O poznaniu historycznym

9788361199472
historiozofia, filozofia
historia
Zimek

Dzieło jest owocem dojrzałej refleksji zarówno nad filozofią historii, jak też nad praktyką pracy historyka. Zasadnicza koncepcja Autora odwołuje się do spojrzenia metodologicznego na historię równoważącego odwołania do teorii poznania zakorzenionej w filozofii klasycznej oraz do współczesnych mu koncepcji wywodzących się z rewolucji Kantowskiej, następnie poprzez Hegla, Diltheya, Webera, Ortegę y Gasseta do Croce, Oakeshotta, Arona itd. Celem Autora, co pisze we Wprowadzeniu, jest przedstawienie „krytycznej filozofii historii”, a więc przedstawienia racjonalnego podejścia do nauki, która istniejąc od dawna wciąż oscyluje między Scyllą pewności absolutnej, a Charybdą absolutnego relatywizmu, co wywołuje jej nieustanne krytyki i ocenę, że jest dyscypliną wiedzy w kryzysie. Ogromna erudycja autora, jego świetna znajomość św. Augustyna sprawiają, że rozważania zawarte w książce przedstawiają nie tylko wprowadzenie w to czym jest historia, ale także są dobrym przewodnikiem po dziejach intelektualnych historii jako nauki i jako refleksji nad światem i człowiekiem.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/109620/o-poznaniu-historycznym.html

Elevander | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Nie wiem, czy nie nazbyt luźna, lecz z pewnością interesująca próba ujęcia własnych poglądów na zawód historyka dokonana przez wybitnego katolickiego intelektualistę francuskiego, H.-I. Marrou. Z książki przebija ogromna erudycja Autora, mnóstwo w niej różnych odniesień, szczególnie do świata starożytnego, co dla mnie przynajmniej jest dużą zaletą. Dla mnie najciekawsze była możliwość poznania spojrzenia na historię badacza ukształtowanego jeszcze przed wojną, a który w latach 50. patrzy także na współczesną mu nową historiografię. W niektórych punktach opinie Marrou się chyba nie ostały, ale w innych dalej mogą stanowić istotną wskazówkę dla adeptów historii. Plus dla Wydawnictwa za eleganckie wydanie tej książki, za to minus dla redakcji, która przepuściła naprawdę sporą liczbę literówek, zwłaszcza w wyrazach obcojęzycznych.

Tomasz Babnis