Historia Kościoła t. I

Tłumaczenie: Maria Tarnowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Kościoła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Kościół, katolicyzm, historia
historia
Cegła

Historia Kościoła Katolickiego od jego początków do roku 600. I tom serii opisującej Historię Kościoła od jego początków do czasów współczesnych.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://literacki24.pl

Nieco już wiekowa, ale cały czas niepozbawiona wartości historia Kościoła obejmująca okres do pontyfikatu Grzegorza Wielkiego. Narracja poświęcona jest różnym aspektom: rozwojowi doktryny i sporom teologicznym, rozwojem organizacji kościelnej, wybitnym postaciom (dużo miejsca zajmują tu Ojcowie Kościoła) oraz - w nieco mniejszym jednak stopniu - ogółowi wiernych. Najbardziej podobały mi się w książce te rozdziały, które mówiły o powolnym rozchodzeniu się dróg chrześcijaństwa i judaizmu oraz o tzw. judeochrześcijaństwie. Gdybym miał napisać, czego moim zdaniem zabrakło, to wskazałbym na dość pobieżne omówienie chrześcijaństwa poza światem grecko-rzymskim: w Syrii, Etiopii, na Kaukazie. Ale ogólnie rzecz biorąc dobra książka.

Tomasz Babnis