Dolny Śląsk. Monografia historyczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Acta Universitatis Wratislaviensis". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historia, Dolny Śląsk
historia
Olena

"Dolny Śląsk. Monografia historyczna" jest pierwszą kompletną historią regionu, który w przybliżeniu swoimi granicami obejmuje dzisiejsze województwo dolnośląskie. Nie jest to jednak statyczna opowieść o dziejach terytorium wykreślonego na mapie administracyjnej - głównymi bohaterami książki są Dolnoślązacy. Autorzy publikacji dążyli przede wszystkim do ukazania dynamicznego charakteru zjawisk, które decydowały o wyodrębnianiu się Dolnego Śląska z szerszych wspólnot - politycznych, gospodarczych, kulturowych... Książka została napisana z myślą o tych mieszkańcach regionu, którzy pragną w pełni korzystać z otaczającego ich dziedzictwa kulturowego. Może jednak z powodzeniem służyć także tym wszystkim, którzy chcieliby poznać i zrozumieć specyfikę dolnośląskiej tożsamości.

Tomek Pryll | 2012-01-31
Przeczytana: 30 marca 2012

Trzyma w napięciu jak - sorry za porównanie - Dan Brown. Świetnie napisana pozycja naukowa.
Po skończonej lekturze dodam, że część dotycząca okresu XX w. jest słabsza, niż pozostałe, ale i tak pozycja obowiązkowa dla interesujących się historia (Dolnego) Śląska.

| 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, historia