkiem opartym na cenzurze i terrorze, choć z pozorami demokratyzacji życia. Ta okoliczność ma istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście osób, które przed wojną należały do klasy średniej i cieszyły się wszelkimi przywilejami, w tym przede wszystkim świętym prawem własności, na którym budowany był cały układ społeczny oraz wolnością słowa pozwalającą wyrażać najbardziej nawet niepopularne poglądy bez szwanku dla siebie. Wojna przyniosła zniszczenie, doprowadziła do zgliszcz, na których z wielkim trudem wysiłkiem całego narodu będzie...

Paweł Procki | 2016-07-28

Nie znosiłem tej okładki, teraz mam już ją zakodowaną. W dodatku tytuł, podszywał się dla mnie pod książkę, którą prawie zapomniałem, a która wtedy święciła triumf. Ktoś mi prezentował jego wcześniejsze opowieści, Tą czytałem samodzielnie. Homoseksualizm w książce jest dla mnie jak i był zupełnie nie atrakcyjny, ale ukazanie dla mnie postaci niespełnionej szukającej na polskim podwórku, czegoś czym człowiek, czym mężczyzna mógłby się wypełnić, te kołatanie do pozamykanych drzwi z precyzją języka, który chciałby dać rozkosz, a daje smak ludzkiej samotności. To chyba jedyna książka jaką mam z alkoholową gryzmołą autora. Takie zatracone lata, które każdy z nas przeżył, ale nie każdy dał im taki wyraz.

książek: 1935
krolly7 | 2015-03-28