Fryderyk Wielki: Brutalny wódz i subtelny filozof

Frederick the Great
978-83-241-3370-3
historia
Krzysiek W

Wydaje bitwę z równą łatwością, co pisze operę; czerpie korzyści z tych wszystkich z tych wszystkich godzin, które inni królowie marnotrawią, goniąc z psami za jeleniem; napisał więcej książek, niż jakikolwiek książę spłodził bękartów, a zwycięstw odniósł więcej, niż napisał książek... Wolter nie przesadzał, kiedy w 1772 roku tak opisywał Fryderyka II Hohenzollerna, króla niepodobnego do żadnego z władców ówczesnej Europy. Rozmiłowany w muzyce i poezji syn króla-sierżanta. Następca tronu oskarżony o spisek, za który groziła mu kara śmierci. Zręczny gracz na arenie dyplomatycznej, błyskotliwy taktyk i zwycięzca, który gromił przeważające siły wroga. Mężczyzna, który stronił od kobiet; mąż, który żył z dala od małżonki i otaczał się przedstawicielami tej samej płci. Filozof obdarzony talentem literackim, który w swym ukochanym Sanssouci nad bale i polowania przedkładał książki, koncerty i dyskusje z najbardziej światłymi umysłami epoki. Władca absolutny, który na pierwszym miejscu stawiał dobro poddanych. Król Prus, który słabo znał język niemiecki, wolał mówić i tworzyć po francusku. Niemiec, który gardził Polakami i przystąpił do podziału polskich ziem w przekonaniu, że je cywilizuje.
Jaki był naprawdę Fryderyk Wielki?

Kalegar | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Bardzo dobra książka, o niesamowitym człowieku. Jedynym minusem są rozdziały o Wolterze, które mogłyby być sporo krótsze. Nie wnoszą za wiele, a ciągną się w nieskończoność. Reszta książki jest bardzo obiektywnym portretem wielkiego człowieka.

Jako polak mogę nie lubić Fryderyka, bo przyczynił się do rozbiorów, ale trudno go nie szanować, bo facet miał wielkie jaja i żelazną wolę.

Mazin82 | 2012-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Swietnie napisana i wydana historia niezwykle interesujacej postaci. Odnosze wrazenie, ze postac Woltera zbyt czesto jednak pcha tu sie na pierwszy plan, gdy jednoczesnie militarne zdolnosci Fryderyka sa generalnie slabo zarysowane. Jego kampanie sa wspomniane, jednak nie znalazlem tutaj wlasciwie wogole proby wykazania dlaczego odnosil tak wielkie sukcesy na polach bitew, a zwlaszcza dlaczego uwaza sie go za jednego z najwiekszych wodzow.
Niemniej pozycje ta bardzo mnie wciagnela. Polecam wszystkim. Nie tylko militarystom, ale tez zainteresowanym historia zwyklego czlowieka w tych niezwyklych czasach.

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Dobra rzecz.
Autor próbuje wyważyć postać jako człowieka, króla, wodza i filozofa.
Z różnym skutkiem. Tym niemniej książkę czyta się sprawnie, zaś sama treść dostarcza zadowalających informacji.

Ludi | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012
Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Dobra książka i wspaniały człowiek. Dużo w niej jednak jego relacji z Wolterem także czasem traci płynność.

mozarttt | 2016-10-28
morgoth | 2014-12-24