Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku

Okładka książki Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku Władysław Czapliński, Józef Długosz
Okładka książki Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku
Władysław CzaplińskiJózef Długosz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
historia
Życie codzienne
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
historia magnateria wiek XVII szlachta historia polski polska dwór dworzanie chłopi

Okładka książki Historia Niemiec Władysław Czapliński, Adam Galos, Wacław Korta
Historia Niemiec Władysław Czaplińsk...
Okładka książki Atlas historyczny Polski Władysław Czapliński, Irena Gieysztorowa, Józef Humnicki, Rudolf Jamka, Julian Janczak (historyk 1932-1995), Bogusław Kaczmarski, Michał Komaszyński, Tadeusz Ładogórski, Józef Mitkowski, Władysław Pałucki, Henryk Rutkowski, Zbigniew Rzepa, Halina Szulc, Anna Żaboklicka
Atlas historyc... Władysław Czaplińsk...

Myślę, że gdyby była to książka napisana i wydana bardziej współcześnie dałbym ocenę 7. Moja ocena jest oczywiście bardzo subiektywny i wynika przede wszystkim z tego, że wzbudziła moje zainteresowanie i czytałem ją z przyjemnością.
Jak już sam tytuł mówi książka opisuje jak żyli magnaci w XVII wieku. Faktycznie nie wychodzi poza ten wiek, czasem jeśli jest to konieczne wspominana jest końcówka wieku szesnastego. Również nie ma tu opisów życia "zwykłej" szlachty.
Książka podzielona została na dwadzieścia rozdziałów. Zostały w nich opisane takie między innymi takie dziedziny życia jak siedziby magnatów, życie rodzinne, co jedli i pili, jak się ubierali, jakie były ich rozrywki i codzienne obowiązki, skąd brali pieniądze i na co je wydawali, jakie były ich obowiązki wobec Rzeczypospolitej. Wszystko poparte cytatami z dokumentów, listów i wspomnień spisanych przez osoby żyjące w epoce. Chyba jedyne do czego mógłbym się przyczepić to to, że chciałoby się poznać jeszcze więcej szczegółów.
W książce znajdują się też zdjęcia przedstawiające zamki magnackie, portrety, dzieła sztuki i inne związane z tematem. Jest ich całkiem sporo. Niestety z racji tego, że książka została wydana w 1982 roku są one czarno-białe i w niektórych przypadkach niezbyt dobrej jakości.
Czytałem kilka książek z serii "Życie codzienne..." (np. średniowiecznego rycerza) Frances Gies. Książki reklamowane na okładce opisem jakoby George R. R. Martin polecał tę serię. Żadna z nich nie była tak ciekawa (te, które ja czytałem były momentami wręcz nudne),jak "Życie codzienne magnaterii". A przynajmniej nie przedstawiała tematu w tak konkretny i uporządkowany sposób.
Warto przeczytać. Nasuwa mi się także myśl, iż warto wracać do książek wydanych nawet kilkadziesiąt lat temu.

Ciekawa lektura, napisana dość przystępnym językiem. Bawi tylko zakończenie trochę na siłę dopasowane do epoki, w której książka była pisana. Jeśli kogoś interesuje życie codzienne, to polecam.

Ciekawy, bez szukania sensacji, opis życia magnaterii. Książka była wielokrotnie cytowana w ,,Niezwyciężonym" Englunda.

Bardzo lubię książki z serii życie codzienne, one naprawdę oddają ducha epoki, ten kolorowy wystrój dworu polskiego, straż magnatów, magnatki wstające w południe i inne smaczki.

• Historia Polski
  • historia
  • Nowożytność

Dodaj cytat z książki Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku